Marzysz o profesjonalnej sesji fotograficznej? Widoczne poniżej aparaty to prawdziwa elita, ktora tylko czeka, by przyjść ci z pomocą…
W ciągu kilku ostatnich miesięcy nasz magazyn testował wakacyjne małpki i budżetowe kompakty, więc naturalną koleją rzeczy było wzięcie na warsztat sprzętu wagi ciężkiej. Rynkowi giganci poszerzyli swoją ofertę o najnowsze modele flagowych lustrzanek i aparatów z wymienną optyką, które są w stanie oferować olśniewające wręcz rezultaty.
Wybór najlepszego modelu nigdy nie jest rzeczą łatwą, dlatego też przygotowaliśmy dla was zestawienie pięciu prawdziwych debeściaków, z którymi uwolnicie pokłady swej fotograficznej kreatywności.
SONY SLT-A58
1 850 PLN, www.sony.pl
{Specyfikacja}
WYŚWIETLACZ: 2,7 cala, 460 000 pikseli
SENSOR: 2,1 Mpix 23,2×15,4 mm APS-C CMOS
OBIEKTYW: 18-55 mm
ZAKRES ISO: 100-16000
TRYB SERYJNY: Do 8 fps
FORMAT ZAPISU OBRAZU: JPEG/RAW
FILMY: 1080p przy 50 fps
ŻYWOTNOŚĆ BATERII: 690 zdjęć
{Wymiary}
Wysokość: 128 mm
Szerokość: 95 mm
Grubość: 78 mm
Waga: 492 g
{Suche fakty}
WYŚWIETLACZ
2,7-calowy ekran odchylany pod kątami pionowymi.
OBIEKTYW W ZESTAWIE
Standardowy 18-55 mm, ale za kwotę ok. 700 PLN można już nabyć obiektyw telephoto.
OBSŁUGA
Wszystkie opcje kontroli manualnej, dostępne za połowę ceny topowych modeli lustrzanek.
DESIGN
W tym przypadku nie liczy się wygląd, a bogate wnętrze.
Najtańszy aparat w teście napakowany jest po brzegi funkcjami, które znajdują się na ogół w o wiele droższym sprzęcie.
Najnowszy model aparatu Sony z linii produktów SLT z wyglądu przypomina zwyczajną lustrzankę. Wnętrze urządzenia koryguje jednak to pierwsze wrażenie, gdyż w środku znajdziemy nieruchome przezroczyste zwierciadło zapewniające szybki autofokus i pozwalające na bardzo wydajne rejestrowanie materiału wideo. A58 w tej ostatniej kwestii spisuje się fenomenalnie, oferując możliwość nagrywania filmów 1080p przy 50 fps.
Oprócz swej nieprzeciętnej konstrukcji, aparat Sony może się również pochwalić wyjątkową ceną. Choć jest to najtańszy aparat z całej testowanej stawki, to i tak znajdziemy w nim sensor 20,1 Mpix, obiektyw 18-55 mm f/3.5-5.6, oraz szybki tryb seryjny. Na polu jakości zdjęć A58 również wypada świetnie, ustępując jedynie Pentaxowi i Canonowi.
Niski koszt musiał jednak pociągnąć za sobą pewne kompromisy. Najbardziej są one widoczne w kwestii 2,7-calowego wyświetlacza LCD, odstającego od swej konkurencji zarówno pod względem wielkości, jak i rozdzielczości. Na pocieszenie otrzymujemy stanowiący nieocenioną pomoc przy kadrowaniu elektroniczny wizjer OLED, gorącą stopkę do podłączenia dodatkowych akcesoriów oraz nieobecny u kilku testowych rywali stereofoniczny mikrofon.
A58 podczas pracy sprawia wrażenie solidnego sprzętu z przemyślanym designem.
Na górnej części aparatu znajdziemy pokrętło dające łatwy dostęp do 12 trybów pracy (manualnych i automatycznych), w tym świetnego Superior Auto, który z automatu reguluje ustawienia pod kątem różnego rodzaju ekspozycji.
W kwestii funkcjonalności urządzenie Sony oferuje więc naprawdę sporo, a jeśli weźmiemy jeszcze pod uwagę 40 kompatybilnych obiektywów typu A-mount, to otrzymamy rewelacyjny sprzęt, który można nabyć za naprawdę niewielkie pieniądze.
Lubimy Świetny stosunek jakości do ceny. Błyskawiczną rejestrację filmów i zdjęć w trybie seryjnym oraz szeroką gamę dostępnych obiektywów.
Ale Mały wyświetlacz LCD i niezbyt atrakcyjny wygląd.
Zdaniem T3: Tani jak barszcz aparat SLT z funkcjonalnością topowej lustrzanki.
{AKCESORIA}
Sony Alpha DT 11-18 mm F4.5-5.6
Super szerokokątny obiektyw pozwoli ci na robienie pięknych zdjęć krajobrazowych. Szkoda tylko, że kosztuje on dużo więcej niż sam aparat.
2 800 PLN, www.sony.pl
NIKON D7100
4 000 PLN, www.nikon.pl
{Specyfikacja}
WYŚWIETLACZ 3,2 cala, 1 228 000 pikseli
SENSOR 24,1 Mpix 23,5×15,6 mm APS-C CMOS
OBIEKTYW: 18-105 mm
ZAKRES ISO: 100-25600
TRYB SERYJNY: Do 7 fps
FORMAT ZAPISU OBRAZU: JPEG/RAW
FILMY: 1080p przy 30 fps
ŻYWOTNOŚĆ BATERII: 950 zdjęć
{Wymiary}
Wysokość: 135 mm
Szerokość: 106 mm
Grubość: 76 mm
Waga: 765 g
{Suche fakty}
WYŚWIETLACZ
3,2-calowy ekran LCD o rozdzielczości 1,2 mln pikseli.
OBIEKTYW W ZESTAWIE
Ma szerszy zakres niż większość obiektywów dołączanych do aparatów, ale szału wielkiego i tak nie robi.
OBSŁUGA
Pokrętło trybów pracy oraz bogactwo przycisków funkcyjnych.
DESIGN
Odporna na pogodę konstrukcja o klasycznym wyglądzie.
Propozycja dla fotograficznych purystów z zasobnym portfelem.
Choć Nikon od czasu do czasu decyduje się na wprowadzenie do swych urządzeń technologii Wi-Fi, to w tym przypadku nie ma o tym mowy. D7100 to aparat dla prawdziwych tradycjonalistów i entuzjastów klasyki, zwracających największą uwagę na podstawowe parametry swej specyfikacji sprzętowej. W takim kontekście model ten bryluje zwłaszcza dzięki swemu sensorowi APS-C CMOS o największej w teście rozdzielczości 24,1 Mpix oraz szybkiemu, 51-punktowemu autofokusowi.
W zestawie z aparatem znajdziemy obiektyw ze stabilizacją obrazu, posiadający ogniskową 18-105 mm i zakres apertury wynoszący f/3.5-5.6. Producent usunął z jego wnętrza filtr dolnoprzepustowy – takie posunięcie pozwoliło co prawda uzyskać dobre detale, ale z drugiej strony podniosło ryzyko występowania negatywnych efektów spowodowanych brakiem aliasingu. Jeśli nie będziesz mógł zgodzić się na ten kompromis, pozostaje ci kupno osobnego obiektywu.
Urządzenie posiada przycisk dedykowany funkcji nagrywania materiałów video, które najlepiej rejestrować znajdując się w trybie Live View. Jakość filmów stoi tutaj na bardzo wysokim poziomie – obraz cechuje się wysoką płynnością, a za ich sferę dźwiękową odpowiada stereofoniczny mikrofon.
D7100 wyposażony został w ogromną liczbę różnego rodzaju przycisków. Zostały one rozmieszczone w intuicyjny sposób, pozwalając użytkownikowi na pełną kontrolę nad wszystkimi funkcjami aparatu. Nie można się również przyczepić do niczego jeśli chodzi o ergonomię konstrukcji, a całości dobrego wrażenia dopełnia bardzo jasny 3,2-calowy wyświetlacz, umożliwiający komfortowe poruszanie się po zakamarkach menu. Jeszcze bardziej ucieszylibyśmy się z wersji obsługującej sterowanie dotykiem, ale cóż – nie można mieć wszystkiego. Na uwagę zasługuje tu również imponująca żywotność baterii i oczy-
wiście spora cena, która niejednego fotografa może przyprawić o zawrót głowy…
Lubimy Sensor APS-C CMOS z bogactwem megapikseli i 51-punktowym autofokusem. Baterie starczają tu na naprawdę wiele zdjęć.
Ale Wysoka cena i rozczarowujący obiektyw w zestawie.
Zdaniem T3: Dopracowany sprzęt z solidnymi parametrami, ale początkujący (i mniej zamożni) powinni poszukać czegoś innego…
{AKCESORIA}
Sigma 18-35 mm f/1.8 DC HSM
Obiektyw wyprodukowany przez Sigmę jest wprost stworzony dla wszystkich lustrzanek Nikona. To także pierwszy zoom oferujący aperturę f/1.8 w całym zakresie ogniskowych.
3 300 PLN, www.sigma-foto.pl
PANASONIC LUMIX DMC-G6
2 400 PLN, www.panasonic.pl
{Specyfikacja}
WYŚWIETLACZ: 3 cale, 1 036 000 pikseli
SENSOR: 16,05 Mpix 17,3×13 mm live MOS
OBIEKTYW: 14-42 mm
ZAKRES ISO: 160-25600
TRYB SERYJNY: Do 40 fps
FORMAT ZAPISU OBRAZU: JPEG/RAW
FILMY: 1080p przy 60 fps
ŻYWOTNOŚĆ BATERII: 330 zdjęć
{Wymiary}
Wysokość: 122 mm
Szerokość: 85 mm
Grubość: 71 mm
Waga: 655 g
{Suche fakty}
WYŚWIETLACZ
Dotykowy ekran o przekątnej 3 cali, niemal taki sam jak u Canona.
OBSŁUGA
Inteligentny tryb automatyczny otrzymał tu swój dedykowany przycisk.
OBIEKTYW W ZESTAWIE
14-42 mm zoom, z którym uzyskasz wyraziste i pełne kolorów fotki.
DESIGN
Choć jest to CSC, jego konstrukcja do złudzenia przypomina lustrzankę.
Topowy aparat CSC od Panasonica jest szybki, ma niewielkie rozmiary i nie kosztuje zbyt wiele.
Panasonic przestał wypuszczać na rynek lustrzanki, skupiając się głównie na segmencie kompaktowych aparatów systemowych (CSC). Japończycy wydają się być z pozoru nieco chciwi, gdyż za cenę całkiem porządnej lustrzanki otrzymujemy tutaj zaledwie 16,05-megapikselową matrycę CMOS 4/3. I choć z tego powodu niektórzy z was już na starcie mogliby skreślić ten sprzęt, to nie tak szybko – G6 jest niewielkim i bardzo szybkim aparatem, obok którego nie sposób przejść obojętnie.
Znajdujący się w pudełku obiektyw 28-84 mm sprawuje się wyjątkowo dobrze oraz pozwala uzyskać naprawdę udane i pełne detali rezultaty, które dzięki bogatemu zestawowi filtrów kreatywnych mogą podlegać dodatkowej modyfikacji. Co więcej, w odróżnieniu od aparatów DSLR, sprzęt ten umożliwia wręcz dziecinnie proste nagrywanie filmów. Wystarczy tylko wcisnąć jasny czerwony przycisk i bez konieczności dopasowywania odpowiednich trybów pracy będziemy w stanie rejestrować wideo w 1080p. Jakość filmów wypada tutaj znakomicie i podobnie jak w przypadku zdjęć, dzięki różnym efektom jesteśmy w stanie w prosty sposób nadać im artystycznego blasku.
G6 jest o jedną trzecią mniejszy od większości lustrzanek, ale nie pociągnęło to za sobą uniedogodnień w jego użytkowaniu. Przyciski rozmieszczono z głową, a przy kadrowaniu możemy skorzystać z 3-calowego dotykowego ekranu LCD lub praktycznego elektronicznego wizjera. W kompaktowej konstrukcji znalazło się również miejsce dla jak zawsze przydatnej gorącej stopki, z którą będziesz w stanie rozbudować aparat o porządną lampę błyskową lub inne dodatki. Baterie umożliwiają tutaj wykonanie ok. 330 zdjęć, co wydaje się być niezbyt satysfakcjonującym wynikiem, nawet jak na przedstawiciela segmentu CSC.
Jeśli masz ochotę zmienić swój kompakt na lustrzankę, ale przeraża cię perspektywa jej dźwigania, to Panasonic G6 może okazać się dla ciebie idealnym kompromisem.
Lubimy Atrakcyjną jakość zdjęć, szybkie i łatwe nagrywanie filmów oraz kompaktowy design.
Ale Za tę cenę można by kupić lustrzankę z większym sensorem. Na rynku są jeszcze mniejsze aparaty CSC.
Zdaniem T3: Poręczny i szybki aparat systemowy, dorównujący swą funkcjonalnością urządzeniom DSLR.
{AKCESORIA}
Panasonic 14-140 mm Superzoom
3-krotny zoom oferowany przez dołączony do aparatu obiektyw to dla ciebie za mało? Rozpatrz zatem opcję kupna zestawu body plus obiektyw 14-140 mm.
4 500 PLN, www.panasonic.pl
PENTAX K-50
2 800 PLN, www.apollo.eu
{Specyfikacja}
WYŚWIETLACZ: 3 cale, 921 000 pikseli
SENSOR: 16,28 Mpix 23,7×15,7 mm APS-C CMOS
OBIEKTYW: 18-55 mm
ZAKRES ISO: 100-51200
TRYB SERYJNY: Do 6 fps
FORMAT ZAPISU OBRAZU: JPEG/RAW
FILMY: 1080p przy 30 fps
ŻYWOTNOŚĆ BATERII: 410 zdjęć
{Wymiary}
Wysokość: 96 mm
Szerokość: 130 mm
Grubość: 70 mm
Waga: 650 g
{Suche fakty}
WYŚWIETLACZ
LCD o 3-calowej przekątnej i bardzo przyjaznym interfejsie.
OBSŁUGA
Większe niż zazwyczaj przyciski oferują komfortową kontrolę funkcji aparatu.
OBIEKTYW W ZESTAWIE
Nie odbiegający od standardów obiektyw 18-55 mm.
DESIGN
Tradycyjny wygląd połączono tu z wytrzymałą konstrukcją.
Duża ilość funkcji topowych lustrzanek dostępna za uczciwą cenę.
Mając odłożoną kwotę niecałych 3 000 PLN warto rozważyć zakup najnowszego modelu lustrzanki od Pentaxa. Jej odporna na warunki pogodowe obudowa skrywa w sobie sensor APS-C CMOS o rozdzielczości 16,28 Mpix oraz bardzo szybkiego autofokusa, który potrafi jednak nieco pohałasować.
Z pomocą zbundle’owanego w zestawie obiektywu 18-55 mm f/3.5-5.6 (również on opiera się działaniu wilgoci) będziecie w stanie uzyskać wyśmienitej jakości rezultaty, zarówno w przypadku zdjęć, jak i filmów Full HD. I choć te ostatnie nie będą posiadały dźwięku stereo, to na pocieszenie otrzymujemy tutaj zestaw wszelakiej maści graficznych filtrów oraz gorącą stopkę.
Projektanci K-50 skupili się na aspekcie użyteczności konstrukcji jako całości. Solidna obudowa gnieździ w sobie duże, wygodne przyciski funkcyjne oraz 12-pozycyjne pokrętło trybów pracy. Co ciekawe, Pentax ostro zaszalał w kwestii personalizacji tegoż sprzętu, gdyż zarówno jego body, uchwyt, jak i obiektyw można nabyć w 120 wersjach kolorystycznych.
Umieszczony na stałe w obudowie 3-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 921 000 pikseli cieszy oczy swą przejrzystością. Podobnie jest zresztą w kwestii menu, którego niesamowicie czytelny interfejs stanowi klasę samą dla siebie.
Akumulator w K-50 umożliwia pstryknięcie niewiele ponad 400 fotek. To niezbyt wiele, ale sprzęt może być także zasilany czterema paluszkami AA, które uratują cię podczas długiej sesji w plenerze.
Pentax K-50 to bardzo solidnie wyposażona lustrzanka. Działa z prędkością błyskawicy, jest funkcjonalna i nie kosztuje kosmicznych pieniędzy. Pentax stworzył naprawdę udany aparat, jednakże konkurencja jest zbyt mocna – Canon wygrywa z nim na polu jakości zdjęć, Sony oferuje zaś więcej możliwości za mniejszą kasę.
Lubimy Płynność działania oraz szybki autofokus. Duży sensor oraz możliwość działania na bateriach.
Ale Pomimo ogromnej liczby wariantów kolorystycznych nie jest on dość stylowy, aby zachwycić kogokolwiek. Głośny zoom.
Zdaniem T3: Ma imponujące parametry w rozsądnej cenie, ale brakuje mu mistrzowskiego szlifu, który wyróżniłby go z tłumu.
{AKCESORIA}
Pentax DA 40 mm f/2.8 XS
Jeden z najcieńszych wymiennych obiektywów (tylko 9,2 mm grubości), którego ogniskowa 40 mm stanowi ekwiwalent obiektywu 61 milimetrów na pełnej klatce. Jest także odporny na wilgoć i kurz.
1 200 PLN, www.apollo.eu
CANON EOS 700D
2 750 PLN, www.canon.pl
{Specyfikacja}
WYŚWIETLACZ: 3 cale, 1 040 000 pikseli
SENSOR: 18,5 Mpix 22,3×14,9 mm APS-C CMOS
OBIEKTYW 18-55 mm
ZAKRES ISO: 100-25600
TRYB SERYJNY: Do 5 fps
FORMAT ZAPISU OBRAZU: JPEG/RAW
FILMY: 1080p przy 30 fps
ŻYWOTNOŚĆ BATERII: 440 zdjęć
{Wymiary}
Wysokość: 133 mm
Szerokość: 100 mm
Grubość: 79 mm
Waga: 580 g
{Suche fakty}
WYŚWIETLACZ
Dotykowy ekranik o robiącej wrażenie ostrości.
OBSŁUGA
Znajdziemy tu spore, 12-stopniowe pokrętło trybów pracy.
OBIEKTYW W ZESTAWIE
Stabilizowany zoom 18-55 mm to dobra opcja dla początkujących.
DESIGN
Posiada solidny uchwyt, który nie ogranicza jednak dostępu do przycisków.
Porzucasz kompakty na rzecz lustrzanek? Oto jedna z najlepszych propozycji dla ciebie!
Canon określa 700D jako model przeznaczony dla osób rozpoczynających swą przygodę z aparatami DSLR. Wyczuwamy w tym jednak nieco fałszywej skromności, gdyż poza przyjaznym dla amatorów rozmieszczeniem przycisków kontrolnych, sprzęt ten napakowany jest technologicznymi nowinkami.
Zacznijmy jednak od podstawowych parametrów. Oprócz 18-megapikselowego sensora APS-C CMOS otrzymujemy tu również obiektyw 18-55 mm, wyposażony w funkcję stabilizacji obrazu. Oba te komponenty tworzą zgrany duet, odpowiedzialny za generowanie rewelacyjnej jakości obrazów, która w przedmiotowym teście zauroczyła nas najbardziej.
Podobnie jak konkurenci, Canon jest również w stanie rejestrować filmy w rozdzielczości Full HD, jednak by rozpocząć ich nagrywanie, będziesz musiał najpierw ustawić odpowiedni tryb, a na końcu wcisnąć dedykowany filmom przycisk, umiejscowiony tuż przy optycznym wizjerze. Pod względem szybkości obsługi w trakcie tworzenia klipów wideo, 700D ustępuje zatem zarówno Panasonicowi G6, jak i Sony A58. My jednak postanowiliśmy przymknąć oko na tę drobną niedogodność, a to dlatego, że filmować możemy tutaj z użyciem ciągłego autofokusa.
Ilość dostępnych pokręteł, przełączników i przycisków stanowi niemal idealny kompromis między rozbudowanymi opcjami kontroli zawartymi w obudowach aparatów DLSR, a uproszczoną obsługą modeli CSC. Nie mogło również zabraknąć czytelnego dotykowego wyświetlacza, posiadającego najlepszą rozdzielczość spośród testowanych aparatów.
Podstawowe elementy specyfikacji tego aparatu są niemal identyczne w stosunku do parametrów tańszego i nieco mniejszego modelu 100D, jednakże ilość dodatków (świetny ekran, wizjer oraz bardzo ergonomiczny i solidny uchwyt) czynią z 700D zdecydowanie lepszą opcję dla fotografów lubiących kreatywne eksperymentowanie. Jeśli szukasz kandydata na swój pierwszy aparat DSLR, to zakup tego sprzętu okaże się dla ciebie wyjątkowo udanym posunięciem.
Lubimy Porządny sensor APS-C CMOS, fenomenalne zdjęcia oraz dotykowy wyświetlacz LCD.
Ale Nie obrazilibyśmy się na ciut więcej megapikseli.
Zdaniem T3: Decydując się na Canona nie wyrzucisz kasy w błoto. Jest prosty w użyciu i sprawdzi się świetnie przy nieco bardziej kreatywnym pstrykaniu.
{AKCESORIA}
Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro
Dołączony do zestawu obiektyw to przyzwoita opcja. Jeśli jednak szukasz czegoś bardziej interesującego, spróbuj ultra cichego wariantu, który idealnie sprawdzi się przy fotografowaniu natury.
1 800 PLN, www.canon.pl
SonySLT-A58 | NikonD7100 | PanasonicLumix DMC-G6 | PentaxK-50 | CanonEOS 700D | |
CENA | 1 850 PLN | 4 000 PLN | 2 400 PLN | 2 800 PLN | 2 750 PLN |
URL | www.sony.pl | www.nikon.pl | www.panasonic.pl | www.apollo.eu | www.canon.pl |
WYŚWIETLACZ | 2,7 cala, 460 000 pikseli | 3,2 cala, 1 228 000 pikseli | 3 cale, 1 036 000 pikseli | 3 cale, 921 000 pikseli | 3 cale, 1 040 000 pikseli |
Sensor | 2,1 Mpix, 23,2×15,4 mm APS-C CMOS | 24,1 Mpix, 23,5×15,6 mm APS-C CMOS | 16,05 Mpix, 17,3×13 mmlive MOS | 16,28 Mpix, 23,7×15,7 mm APS-C CMOS | 18,5 Mpix, 22,3×14,9 mm APS-C CMOS |
OBIEKTYW | 18-55 mm | 18-105 mm | 14-42 mm | 18-55 mm | 18-55 mm |
ZAKRES ISO | 100-16000 | 100-25600 | 160-25600 | 100-51200 | 100-25600 |
TRYB SERYJNY | Do 8 fps | Do 7 fps | Do 40 fps | Do 6 fps | Do 5 fps |
FORMAT ZAPISU OBRAZU | JPEG/RAW | JPEG/RAW | JPEG/RAW | JPEG/RAW | JPEG/RAW |
FILMY | 1080p przy 50 fps | 1080p przy 30 fps | 1080p przy 60 fps | 1080p przy 30 fps | 1080p przy 30 fps |
ŻYWOTNOŚĆ BATERII | 690 zdjęć | 950 zdjęć | 330 zdjęć | 410 zdjęć | 440 zdjęć |
LUBIMY | Błyskawiczną rejestrację filmów i zdjęć w trybie seryjnym oraz szeroką gamę dostępnych obiektywów. | Sensor APS-C CMOSz bogactwem megapikseli i 51-punktowym autofo-kusem. | Atrakcyjną jakość zdjęć, szybkie i łatwe nagrywanie filmów oraz kompaktowy design. | Płynność działania oraz szybki autofokus. Duży sensor oraz możliwość działania na bateriach. | Porządny sensor APS-C CMOS, fenomenalne zdjęcia oraz dotykowy wyświetlacz LCD. |
ALE | Mały wyświetlacz LCDi niezbyt atrakcyjny wygląd. | Wysoka cena i rozczarowu-jący obiektyw w zestawie. Brak wyświetlacza dotyko-wego. | Za tę cenę można by kupić lustrzankę z większym sen-sorem. Na rynku są jeszcze mniejsze aparaty CSC. | Pomimo ogromnej liczby wariantów kolorystycznych, nie jest dość stylowy. Głośny zoom. | Nie obrazilibyśmy się na ciut więcej megapikseli. |
ZDANIEM T3 | Tani jak barszcz aparat SLTz funkcjonalnością topowej lustrzanki. | Dopracowany sprzętz solidnymi parametrami. | Szybki aparat systemowy, dorównujący swą funkcjonal-nością urządzeniom DSLR. | Ma imponujące parametryw rozsądnej cenie, ale brakuje mu mistrzowskiego szlifu. | Jest prosty w użyciu i spraw-dzi się świetnie przy nieco bar-dziej kreatywnym pstrykaniu. |
{Powody}
Dlaczego Canon EOS 700D zasługuje na waszą miłość i pieniądze?
1. Duży sensor APS-C CMOS oraz szybki autofokus oferują trudne do pobicia rezultaty.
2. Nagrywa filmy w rozdzielczości Full HD z użyciem ciągłego autofokusa.
3. Dzięki zakresowi ISO sięgającemu do 25600, nawet w słabym świetle uzyskasz naturalnie wyglądające zdjęcia.
4. Inteligentny tryb automatyczny pozwala korzystać z tego sprzętu niczym z dziecinnie prostej w obsłudze „małpki”.
5. Posiada świetny i niezwykle czytelny odchylany dotykowy wyświetlacz LC o przekątnej 3 cali.
6. Oferuje kompleksowy zestaw filtrów kreatywnych, pozwalających na uzyskiwanie ciekawych efektów.
7. 440 zdjęć na jednym ładowaniu stanowi całkiem przyzwoity wynik w świecie lustrzanek.
8. Wykonanie z poliwęglanu i stali nierdzewnej czyni z Canona 700D wyjątkowo solidny sprzęt za niewygórowaną cenę.
{w zbliżeniu}
Piekielnie drogie aparaty dla prawdziwych profesjonalistów…
NIKON D4
Pełna klatka, 16,2 Mpix i robienie zdjęć przy 11 fps. Kewlarowo-karbonowa konstrukcja zdobyła nagrodę Red Dot Design.
22 000 PLN, www.nikon.pl
CANON EOS-1D X
Ma 18,1-megapikselowy sensor CMOS z pełną klatką, 61-punktowy autofokus oraz tryb seryjny 12-14 fps.
23 500 PLN, www.canon.pl
SONY A99
Topowy model z segmentu aparatów SLT z pełnoklatkową matrycą 23,4 Mpix. Nagrywa wideo 1080p przy 60 fps.
10 000 PLN, www.sony.pl
HASSELBLAD LUNAR
Niezmiernie luksusowy aparat CSC, którego konstrukcja wykonana została ze skóry, drewna oraz włókna węglowego.
26 500 PLN, www.hasselblad-lunar.com
{Opinia}
Podejmij mądrą decyzję…
Choć aparaty kompaktowe kuszą swoją poręcznością, to nie da się ukryć, że najlepiej wyglądające zdjęcie uzyska się tylko i wyłącznie z użyciem sprzętu z wymienną optyką. Jeśli szukasz idealnego kompana, który za rozsądne pieniądze pozwoli ci na robienie rewelacyjnej jakość zdjęć i filmów, to według nas czym prędzej powinieneś zainteresować się Canonem EOS 700D. Nie dość, że oferuje on bardzo porządne parametry, to dzięki prostej obsłudze stanowi on idealny produkt dla osób rozpoczynających zabawę z lustrzankami. W tej ostatniej kategorii dobrym wyborem może okazać się także A58 od Sony, mogący pochwalić się dodatkowo szybkością przy rejestrowaniu materiałów wideo.
Choć reszta modeli nie zdobyła w tym teście pięciu gwiazdek, to żaden z nich nie może uważać się za przegranego. Pentax K-50 działa wyjątkowo płynnie i nie kosztuje zbyt wiele, Nikon D7100 zachwyca zaś ilością megapikseli i wydajnością (za którą niestety trzeba wyłożyć nieco więcej grosza). Na końcu stawki uplasował się zaś testowy rodzynek – Panasonic G6 nie dostarcza może zdjęć o takiej ilości detali jak jego konkurenci, ale nadrabia to prędkością swojego działania i niewielkimi gabararytami, czyniącymi z niego najbardziej mobilny sprzęt w tym zestawieniu.