Jeśli chcemy w jakikolwiek sposób edytować nasze muzyczne zbiory, z pomocą mogą przyjść nam całkiem profesjonalne programy, które można ściągnąć z sieci całkowicie za friko.
Spośród wielu rodzajów tego typu oprogramowania warto przyjrzeć się bliżej kilku pozycjom, które oferują największe możliwości ? przed wami 8 programów, które bez dwóch zdań ułatwią wam modyfikację waszej cyfrowej muzycznej biblioteki.
1. Wavosaur
To jeden z najmniej ?ważących? programów edycyjnych ? jego wersja instalacyjna zajmuje zaledwie niecałe 300 KB i nie znajdziecie w niej żadnych denerwujących reklam.
Wavosaur pomimo małych rozmiarów stanowi całkiem potężne narzędzie. Otwiera większość standardowych formatów audio, wyświetla przebieg sygnału dźwiękowego, umożliwia przycinanie, cięcie, kopiowanie/wklejanie oraz posiada zestaw przydatnych efektów, na czele z usuwaniem wokali i regulacją głośności.
Doświadczeni użytkownicy tego typu aplikacji mogą także korzystać z dodatku w postaci obsługi wtyczek ASIO i VST.
2. Waveshop
Ciekawe narzędzie pozwalające modyfikować pliki muzyczne na wiele sposobów, bez ingerencji w jakość brzmienia końcowego efektu naszej pracy.
To jedna z najmniej inwazyjnych aplikacji edycyjnych, pozwalająca na chirurgiczną kontrolę nad wykonywanymi zmianami w obrębie pliku. Waveshop wspiera szeroką gamę muzycznych formatów, posiada obsługę wielu przydatnych efektów i oferuje dostęp do sporej liczby narzędzi do pracy z kanałami (umożliwiających ich zamianę, dodawanie nowych/usuwanie lub eksportowanie zawartości poszczególnych kanałów do plików mono).
3. Acoustica Basic Edition
Acoustica Basic Edition to darmowa wersja komercyjnego oprogramowania ? nie znaczy to jednak w żadnym wypadku, że jest uboga w opcje?
Posiada bardzo czytelny i atrakcyjny dla oka interfejs, umożliwia cięcie, kopiowanie, wklejanie i proste operowanie zaznaczoną przez użytkownika selekcją za pomocą metody przeciągnij/upuść.
Aplikacja nie wpływa na jakość brzmienia końcowego efektu, posiada bogatą paletę narzędzi umożliwiających kontrolę głośności, umożliwia także nagrywanie dźwięku. Nie znajdziemy tu zbyt wielu dodatkowych efektów, ale cieszy wsparcie dla wtyczek VST i DirectX.
4. MP3Gain
MP3Gain nie można postrzegać jako rozbudowanego narzędzia edycyjnego ? to raczej specjalistyczny programik, pełniący jedną określoną rolę.
Aplikacja ta ma jeden cel ? normalizację plików MP3, a konkretniej ustawianie identycznego poziomu głośności w każdym z nich.
MP3 Gain pracuje bezpośrednio na pliku MP3 (nie ma więc potrzeby jego ponownego kodowania) i nie powoduje jakichkolwiek strat w jakości. Obsługa programu jest banalnie prosta, w razie wstąpienia jakichkolwiek problemów mamy możliwość cofnięcia ostatniej wprowadzonej zmiany.
5. Audacity
Audacity pojawiło się już w 1999 roku. Program rozwijany jest jednak do dnia dzisiejszego ? nie dziwi więc, że napakowany jest ogromną ilością przydatnych funkcji.
Aplikacja umożliwia nagrywanie audio, importowanie naprawdę szerokiej gamy formatów plików dźwiękowych, posiada wszystkie standardowe opcje edycji oraz pokaźną liczbę różnorakich efektów (dostosowywanie częstotliwości i głośności, usuwanie szumów czy wycinanie wokali).
Funkcjonalność Audacity można dodatkowo poszerzać dzięki wsparciu dla wtyczek LADSPA, Nyquist, VST i Audio Unit.
6. MP3 Quality Modifier
Jeśli chcecie jedynie dostosować jakość plików MP3 w celu oszczędności dyskowej przestrzeni, to nie ma potrzeby korzystać z wielozadaniowych rozbudowanych programów – MP3 Quality Modifier w zupełności wystarczy.
W celu realizacji podstawowej funkcji tej aplikacji, wystarczy wybrać folder zawierający pliki muzyczne i ustawić w opcjach jakość dźwięku. Bardziej wymagający użytkownicy mogą wybrać określoną częstotliwość próbkowania i poeksperymentować z różnymi ustawieniami kanałów.
7. Wavepad
Darmowe narzędzie do użytku domowego, przypominające użytkownikowi o tym fakcie przy swoim każdorazowym włączeniu. Jeśli będziecie w stanie zapomnieć o tej drobnej niedogodności, czeka tu na was masa ciekawych opcji.
Wavepad oferuje bardzo przejrzysty interfejs, wsparcie dla szerokiej gamy formatów audio oraz sporo różnego rodzaju efektów dźwiękowych.
Dodatkowe opcje to m.in. zgrywanie i wypalanie płyt CD oraz edytor tagów. Aplikacja posiada także ciekawe opcje automatyzacji ? wystarczy zaprogramować ciąg określonych poleceń, a całą ich sekwencję będzie można wykonać po wciśnięciu danego klawisza.
8. mp3DirectCut
Lekki jak przysłowiowe piórko (122 KB) edytor plików MP3, pozwalający na nagrywanie, audio, cięcie, kopiowanie, wklejanie oraz regulację głośności bez konieczności ponownego kodowania pliku.
Pod względem wyglądy interfejsu oraz ilości oferowanych efektów mp3DirectCut jawi się jako dość podstawowe narzędzie, ale dzięki obecności standardowych funkcji edycji oraz przydatnych dodatków (np. normalizacji audio), program powinien przypaść do gustu niezbyt wymagającym użytkownikom.