Kiedy podczas świąt cała rodzina zbiera się w komplecie spragniona rozrywki, wojny o pilota mogą nabrać zupełnie nowego wymiaru.
Zwiększ w nich swoją szansę na przetrwanie zaopatrując się w jeden z kilku odbiorników smart TV, które poza bogatym wnętrzem oferują również możliwość poszerzania horyzontów dzięki rozbudowanym platformom sieciowym i wielu innym ciekawym funkcjom.
Choć wszystkie z nich mają po 46-47 cali i pozwalają na odtwarzanie mediów zarówno z USB, jak i przez sieć, to różnią się jednak ceną, która w okresie przedświątecznego sklepowego szału może mieć niebagatelny wpływ na ostateczną decyzję.
Spójrzmy więc zatem, przy jakim sprzęcie najlepiej ugościć Mikołaja!
{PRETENDENCI}
PIĘĆ SPRYTNYCH WIELKOEKRANOWYCH TELEWIZORÓW…
PANASONIC TX-L47ET5
3 300 PLN, WWW.PANASONIC.PL
Telewizor ze sporym potencjałem i paroma małymi niedociągnięciami.
Design ET5 jest całkowicie neutralny i choć brakuje mu jakiejś unikatowej właściwości, to trzeba przyznać, że miło patrzy się na lekko połyskującą ciemnoszarą ramkę ekranu. Odbiornik ten nie jest najcieńszy spośród konkurencji, ale w przypadku postawienia go na podstawce i patrzenia wyłącznie na jego przód, można o tym błyskawicznie zapomnieć.
Bardzo przydatnym dodatkiem jest funkcja nawigacji głosowej, która w trakcie poruszania się po menu mówi użytkownikowi na jakiej jest pozycji i jaka wartość danego parametru jest w aktualnym momencie ustawiona. Niby zbędny bajer, ale opcję tę z pewnością docenią osoby słabo widzące, co czyni ten TV przemyślanym zakupem w momencie, gdy jednym z domowników jest osoba w podeszłym wieku. Opcjom sieciowym nie można wiele zarzucić, gdyż mamy tutaj dostęp zarówno do kilku serwisów z filmami na żądanie oraz standardowy zestaw klientów portali społecznościowych wzbogacony o dodatek w postaci obsługi serwisu Picasa. Odtwarzanie filmów ze sticka USB przebiega bezproblemowo, odbiornik obsługuje większość formatów plików. Jedyne do czego można się przyczepić, to brak możliwości streamowania plików MKV za pośrednictwem sieci.
Jakość wyświetlanego obrazu nie posiada znaczących wad poza jednym wyjątkiem ? czerń wypada dość kiepsko. Odwzorowanie kolorów jest jednak bardzo rzetelne i w jego kwestii nie ma powodów do narzekań. Piętą achillesową tego 120 Hz telewizora jest słaba rozdzielczość dynamiczna, ograniczona do 850 linii ? wielbiciele dynamicznych ujęć czy sportowych transmisji mogą mieć tutaj mały dylemat.
Pasywne 3D z 4 parami okularów sprawuje się świetnie, jest także kompatybilne z systemem Real D 3D używanym w wielu kinach.
Jak by nie było, to naprawdę dobry telewizor, lecz za mniejsze pieniądze można znaleźć ciekawą alternatywę.
LUBIMY Rozbudowane usługi sieciowe, zintegrowane Wi-Fi oraz slot na karty SD.
ALE Poziomy czerni nie są zbyt zadowalające. Jakość obrazu przy bardzo dynamicznej akcji nie jest porywająca.
ZDANIEM T3 Solidny sprzęt, który poza kilkoma pomniejszymi wadami może okazać się bardzo dobrym zakupem.
OCENA: 4/5
{SPECYFIKACJA}
EKRAN 47 cali podświetlany krawędziowo LED LCD
PLATFORMA SIECIOWA Smart Viera TV
3D Pasywne
AUDIO 2×10 W
PODŁĄCZENIA Wi-Fi, 4x HDMI, VGA, 3x USB, Ethernet, optical, slot na karty SD, scart, component (przez adapter)
{WYMIARY}
WYSOKOŚĆ 666 mm
SZEROKOŚĆ 1 107 mm
GRUBOŚĆ 52 mm
WAGA 17 kg
{SUCHE FAKTY}
PILOT
ET5 dostępny jest ze standardowym kontrolerem Panasonic.
WYKONANIE
Standardowy, nieoszałamiający wygląd, rozmieszczenie portów HDMI może powodować bałagan z przewodami.
3D
Pasywne, jako bonus 4 pary okularów w zestawie.
AUDIO
Głośniki stereo spełniają swoją rolę bez zarzutu.
TOSHIBA 47VL963
4 000 PLN, WWW.TOSHIBA.PL
Ładny wygląd sporo kosztuje, być może dlatego funkcje sieciowe są tutaj tak skąpe?
Zacznijmy może od platformy sieciowej, gdyż na dobrą sprawę jej ubogość jest jednym z głównych, acz nie jedynym, mankamentem tego TV.
Toshiba Places poza obsługą największych portali społecznościowych nie zachwyca bogactwem swojej zawartości. Jakby tego było mało, brak zintegrowanego Wi-Fi wymusza kupno dodatkowego adaptera lub podłączenie odbiornika do sieci przez Ethernet, co nie należy do najnowocześniejszych rozwiązań. Na pocieszenie mamy tutaj Wi-Di ? na wypadek gdyby po świątecznym obiedzie naszła was ochota na wyświetlenie prezentacji z PowerPoint na dużym ekranie? Na plus niewątpliwie trzeba zaliczyć szerokie wsparcie dla plików audio/video uruchamianych za pośrednictwem portu USB, łącznie z bardzo popularnym formatem MKV. Streaming z uwagi na opisane powyżej uniedogodnienia należy po dżentelmeńsku zbyć milczeniem i udać się po cichu do wyjścia.
Dość już jednak narzekania ? czas na pozytywy, z których na pierwsze miejsce wybija się świetny wygląd obrazu, który dodatkowo może być wyświetlany w jednym z kilku trybów dynamicznych. Poziom czerni jest jak najbardziej w normie, z satysfakcjonującą jakością detali. Tak jak w przypadku Panasonica, rozdzielczość jest więcej niż niezadowalająca przy bardziej dynamicznych obrazach – fani F1 powinni raczej poszukać czegoś lepszego jeśli mają ochotę nacieszyć się nienagannym obrazem pędzących bolidów.
Polaryzujące pasywne 3D robi przy oglądaniu filmów o wiele lepsze wrażenie niż trójwymiarowa technologia zastosowana choćby w Toshibach TL9. Konwersja 2D do 3D osiąga bardzo przyzwoite rezultaty.Brzmienie dźwięku plasuje się powyżej testowej średniej. Bez wątpienia to jeden z najlepiej wykonanych TV w tym zestawieniu ? połączenie szkła, cienkiej obudowy i metalicznych wykończeń cieszy oczy jak diabli. Cóż jednak z tego, skoro cena nie idzie w parze z możliwościami…
LUBIMY High-endowy design i przyciągające wzrok wykonanie. Ekscytujące pasywne 3D.
ALE Brak zintegrowanego Wi-Fi. Niska rozdzielczość dynamiczna. Toshiba Places jest jeszcze w powijakach.
ZDANIEM T3 Wygląda atrakcyjnie i tak samo brzmi, ale jego cena i kiepska platforma sieciowa bardzo mu szkodzą.
OCENA: 3/5
{SPECYFIKACJA}
EKRAN 47 cali podświetlany krawędziowo LED LCD
PLATFORMA SIECIOWA Toshiba Places
3D Pasywne
AUDIO 2×10 W
PODŁĄCZENIA 4x HDMI, VGA, 2x USB, Scart, component, Ethernet, opticaldigital out, Wi-Fi przez odbiornik USB
{WYMIARY}
WYSOKOŚĆ 736 mm
SZEROKOŚĆ 1 234 mm
GRUBOŚĆ 35,5 mm
WAGA 21,2 kg
{SUCHE FAKTY}
PILOT
Zeszłorocznego pilota zastąpiono bardziej konwencjonalnym.
WYKONANIE
Bardzo staranne, ale nie jest to niespodzianką patrząc na cenę tego TV.
3D
Filtr polaryzujący na panelu oznacza mniejszy koszt okularów.
AUDIO
Nad przetwarzaniem dźwięku czuwało Audyssey.
SONY BRAVIA KDL-46HX750
4 100 PLN, WWW.SONY.PL
Czarny koń testu, lecz tylko w przypadku posiadania grubego portfela?
Wystarczy spojrzeć na metkę z ceną by domyśleć się, że Sony upakowało w swoim sprzęcie nie byle co. Możliwości sieciowych rozrywek oferowanych przez Sony Entertainment Network jest naprawdę sporo i w tym temacie Japończyk ustępuje jedynie Samsungowi. Na plus HX750 trzeba zdecydowanie zaliczyć świetny interfejs wykorzystujący znany z konsol XMB, pozwalający na bardzo wygodną i intuicyjną obsługę całego urządzenia.
W kwestii wsparcia dla multimediów również jest nieźle: muzyka, filmy lub zdjęcia mogą być bezprzewodowo przesyłane z pomocą DLNA, a ich przeglądanie/odtwarzanie jest bardzo przyjemne dzięki wspomnianemu wcześniej XMB. Trzeba jednak napisać o pewnym ?niedociągnięciu?, które jeszcze przez długi czas będzie obecne w sprzęcie Sony. Mowa oczywiście o braku obsługi plików MKV, które japoński gigant ustawicznie skreśla z listy wspieranych rozszerzeń.
Obraz wyświetlany przez HX750 nie budzi najmniejszych zastrzeżeń i wyrasta na testowego faworyta. Dzieje się tak w głównej mierze przez najlepszą rozdzielczość dynamiczną ? panel 200 Hz w połączeniu z przetwarzaniem obrazu Motionflow XR400 oferują aż 1080 linii, co czyni ten odbiornik świetnym wyborem dla telewizyjnych kibiców. Barwy odwzorowane są poprawnie, nie widać też większych przekłamań w skali szarości, więc pod tym względem jest nieźle.
To jedyny TV w naszym zestawieniu posiadający aktywne 3D z bardzo słabo odczuwalnym crosstalkiem. W zestawie nie znajdziemy niestety ani jednej pary okularów, co generuje dodatkowe (i w dodatku niemałe) koszty. Chwila uwagi należy się także dźwiękowi, który nam wydawał się nieco zbyt monofoniczny i generalnie rzecz biorąc nie wzbudził jakiegoś większego zachwytu.
Oferowane możliwości i jakość obrazu mogą zachwycić, ale ogólne wrażenie psują niezrozumiałe posunięcia Sony i zaporowa cena urządzenia.
LUBIMY Piękny obraz i nowoczesny design. Sony Entertainment Network ma spory potencjał.
ALE Cena! Brak wsparcia dla MKV. Skąpstwo producenta objawiające się brakiem okularów 3D w zestawie.
ZDANIEM T3 Bardzo udany model, który cierpi przez dziwną politykę (nie tylko cenową) swojego producenta?
OCENA: 4/5
{SPECYFIKACJA}
EKRAN 46 cali podświetlany krawędziowo LED LCD
PLATFORMA SIECIOWA Sony Entertainment Network
3D Aktywne
AUDIO 2×10 W
PODŁĄCZENIA Wi-Fi, 4x HDMI, VGA, 2x USB, scart, component, Ethernet, optical digital out
{WYMIARY}
WYSOKOŚĆ 652 mm
SZEROKOŚĆ 1 076 mm
GRUBOŚĆ 60 mm
WAGA 14,6 kg
{SUCHE FAKTY}
PILOT
Standardowy kontroler. Nic nadzwyczajnego.
WYKONANIE
Przemyślana konstrukcja, z bardzo dobrymi kątami widzenia.
3D
Jedyny TV z aktywnym 3D w tym teście. Niestety, w pudełku nie znajdziemy okularów.
AUDIO
Nic, czym należałoby się zachwycać, a chciałoby się czegoś więcej?
LG 47LM660
3 770 PLN, WWW.LG.COM/PL
Najatrakcyjniejszy wizualnie sprzęt w tym teście. Wygląd to jednak nie wszystko?
Skromniutka ramka ekranu i fantazyjny kształt podstawy plasują ten model w jednym szeregu z nieco droższymi telewizorami LG, z jednym małym wyjątkiem ? wykończenia wykonane są przy użyciu ładnego połyskującego czarnego plastiku, a nie w oparciu o bardziej eleganckie metalowe wstawki, co może i jest zrozumiałe (koszty produkcji), ale nadal dość irytujące.
Uwagę zwracają niewątpliwie dwa piloty: jeden o klasycznym wyglądzie oraz drugi, który w wydatny sposób ułatwia poruszanie się po sieciowych funkcjach tego odbiornika.
Jeśli już orbitujemy wokół tego tematu, warto podkreślić, że opcje internetowe LG są niczego sobie. Nie jest to może poziom Samsunga i jego Smart TV, ale sieciowa zawartość oferuje także sporo dodatkowej rozrywki. Znajdziemy tu zintegrowane Wi-Fi, wsparcie dla dysków NAS i porządną obsługę większości rozszerzeń multimedialnych plików – czyli wszystko, co powinien mieć telewizor aspirujący do miana ?smart?.
Każdy produkt musi mieć jednak swój słaby punkt. LG nie jest wyjątkiem od tej reguły i z bólem trzeba przyznać, że kuleje w najważniejszej dla telewizora właściwości, czyli w kwestii jakości obrazu. Tak jak większość stawki cierpi na słabą rozdzielczość dynamiczną, lecz dodatkową łyżkę dziegciu dokłada tutaj jeszcze dość specyficzne odwzorowanie kolorów. Co dziwne, czerń prezentuje się naprawdę nieźle i nie można mieć do jej jakości większych zastrzeżeń. Technologia pasywnego 3D oznacza trójwymiarową fiestę dla dużej rodziny za małe pieniądze, pod warunkiem, że nikt z jej członków nie jest przewrażliwiony na punkcie crosstalku, który jest niestety dość widoczny ? cóż, nie można mieć wszystkiego.
LG to jeden z kosztowniejszych odbiorników w tym teście, lecz cenę w pewnym stopniu rekompensują jego wygląd i spora ilość dodatków. Płacąc jednak w sklepie taką kwotę, oczekujemy od telewizora o wiele lepszej jakości obrazu?
LUBIMY Wyśmienitą obsługę multimediów i stylowy wygląd.
ALE Jakość obrazu daleka od ideału, przy 3D widoczny crosstalk.
ZDANIEM T3 Atrakcyjny wizualnie telewizor ze sporymi możliwościami i niezbyt przekonującym obrazem.
OCENA: 4/5
{SPECYFIKACJA}
EKRAN 47 cali podświetlany krawędziowo LED LCD
PLATFORMA SIECIOWA Smart TV
3D Pasywne
AUDIO 2×10 W
PODŁĄCZENIA Wi-Fi, 4x HDMI, 3x USB, composite, component, Ethernet, scart ? przez adapter
{WYMIARY}
WYSOKOŚĆ 628 mm
SZEROKOŚĆ 1 063 mm
GRUBOŚĆ 33 mm
WAGA 15,2 kg
{SUCHE FAKTY}
PILOT
Oprócz standardowego kontrolera dostajemy tu pilota LG Magic Wand, pomocnego przy przeglądaniu sieci.
WYKONANIE
Bardzo cienka ramka ekranu przyciągnie niejedno spojrzenie.
3D
Kilka par tanich okularów wystarczy do dużego rodzinnego seansu.
AUDIO
Cienka konstrukcja nie pozwoliła tu na dźwiękowe rewolucje.
SAMSUNG UE46EH5300
2 420 PLN, WWW.SAMSUNG.PL
Choć nie ma 3D, to i tak mamy do czynienia z górną półką klasy średniej. Popatrzcie tylko na cenę?
Nie jesteś zainteresowany filmami na nośniku Blu-ray w 3D? Nie chcesz czekać na wielkie nadejście telwizji trójwymiarowej? Zerknij w takim razie na ten 46-calowy model telwizora Samsunga, który nie posiada co prawda obsługi tej, dla wielu zbędnej, technologii (notabene wciąż nieco przereklamowanej), lecz nadrabia to z nawiązką oferując bogactwo opcji, platformę sieciowią Samsung Smart TV i zaskakująco niską cenę.
Wygląd odbiornika nie pozwala mu zachować anonimowości z uwagi na dość sporą grubość, choć w tym wypadku prawdziwe piękno kryje się wewnątrz obudowy. Interfejs użytkownika i sposób nawigacji po opcjach menu jest niezwykle intuicyjny, zaś brak 3D Samsung rekompensuje swoją, już wspomnianą, rewelacyjną platformą sieciową. Obsługa wszytkich największych portali społecznościowych i YouTube to zaledwie wierzchołek góry lodowej ? Samsung Smart TV oferuje dostęp do wielu dostawców video na żądanie (ipla, iplex, TVN Player, itp.) oraz umożliwia korzystanie z dużej liczby aplikacji, które poza dostarczaniem rozrywki potrafią także edukować. Jako telewizor rodzinny EH5300 kładzie konkurencję na deski niczym Kliczko swoich rywali.
Choć telewizor ten nie posiada zintegrowanego Wi-Fi, wykorzystuje jednak DLNA, dzięki któremu bez problemu udostępnicie swoje multimedialne zbiory z innych kompatybilnych urządzeń. Sprzęt oprócz standardowego portu USB wspiera także i dyski NAS, a w przypadku plików multimedialnych łyknie ?bez popity? każdy format, włącznie z popularnym MKV i dźwiękowym FLAC. Podobnie jak w poprzednich modelach, rozdzielczość dynamiczna mogłaby być lepsza, ale sytuację ratuje tutaj nieco technologia LED MotionPlus – trudno wymagać więcej za taką cenę. Sam obraz wygląda ostro, z bardzo przyzwoitym poziomem czerni i wyrazistymi kolorami.
Gdy zapomnisz o 3D, to telewizor ten może stać się hitem przedświątecznych zakupów.
LUBIMY Bezkonkurencyjną platformę sieciową, doskonałą obsługę plików multimedialnych. Cena!
ALE Brak 3D, nie jest tak cienki jak reszta stawki.
ZDANIEM T3 Idealny wybór dla telemaniaka w przedświątecznej gorączce zakupów.
OCENA: 4/5
{SPECYFIKACJA}
EKRAN 46 cali podświetlany krawędziowo LED LCD
PLATFORMA SIECIOWA Samsung Smart TV
3D Brak
AUDIO 2×10 W
PODŁĄCZENIA 3x HDMI, scart, phono/component, Ethernet, 2x USB, Wi-Fi przez odbiornik USB
{WYMIARY}
WYSOKOŚĆ 625 mm
SZEROKOŚĆ 1 060 mm
GRUBOŚĆ 94 mm
WAGA 11,9 kg
{SUCHE FAKTY}
PILOT
Jeden ze standardowych modeli, z dużymi
i czytelnymi przyciskami.
WYKONANIE
Grubasek ? 94 mm to najwięcej w całym teście, choć i tak wygląda bardzo schludnie.
3D
Brak trójwymiaru, ale za to dostajemy fantastyczną platformę sieciową.
AUDIO
Bez zastrzeżeń. Jak na dwa 10-watowe głośniki dźwięk naprawdę łechce uszy.
{POWODY}
Dlaczego Samsung UE46EH5300 zasługuje na waszą miłość i pieniądze?
1/ Samsung Smart TV to najlepsza w teście platforma sieciowa. Oferuje masę dodatkowej rozrywki na wysokim poziomie.
2/ Rewelacyjna cena, która nijak ma się do oferowanych przez ten sprzęt możliwości.
3/ Bezproblemowa obsługa plików multimedialnych, włącznie z MKV i melomańskim formatem FLAC.
4/ Wsparcie dla DLNA, umożliwiające bezprzewodową transmisję plików audio/video.
5/ Jakość obrazu 2D robi wrażenie ? na dobrą sprawę Samsung ustępuje miejsca tylko niemal dwa razy droższemu TV od Sony.
6/ Solidny dźwięk, stanowiący uzupełnienie dla porządnego obrazu.
7/ Prosty i intuicyjny interfejs oraz wygodny pilot z dużymi przyciskami.
8/ Odrobina więcej ciałka też może się podobać ? pomimo niezbyt cienkiej obudowy Samsung wcale nie wygląda topornie.
{W ZBLIŻENIU}
Świąteczne kotlety…
1/ ZŁY MIKOŁAJ
Billy Bob Thornton do spółki z karłowatym pomocnikiem stworzyli duet, którego z pewnością nie chciałbyś spotkać.
2/ GREMLINY
Poczwary siejące popłoch i zniszczenie. Nie, nie mówimy tutaj o siostrzeńcach niezadowolonych z nietrafionego prezentu.
3/ GRINCH
Jim Carrey w roli zielonego stwora, który nienawidzi świąt i pragnie je zepsuć wszystkim dookoła. Przy nim Shrek to anioł.
4/ SZKLANA PUŁAPKA
Klasyka świąteczna obecna bardzo często w naszej telewizji. Wybuchy, strzelaniny i Bruce Willis w jednej z pamiętnych ról.
{OPINIA}
Niezależnie od tego, czy chcesz puścić dzieciakom świąteczną bajkę lub zapragniesz posłuchać noworocznego orędzia do narodu, będziesz potrzebować odpowiedniego telewizora. Doskonale wiem, ile pieniędzy ubywa z portfela w okresie przed świętami, wobec czego do zakupu sprzętu RTV należy podchodzić ze szczególną uwagą. W relacji jakość/cena nie mogło być innego zwycięzcy niż Samsung. Wspaniałe możliwości sieciowe i ogólna jakość produktu, który otrzymujemy za tak niską kwotę, jest wystarczającym powodem do rekomendacji. Tuż za Koreańczykiem uplasował się Sony, ze swoim świetnym jakościowo telewizorem, na którego kupno w zabójczym dla portfela czasie mogą sobie pozwolić jedynie nieliczni. Dalej mamy Panasonica, który oczarował nas świetnym 3D, mogącym zapewnić masę zabawy w nudnawe dni długiej przerwy świątecznej. Stawkę zamykają LG i Toshiba ? pierwszy z nich może pochwalić się czarującym wyglądem i dobrym wsparciem dla multimediów, drugi zaś choć posiada bardzo przyzwoite 3D, to jednak mógłby doprowadzić do ruiny niejeden przedświąteczny budżet domowy.