Przygotowujesz imprezę i nie masz pomysłu, jak zabawić gości? Jest jeden sprawdzony sposób: wspólne śpiewanie karaoke. W sieci znajdziesz mnóstwo aplikacji i serwisów, które pomogą w przygotowaniu zabawy.
Karaoke przywędrowało do nas z Japonii. W latach 70-tych działało w Tokio kilka kawiarni dla piosenkarzy. Bywalcy jednej z nich poprosili muzyka Daisuke Inoue, aby nagrał swoje występy – po to, aby reszta mogła bawić się nawet podczas jego nieobecności.
Artysta z biznesowym zacięciem szybko opracował pierwszy karaoke box – odtwarzacz, który grał piosenkę po wrzuceniu odpowiedniej monety. Pomysł szybko zyskał uznanie, a w kolejnych latach karaoke rozpowszechniło się w całej Azji Wschodniej. Dziś jest to zabawa popularna i lubiana na wszystkich kontynentach.
Przygotowujemy karaoke
Istnieje sporo różnych pomysłów na karaoke z komputera. Warto przetestować proste aplikacje z podkładem midi i tekstem piosenki, ale nie brak też bardziej rozbudowanych programów, oferujących możliwość nagrywania i odsłuchiwania występów, czy wyboru taśmy (jak w „Szansie na sukces”).
1. iSing.pl
Pierwszym serwisem, który przedstawimy jest iSing – młody, polski serwis karaoke. Potraktujcie tę pozycję jako wyróżnienie, bo projekt Pawła Kaczmarka zrobił na nas fenomenalne wrażenie.
Zacznijmy od tego, że mamy do czynienia z serwisem społecznościowym. Możesz tutaj poznać nowych ludzi, dyskutować, rozwijać swój profil, a także komentować i oceniać działania innych. Przede wszystkim, możesz jednak śpiewać! Nie byle jak zresztą – do dyspozycji są profesjonalne podkłady muzyczne polskich (w dużej ilości) i zagranicznych artystów. Co więcej, każdy dostępny jest w wersji z linią lub bez linii melodycznej.
Wciąga także zabawa w nagrywanie coverów (można potem zmiksować i zsynchronizować podkład ze swym głosem). Tych, którzy lubią pokazywać swoją twórczość innym, ucieszy też obecność kamerki i możliwość eksportu nagrań do formatów audio-wideo.
2. KaraFun 1.18
Gdy nie chcemy korzystać z serwisu internetowego, warto sięgnąć po KaraFun. To najbardziej kompletny edytor i odtwarzacz karaoke. Posiada mnóstwo opcji, takich jak obsługa projektora lub dodatkowego monitora, możliwość wprowadzania zmian w ścieżce (w trakcie śpiewu), czy narzędzie do upiększania prezentacji tekstu. Program wspiera m.in. formaty midi, MP3, OGG oraz KFN (stworzony specjalnie na potrzebny KaraFun). Oferuje też tryb „treningowy”, nagrywanie oraz kontrolę tempa i głośności.
Wszystko dostępne jest również po polsku, a dodatkowe piosenki (co często jest problemem!) można pobrać bezpośrednio z oficjalnej strony producenta.
Serwisy z darmowymi utworami do KaraFun:
- http://karafun.com – oficjalna strona programu
- http://karafun.pl – polskie centrum KaraFun
3. UltraStar 0.7 i US Deluxe
Kolejny program karaoke to UltraStar – program, a właściwie gra, której pierwowzorem jest popularny SingStar, znany z konsoli PS2. To raczej program do kameralnej zabawy przy komputerze, niż typowy „imprezowicz”.
Celem gry jest jak najwierniejsze oddanie piosenki. Za właściwie wejście w melodię naliczane są punkty, zaś błędy wyświetlają się już w trakcie występu. Jeśli uczysz się czysto śpiewać – UltraStar może ci pomóc. Jeśli szukasz czegoś do zabawy w większym gronie, sprawdź wersję Deluxe. To niezależnie prowadzony projekt (http://ultrastardx.sourceforge.net), który dodaje różne konkurencje (w trybie imprezy), umożliwia śpiew w duecie, wprowadza statystyki itd.
Dodatkowe utwory do UltraStar znajdziesz na stronach:
- http://ultrastar.net.pl – nieoficjalny polski serwis US
- http://ultrastarsongs.com – anglojęzyczny serwis US
4. vanBasco’s Karaoke Player 2.53
Po niezobowiązującej grze przeszdł czas na bardziej specjalistyczny program. vanBasco to odtwarzacz plików karaoke oraz midi (w tym formatu rmi) godny polecenia szczególnie dla tych, którzy dopiero uczą się wybranych piosenek.
Mamy tutaj widok pianina ułatwiający naukę melodii (podświetlane są klawisze, które aktualnie są w użyciu). Znajdziemy też numery linii, możliwość zmiany tempa i głośności itp. Program posiada pełne spolszczenie, które ściągnąć można ze strony producenta. Na uwagę zasługuje też integracja z przeglądarką, dzięki czemu bardzo szybko znajdziesz dodatkowe piosenki (za pomocą wbudowanej wyszukiwarki). Listy odtwarzania vanBasco Karaoke Player dają się dowolnie modyfikować i zapisywać. Możesz dzięki temu bawić się z innymi, zamiast spędzić cały wieczór przed klawiaturą.
To prosty program, który z wyglądu przypomina zwykły odtwarzacz audio. Jest łatwy i przyjemny w obsłudze, lecz – w porównaniu z KaraFun czy iSing – zbyt ubogi technicznie i funkcjonalnie.
5. PyKaraoke 0.6.1
PyKaraoke to program dostępny na wszystkie popularne systemy operacyjne. Dostępne są m.in. wersje na Windows, Linux, FreeBSD, NetBSD i Mac.
Program stawia na różnorodność. Widać to także w liczbie obsługiwanych formatów. PyKaraoke świetnie radzi sobie z plikami KAR, MID, CDG, MPG, MPEG i AVI (teledyski). Rozpakowuje również pliki ZIP. To kolejna niewielka, lecz wygodna aplikacja do zabawy w gronie znajomych. Bardzo proste jest tu tworzenie i zapisywanie list odtwarzania. Łatwo ustalisz też wielkość tekstu i kolorystykę, w jakiej mają być wyświetlane piosenki.
PK zadowoli na pewno osoby, które lubią dobrą zabawę i nie mają wygórowanych oczekiwań. Sprawdzi się na wieczory w gronie przyjaciół czy imprezy rodzinne.
6. JakElvis.pl
Po czterech programach, czas na kolejną stronę internetową. JakElvis.pl to pierwszy tak popularny, polski portal karaoke. To też ciekawy serwis społecznościowy, którego kluczowym założeniem jest wyłapywanie utalentowanych artystów-amatorów.
Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim: łatwość obsługi. Nikt nie powinien mieć problemów z włączeniem piosenki, a nawet nagraniem swojego wykonania w serwisie. Kolejne zalety to tagi tematyczne (szybkie, wolne, wesołe, rock, country itd.) i dobór listy odtwarzania wedle wykonawców – oczywiste jest, że inna muzyka nada się na zabawę gimnazjalistów, a inna na spotkanie z okazji urodzin babci. Oczywiście, tak jak w iSing, można tutaj przeglądać i komentować twórczość innych użytkowników i nawiązywać z nimi kontakt.
7. A może YouTube?!
Jako ostatni sposób śpiewania karaoke przedstawiamy mało znany, amerykański serwis YouTube. Okazuje się, że ta niewielka strona do dzielenia się filmikami, sprawdzi się również jako źródło podkładów karaoke. Jest przy tym najprostszym tego rodzaju narzędziem, bo wystarczy wklikać znany wszystkim adres i wpisać w wyszukiwarce [tytuł_piosenki] + karaoke…
Podsumowanie
Oczywiście są i inne serwisy (np. lalalala.eu) i programy (KaraWin, KARAOKE Five, Easy Karaoke Player) do zabawy w karaoke. Sądzimy jednak, że przedstawione przez nas stoją obecnie na najwyższym poziomie. Wszystkie opisane sposoby są darmowe, a wybór zależy od twoich upodobań.
Pamiętaj: śpiewać każdy może… a w razie czego wystarczą filtry i dobry mastering (patrz: większość „gwiazd” polskiej muzyki popularnej).