SOCJAL
Do góry

Komisja Europejska ukarała Facebooka

Temat ten budzi kontrowersje wśród członków UE.

Komisja Europejska nałożyła na Facebooka grzywnę w wysokości 110 milionów EUR za „wprowadzenie jej w błąd i podanie nieprawdziwych informacji” w kwestii przejęcia przez społecznościowego giganta aplikacji WhatsApp.

Jak wynika z opublikowanej wczoraj informacji prasowej KE ustaliła, iż Facebook wprowadził ją w błąd kiedy twierdził, że będzie niemożliwym połączyć dane profilowe użytkowników WhatsAppa i Facebooka. Pomimo takich zapewnień w 2016 roku WhatsApp ogłosił, iż będzie się dzielił pewnymi informacjami, takimi jak na przykład numery telefonów, z firmą Zuckerberga. W swoim oświadczeniu KE stwierdziła, że z technicznego punktu widzenia możliwość przekazywania takich informacji pomiędzy serwisami istniała już w 2014 roku, a co za tym idzie Facebook świadomie podał nieprawdziwe informacje.

Szczęśliwe dla społecznościowego giganta decyzja o nałożeniu grzywny nie wpłynie na decyzje o autoryzacji przejęcia WhatsAppa. Temat ten jednak nadal budzi kontrowersje wśród członków UE. Niemieckie władze nakazały jeszcze we wrześniu 2016 roku, aby Facebook zaprzestał zbierania danych przez aplikację WhatsApp. W tym tygodniu z kolei we Włoszech na WhatsAppa została nałożona grzywna w wysokości 3 milionów EUR za „wymuszanie” na użytkownikach przekazania osobistych danych do Facebooka.

W swoim oświadczeniu Facebook stwierdził, iż działał w „dobrzej wierze” w czasie rozmów z KE i podał możliwie najbardziej precyzyjne informacje do jakich miał dostęp w tamtym czasie. Mimo wszystko możemy być jednak pewni, że sieć społecznościowa poradzi sobie z taką kwotą, szczególnie biorąc pod uwagę, że nabycie WhatsApp kosztowało Zukerberga 22 miliardy USD.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Newsy