SL833 to oznaczenie nowej serii telewizorów Toshiby, adresowanej do klientów oczekujących wysokiej jakości i dobrego wyposażenia za rozsądną cenę. W skład serii wchodzą modele z ekranami o przekątnych 32′ (81cm), 37′ (94cm), 42′ (107cm) oraz 46′ (117cm). Do przetestowania otrzymaliśmy największy model.
Ocena wyglądu – wiadomo – rzecz subiektywna, ale według mnie jest to najseksowniejszy telewizor w swojej klasie cenowej. Jego bardzo zgrabna obudowa zmniejsza efekt przytłoczenia sporą połacią ciemnego panelu, w trakcie kiedy sprzęt jest wyłączony. Wrażenie lekkości podkreśla dosyć cienka, klasyczna ramka wokół ekranu. Pilot ma moim zdaniem nieco zbyt futurystyczny design w porównaniu do eleganckiej prostoty telewizora. Na szczęście nie przeładowano go przyciskami.
W testowanym telewizorze Toshiba nie wprowadziła żadnej rewolucyjnej nowinki technicznej. Nie ma też coraz bardziej powszechnego 3D. Są natomiast znane, sprawdzone i rozwinięte do perfekcji rozwiązania stosowane przez koncern z Tokio w swoich wcześniejszych modelach. Panel ma pełną rozdzielczość HD oraz podświetlenie diodami LED rozmieszczonymi krawędziowo. Jego powierzchnia jest matowa, a raczej pół-matowa, co nie zmienia faktu, że i tak przyczynia się to do redukcji niepożądanych refleksów. Za poprawę płynności ruchu odpowiada układ Active Vision M100HD, którego głównym zadaniem jest generowanie dodatkowych klatek w sygnale wideo. Ponadto system ten zajmuje się bieżącą korekcją jasności obrazu na podstawie odczytów z wbudowanego czujnika poziomu oświetlenia padającego na telewizor. Obecny jest także firmowy patent „Resolution+”, który całkiem skutecznie poprawia czytelność szczegółów w standardowej rozdzielczości. Jedyną świeżą ciekawostką jest „Personal TV”. Rozwiązanie to stwarza możliwość spersonalizowania ustawień obrazu, dźwięku i kanałów dla 4 użytkowników.
Multimedialność odbiornika wspierają porty LAN, USB oraz zgodność z DLNA i Windows 7. Korzystanie z Wi-Fi wymaga dokupienia adaptera. Toshiba powinna zintensyfikować prace nad zaawansowaniem swojej firmowej platformy internetowej, aby ? zanim zyska to kluczowe znaczenie dla większości użytkowników ? nie pozostać w tyle za najgroźniejszymi konkurentami.
Telewizor odtwarza pliki AVCHD, DivX i MKV, chociaż w przypadku tych ostatnich czasem zdarzają się problemy. Wspierane formaty napisów to SRT i SUB. Zaś jeżeli chodzi o zdjęcia mamy wyłącznie popularnego JPEGa. W dziedzinie audio bezproblemowa obsługa obejmuje: WMA, MP3, AAC oraz LPCM. Dotyczy to źródła podłączonego przez USB. W przypadku bezprzewodowej komunikacji DLNA nie jest odtwarzany format AAC (jednak przy filmach z dźwiękiem AAC nie ma takiego problemu). Maksymalne próbkowanie plików muzycznych to 48 kHz, a transmisja ? 320 kbps.
Performance w zakresie wizji to mocna strona Toshiby. Obraz z pozycji na wprost ekranu tętni życiem. Kolory są nasycone i dobrze zbalansowane, szczególnie w trybach Hollywood prezentując wysoką naturalność. Oddzielne opcje dla dziennego i nocnego oglądania ułatwiają jeszcze bardziej precyzyjne dostrojenie obrazu, pozwalając na oglądanie filmów w referencyjnej jakości, niezależnie od ilości światła w otoczeniu telewizora. Możliwości kalibracyjne – jak zwykle u Toshiby – są pierwsza klasa. Dostępne są nawet zaawansowane opcje dopasowania bieli oraz tuningu podstawowych kolorów, spotykane raczej w wyższych modelach. Procedurę strojenia ułatwia przyjazny i atrakcyjny interfejs użytkownika. W trakcie regulacji poszczególnych parametrów obrazu menu zwija się do wąskiego paska, aby nie przysłaniać ekranu. Chociaż w testowanym telewizorze kąty oglądania obrazu są bardzo dobre, to patrząc na ekran z boku nadal dostrzegalne jest fioletowo-niebieskawe zabarwienie, któremu towarzyszy obniżenie kontrastu. Za to nareszcie uporano się z nierównomiernością podświetlenia ekranu, dokuczliwą cechą wcześniejszych LED-owych modeli Toshiby. Czerń ma przyzwoity poziom. Sekwencje z szybkim ruchem odznaczają się należytą płynnością, dynamiką i czytelnością. Pojawia się jedynie niewielkie smużenie.
Reasumując, Toshiba 46SL833 to sprzęt wart swojej ceny. Z pewnością zadowoli on osoby, którym nie zależy na 3D, ale dla których znaczenie mają wszystkie pozostałe funkcjonalności wyznaczające standardy najwyższej nowoczesności odbiorników z początku drugiej dekady XXI w. Model ten powinien także przypaść do gustu bardziej konserwatywnym klientom, zwracającym uwagę na cechy często lekceważone w świecie pędzącego postępu technicznego, takie jak solidność konstrukcji i łatwość obsługi.
WWW.TOSHIBA.PL, 3 300 PLN
Specyfikacja
WIELKOŚĆ EKRANU 46″ (117 cm)
ROZDZIELCZOŚĆ Full-HD 1920×1080 pikseli
PODŚWIETLENIE LED (krawędziowe)
KONTRAST 4 000 000:1 (dynamiczny)
CZAS REAKCJI GTG 5 ms
TUNERY DVB-T, DVB-C, H.264, CI+-t
INTERFEJSY AV HDMIx4; USBx2; YPbPr; SCART; Composite; PC input; DVB CI+; Cinch/mini-jack; Digital out (optyczne); gniazdo słuch.
INTEGRACJA Z SIECIĄ LAN / WLAN ready
WYMIARY Z PODSTAWĄ 1080×730×290 (mm)
MASA 22,5 kg
POBÓR PRĄDU 137 W; Standby 0,2 W