Nie ma chyba na świecie osoby, która choć raz nie musiała denerwować się z powodu konieczności rozplątywania przewodu słuchawek.
Ta jakże problematyczna sytuacja przytrafia się z reguły w najmniej odpowiednich chwilach, co jeszcze bardziej wkurza mobilnych melomanów, chcących w jak najkrótszym czasie zapewnić sobie możliwość cieszenia się muzyką w podróży. Od wielu lat w sprzedaży dostępne są oczywiście słuchawki Bluetooth, jednakże w przypadku modeli o konstrukcji dousznej, w zdecydowanej większości przypadków określane są one jako bezprzewodowe nieco na wyrost, ponieważ ich wtyczki i tak są połączone kablem z wbudowanym pilotem, pomocnym w kontroli nad odtwarzanymi utworami.
Prawdziwie bezprzewodowe dokanałówki pojawiły się na rynku dopiero niedawno, ale mimo to zdążyły już zyskać poklask wśród sporej grupy konsumentów. Poza brakiem jakichkolwiek kabli, mogą się one pochwalić niesłychanie niską wagą, efektownym designem oraz bardzo przyzwoitym brzmieniem, generowanym nawet pomimo posiadania niezbyt dużych przetworników. Producenci takich słuchawek nierzadko wyposażają je również w wodoodporne obudowy, zaś do opakowań wrzucają eleganckie etui, pełniące funkcję poręcznych ładowarek.
W numerze kwietniowym wzięliśmy na warsztat trzy najciekawsze naszym zdaniem modele bezprzewodowych „pchełek”
– przekonajmy się zatem, który z nich najlepiej zabrać ze sobą w muzyczną podróż…
Testujemy…
Earin M-1
Cylindryczne dokanałówki ze zbalansowanymi przetwornikami armaturowymi. Mają fajne etui, ale nie pogadasz w nich przez telefon.
SPECYFIKACJA
- WYMIARY SŁUCHAWEK: 14,5×20 mm
- WAGA SŁUCHAWEK: 3,5 g (każda)
- ŻYWOTNOŚĆ BATERII: do 3 godzin
- WYMIARY ETUI: 21×95 mm
- WAGA ETUI: 42 g
- CZAS ŁADOWANIA: 70 minut
- BATERIA: 60 mAh litowo-jonowa
- CENA: 1 000 PLN
NA PIERWSZY RZUT OKA: Dzięki kompaktowej konstrukcji, model M-1 świetnie układa się w uchu.
Apple AirPods
W ich obudowach znajdują się sensory przydatne aktywnym fizycznie melomanom oraz chip W1, odpowiedzialny za współpracę słuchawek z Siri.
SPECYFIKACJA
- WYMIARY SŁUCHAWEK: 16,5x18x40,5 mm
- WAGA SŁUCHAWEK: 4 g (każda)
- ŻYWOTNOŚĆ BATERII: do 5 godzin
- WYMIARY ETUI: 44,3×21,3×53,5 mm
- WAGA ETUI: 38 g
- CZAS ŁADOWANIA: 30 minut
- BATERIA: litowo-jonowa
- CENA: 800 PLN
NA PIERWSZY RZUT OKA: Długie obudowy AirPods wyglądają bardzo oryginalnie – nawet jak na produkt Apple.
Bragi The Headphone
Posiadają podobne przetworniki co Earin M-1, zaś dzięki technologii Audio Transparency, nie odcinają całkowicie użytkownika od odgłosów otoczenia.
SPECYFIKACJA
- WYMIARY SŁUCHAWEK: brak danych
- WAGA SŁUCHAWEK: brak danych
- ŻYWOTNOŚĆ BATERII: do 6 godzin
- WYMIARY ETUI: brak
- WAGA ETUI: brak
- CZAS ŁADOWANIA: 2 godziny
- BATERIA: 100 mAh litowo-polimerowa
- CENA: 600 PLN
NA PIERWSZY RZUT OKA: Audio Transparency umożliwia usłyszenie rozmów bez potrzeby wyjmowania słuchawek z uszu.
Test 01: Design
Projektowanie bezprzewodowych dokanałówek nie jest prostym zadaniem. Z jednej strony muszą być one odpowiednio lekkie, ale z drugiej nie mogą posiadać zbyt małych wtyczek, które uniemożliwiłyby montaż porządnie brzmiących przetworników. W takim ujęciu sztukę kompromisu bardzo dobrze opanowała firma Earin – stworzone przez nią słuchawki M-1 przy wadze równej 3,5 grama są najlżejsze w całym zestawieniu, a ich cylindryczna konstrukcja nie tylko ma kompaktowy rozmiar, ale również świetnie „leży” w uchu. Wadą takiego rozwiązania jest dość przeciętny wygląd samych słuchawek, który w połączeniu z plastikowością ich obudowy nie czyni z nich urządzenia zdolnego przyciągnąć do siebie uwagę fanatycznych wielbicieli sprzętu klasy premium.
Jeśli spojrzymy na AirPods, to od razu dojdziemy do wniosku, że za ich powstaniem mogło stać tylko Apple. Ich minimalistyczny wysublimowany design oraz delikatnie połyskująca biała obudowa, przykuwają spojrzenia, podobnie zresztą jak niezwykle długie uchwyty, będące niestety piętą achillesową całej tej konstrukcji. Ich wielkość może nie pozwolić niektórym osobom na odpowiednie umieszczenie słuchawek w uchu, co w następstwie może wpłynąć na jakość słuchanego dźwięku. Na plus niewątpliwe zaliczyć trzeba eleganckie etui, potrafiące zapewnić energię potrzebną na 24 godziny odsłuchu z dala od jakiegokolwiek źródła prądu.
Owalne, pokryte połyskującym tworzywem obudowy słuchawek Bragi prezentują się bardzo atrakcyjnie. Dobrze układają się też w małżowinie, a jeśli dodamy do tego trzy rodzaje silikonowych końcówek, to otrzymamy model stworzony w sam raz do użytkowania podczas intensywnej aktywności fizycznej. Największym problemem The Headphone są maleńkie przyciski odpowiedzialne za kontrolę odtwarzanej muzyki – jeśli chcemy uniknąć nerwów przy kolejnej nieudanej próbie wciśnięcia tego właściwego, to jesteśmy zmuszeni tu do wyjęcia smartfona z kieszeni. Etui wygląda bardzo schludnie, ale nie jest niestety tak funkcjonalne, jak akcesoria konkurencji.
Rundę wygrywa…
EARIN M-1
Są małe i lekkie, a przez to najbardziej komfortowe w codziennym użytkowaniu. Dodawane do nich aluminiowe etui wygląda cudownie!
Test 02: Funkcje
Apple AirPods to słuchawki stworzone z myślą o iPhonie i nie ma się co dziwić, że oba te urządzenia współpracują ze sobą wręcz doskonale. Proces ich parowania jest dziecinnie prosty – wystarczy przyłożyć do smartfona etui od słuchawek, a następnie zatwierdzić całą operację ikonką OK w wyświetlonym oknie dialogowym. Inną zaletą AirPods jest to, że w swych obudowach skrywają one sensory optyczne oraz akcelerometry, dzięki którym słuchawki same wiedzą, czy aktualnie znajdują się w uszach użytkownika. Funkcja ta wykorzystywana jest do automatycznego pauzowania/wznawiania muzyki w momencie włożenia/wyjęcia słuchawek i w praktyce okazuje się niesamowicie przydatna, gdy np. chcemy błyskawicznie rozpocząć z kimś rozmowę bez konieczności wyciągania telefonu w celu zatrzymania aktualnie odtwarzanej piosenki. Za współpracę AirPods z iPhonem odpowiedzialny jest zaprojektowany przez Apple chip W1, którego rolą jest również zarządzanie energią baterii słuchawek.
W porównaniu z produktem Apple, dokanałówki marki Earin na pierwszy rzut oka wypadają dosyć ubogo. Nie dość, że mają najkrócej działającą w teście baterię, to jeszcze nie zostały wyposażone w mikrofon, co wyklucza możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych bez konieczności wyjęcia smartfona z kieszeni. W ramach rekompensaty otrzymujemy tu jednak oferujące świetny dźwięk zbalansowane przetworniki, wsparcie dla transmisji dźwięku z wykorzystaniem kodeka Bluetooth aptX oraz tryb pracy, w którym zostaje podbite brzmienie basów.
Bragi The Headphone na tle konkurencji wyróżniają się najdłuższym czasem pracy na pojedynczym ładowaniu baterii, wynoszącym tu aż sześć godzin. Posiadają też odporną na kontakt z wilgocią obudowę (można z powodzeniem używać ich na siłowni) oraz zaawansowane mikrofony MEMS, zdolne do wyjątkowo efektywnego wychwytywania mowy nawet podczas silnych podmuchów wiatru czy w obliczu mocnego hałasu dobiegającego z ulicy.
Rundę wygrywa…
APPLE AIRPODS
Posiadają sensory monitorujące aktywność, są zintegrowane z Siri, a ich etui zapewnia im energię na 24-godzinne działanie.
Test 03: Wydajność
Wkontekście jakości dźwięku oferowanej przez bezprzewodowe dokanałówki, niezwykle istotny jest stopień ich dopasowania do ucha. Im jest on wyższy, tym lepszą mamy izolację i tym mniej odgłosów dobiegających z otoczenia zniekształca brzmienie generowane przez przetworniki. W takim ujęciu nie sposób nie docenić tego, że wraz ze słuchawkami Earin M-1, otrzymujemy kilka par silikonowych końcówek. O ile poziom izolacji mamy więc tutaj naprawdę dobry, o tyle niestety nie można tego samego powiedzieć o klasie zapewnianych doznań dźwiękowych. M-1 najlepiej radzą sobie z tonami średnimi oraz basami, zaś intensywność tych drugich można podkręcić jeszcze bardziej, korzystając z trybu Bass Boost. Góra pasma jest tutaj ucięta, co daje o sobie znać zwłaszcza po aktywacji wspomnianej przed momentem funkcji. Naszym zdaniem w teście jakości brzmienia, M-1 wypadają najsłabiej, co smuci tym bardziej, że mamy tu przecież do czynienia z najdroższym z wszystkich omawianych produktów.
AirPods szczycą się najlepszą w zestawieniu stabilnością połączenia ze smartfonem, ale cóż z tego, skoro ich brzmienie jest tylko nieznacznie lepsze od M-1. Basom brakuje tu wyrazistości, nawet jeśli zwiększymy do oporu poziom głośności dźwięku i włączymy ciężki kawałek. Dodatkowy problem może pojawić się również wtedy, jeśli AirPods niespecjalnie będą pasować do kształtu naszego ucha – słuchawki Apple nie posiadają bowiem wymiennych końcówek.
Bragi wyróżniają się najbardziej zrównoważonym brzmieniem na tle rywalek. Grają też odczuwalnie głośniej od konkurencji, dzięki czemu bardzo dobrze nadają się do słuchania muzyki podczas jazdy komunikacją miejską czy w trakcie spaceru po ulicach wielkiego miasta. Końcówki wtyczek zapewniają porządne mocowanie słuchawek w uchu, co ma przełożenie nie tylko na dobrą izolację akustyczną, ale wpływa również na intensywność basów. The Headphone brzmią wyjątkowo przyzwoicie, jednak trzeba też uczciwie powiedzieć, że ani one, ani ich konkurentki nie rzucą na kolana osoby uważającej się za audiofila.
Rundę wygrywa…
BRAGI THE HEADPHONE
W temacie klasy oferowanych doznań dźwiękowych model marki Bragi rozkłada konkurencję na łopatki.
Werdykt
#1 Apple AirPods 4/5
LUBIMY Doskonale współpracują z iPhonem, brzmią całkiem fajnie, mają długo działającą baterię, a dzięki wbudowanym sensorom ruchu są użyteczne również dla aktywnych fizycznie melomanów.
ALE Długie „ramię” obudowy to designerska pomyłka. Choć generowany dźwięk jest ogólnie niezły, to basom przydałoby się znacznie więcej intensywności.
ZDANIEM T3 Nie brzmią najlepiej w teście i nie posiadają rzucającego na kolana wyglądu, ale w ramach rekompensaty oferują imponującą funkcjonalność oraz długo działającą baterię.
#2 Bragi The Headphone 4/5
LUBIMY Intensywne, dobrze zbalansowane brzmienie, atrakcyjną cenę i niezły design.
ALE Etui nie posiadające swojego własnego akumulatora.
ZDANIEM T3 Bragi to przyzwoita opcja – nawet jeśli nie oferuje takiej użyteczności co Apple.
#3 Earin M-1 3/5
LUBIMY Lekką, ergonomiczną konstrukcję oraz porządną smartfonową apkę.
ALE Krótki czas działania baterii, przeciętne basy i brak mikrofonu. Wysoka cena.
ZDANIEM T3 M-1 są wygodne, ale pod względem funkcjonalności odstają od rywalek.