Pomimo licznych zabiegów ze strony producentów, tylko niewielki procent pasjonatów elektronicznych gadżetów decyduje się na nabycie smartwatcha. Po części związane jest to z tym, że inteligentne zegarki jeszcze dość mocno bazują na współpracy ze smartfonami i w dużej mierze są od nich uzależnione.
Wraz z debiutem najnowszej wersji systemu operacyjnego Android Watch, problem ten nie ma już tak dużego znaczenia, gdyż dzięki niej smartwatche otrzymały sporo ulepszeń, dzięki którym telefon nie gra już w ich istnieniu tak dużej roli.
Jednymi z najważniejszych nowości w AW 2.0 są implementacja klawiatury pozwalającej na w miarę wygodne wprowadzanie tekstu oraz dodanie opcji zabezpieczenia zegarka z użyciem PIN-u, hasła lub określonego wzoru. Bardzo dobrze przyjąłem również smartwatchową wersję sklepiku Google Play, dzięki której można pobierać interesujące nas apki bezpośrednio z poziomu zegarka. Co więcej, dzięki nowemu OS-owi, smartwatchowe aplikacje zyskały też sporą liczbę nowych funkcji – przykładem mogą być tutaj chociażby apki Spotify, Google Maps oraz Google Fit. Ogromnych modyfikacji doczekał się systemowy interfejs. Zmianom uległ m.in. wygląd ikon oraz stosowana w menusach paleta barw, nie mówiąc już o kompletnie przeprojektowanym ekranie głównym. AW 2.0 w prosty, ale zarazem intuicyjny sposób podchodzi do tematu wyświetlania informacji o powiadomieniach, które możemy podejrzeć swype’ując w górę z poziomu ekranu głównego. Ruch palcem w dół daje z kolei dostęp do opcji, zaś przesuwanie palcem w lewo lub prawo pozwala na błyskawiczne przełączanie się pomiędzy tarczami. Po naciśnięciu głównego przycisku zegarka zyskujemy dostęp do listy aplikacji – ona również zyskała nowy układ, pozwalający na szybkie odszukanie i wybór interesującej nas apki poprzez ruch palca w dół/górę. Generalnie cały interfejs smartwatchowego systemu Google wydaje się być znacznie bardziej responsywny, ale widać też, że przydałoby mu się jeszcze trochę wykończeniowych szlifów, np. w temacie rozwiązania kwestii szybkiego powrotu do ekranu głównego z poziomu niektórych opcji menu.
DZIĘKI NOWEMU OS-OWI, SMARTWATCHOWE APLIKACJE ZYSKAŁY SPORO NOWYCH FUNKCJI.
Nowa wersja systemu Android Watch trafiła najpierw do tegorocznych smartwatchów wyprodukowanych przez LG. W przyszłości aktualizacji doczekają się też inne, wcześniej wydane zegarki działające w oparciu o OS Google – ich lista na dzień dzisiejszy obejmuje ok. dwudziestu modeli, ale nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy otrzymają one możliwość instalacji nowego systemowego oprogramowania.
Osobiście uważam, że debiut AW 2.0 to dobry krok ku temu, aby smartwatche z Androidem przyciągnęły do siebie większą liczbę konsumentów. Pytanie tylko, czy zmiany te nie pojawiły się zbyt późno, gdyż Apple Watch ze swym watchOS-em i tak wypada lepiej od konkurencji.
SPECYFIKACJA
- CENA Darmowy
- KOMPATYBILNOŚĆ Z URZĄDZENIAMI MOBILNYMI smartfony z systemem Android 4.3 lub wyższym oraz iPhone’y z systemem operacyjnym iOS 9
Ocena
Zdaniem T3
Przy AW 2.0 Google zrobiło kawał niezłej roboty – nawet jeśli w pewnych kwestiach w dalszym ciągu jest pole do ulepszeń.
-
Design
-
Jakość wykonania
-
Funkcjonalność
-
Cena