Prezentujemy 25 najlepszych narzędzi – bezpłatnych programów lub serwisów internetowych, przeznaczonych dla projektantów stron, dających w sumie zestaw narzędzi, których komercyjna oferta nie jest w stanie w niczym przebić. To przetestowane i sprawdzone narzędzia, które dobrze działają i wspierają pracę w sposób, jakiego zawsze oczekiwaliśmy.
Utrzymanie się w czołówce sieciowego projektowania może być kosztowne, jeśli korzystamy z takich branżowych standardów, jak Macromedia Studio czy Adobe Creative Suite, każde w cenie nowego, markowego komputera. Jest jednak alternatywa. Oprogramowanie open source to przykład jednego z najbardziej udanych internetowych przedsięwzięć.
Internet sprawił, że ochotnicy połączyli siły i zbudowali nowy rodzaj oprogramowania, którego chcieli sami używać. Niemało jest też komercyjnych developerów, którzy opracowują bezpłatne wersje swoich narzędzi. W obydwu przypadkach korzystają wszyscy.
Nvu
Co otrzymujemy: Nvu (wymawiane jak \”en view\”) to działające w technologii \”przeciągnij i upuść\” narzędzie do tworzenia stron WWW, oparte na tym samym kodzie co Mozilla Editor, korzystające z programu Netscape Composer.
Posłużył on jako punkt startowy, do którego zespół Nvu dodał CSS-y, narzędzia do zarządzania serwisem WWW, podgląd kodu i pomoc w nawigowaniu w obrębie dokumentu. W działaniu przypomina wcześniejsze wersje Dreamweavera, jednak ze wsparciem obecnych sieciowych standardów, takich jak XHTML 1.0.
Co trzeba wiedzieć: Nvu doczekało się pierwszej pełnej wersji. Jeśli testowaliśmy go ponad rok temu, w czasie gdy znajdował się w fazie opracowywania i miał wiele błędów, obecnie będziemy zaskoczeni, jak efektywna jest wersja finalna. Trochę problemów może przysparzać interfejs – niekiedy trudno będzie się w nim odnaleźć.
Jednak można zajrzeć na strony z podręcznikami i informacjami pomocniczymi na http://www.nvu.com i forum użytkowników, które znajduje się pod adresem http://fourm.nvudev.org. Nvu działa pod Windows, klonach UNIX-a i Mac OS X.
Dostępne na: http://www.nvu.com
phpBB
Co otrzymujemy: Internetowe fora to prawdziwe serce internetu. Natomiast obsługujący je PHPBB to dobry wybór. Łatwy w instalacji, z dobrym wsparciem, regularnie aktualizowany i prosty w zarządzaniu. Dołączmy go do naszego serwera i możemy gościć sieciowe wspólnoty.
Co trzeba wiedzieć: Na http://phpbbahacks.com znajdziemy różnorodne rozszerzenia i poprawki kodów, które można dodać do własnego forum. Jeśli chcemy, by instalacja była estetyczna, spróbujmy http://www.phpbbstyles.com
Dostępne na:http://www.phpbb.com
ActivePerl
Co otrzymujemy: Perl jest klasycznym językiem skryptowym serwera, używanym przy programowaniu CGI. Nadal jest konieczny przy wspieraniu wielu modułów stosowanych w skryptach PHP.
Co trzeba wiedzieć: ActivePerl to branżowy standard dystrybucji języka dla Linuksa, Windows i Mac OS X. Współpracuje z Apache, Internet Information Server i innymi serwerami.
Dostępne na: http://www.activestate.com
Audacity
Co otrzymujemy: W 2006 r. żaden zestaw do projektowania stron nie jest kompletny bez przynajmniej jednego wszechstronnego i darmowego programu do edycji i nagrywania dźwięku, umożliwiającego tworzenie podcastów. Audacity spełnia te wymagania.
Co trzeba wiedzieć: Będziemy potrzebować dekodera LAME (http://lame.sourceforge.net), umożliwiającego zapisywanie pliki w formacie MP3.
Dostępne na: http://audacity.sourceforge.net
FileZilla
Co otrzymujemy: Bezpłatny, szybki i godny zaufania klient FTP dla Windows. Nie jest może piękny, ale ma duże możliwości.
Co trzeba wiedzieć: FileZilla nie ma nic wspólnego z projektem Mozilla. Najświeższe wersje i dokumentacje dewelopera znajdują pod adresem http://filezilla-project.org.
Dostępne na: http://filezilla.sourceforge.net
PHP
Co otrzymujemy: PHP to nadal najczęściej używany język skryptowy po stronie serwera. Można go zainstalować na każdym serwerze, ale jest naturalnym uzupełnieniem Apache\’a. By uruchomić skrypt PHP, będziemy potrzebować bibliotek jądra (ang. core library).
Co trzeba wiedzieć: Wiele skryptów PHP dostępnych jest na zasadzie otwartego oprogramowania (ang. open source), jednak zbudowanie własnego serwisu bazującego na PHP wymaga umiejętności. Pomocne w tym podręczniki można znaleźć na http://www.phpbuilder.com i http://www.w3schools.com
Dostępne na: http://www.php.net
XnView
Co otrzymujemy: Prosta przeglądarka graficzna oraz konwerter obsługujący ponad 400 formatów graficznych. Użytkownicy Windows powinni być zadowoleni; nie będzie już żadnego pliku graficznego, którego nie da się otworzyć.
Co trzeba wiedzieć: XnView wyposażono w podstawowe funkcje korekty oraz eksportu do 50 formatów. Forum dyskusyjne pod adresem http://newsgroup.xnview.com.
Dostępne na: http://www.xnview.com
Firefox Web Developer Extension
Co otrzymujemy: Firefox to doskonała przeglądarka, a jedną z jej najlepszych cech jest możliwość rozszerzania funkcjonalności. Web Developer Extension zmienia ją w rodzaj pakietu edycyjnego stron WWW. Dzięki niemu można zagłębiać się w strukturę strony za pomocą okna przeglądarki. Można nawet edytować selektory CSS na żywo.
Co trzeba wiedzieć: Podstawowe rozszerzenie to efekt pracy jednego człowieka – Chrisa Pedericka. Pełna dokumentacja wtyczki pod adresem htpp://chrispederick.com/work/webdeveloper.
Dostępne na: http://webdeveloper.mozdev.org
VideoLan VlC Media Player
Co otrzymujemy: Jeden z największych sieciowych ukrytych skarbów – VideoLan to kombinacja serwera przesyłu strumieniowego i odtwarzacza obsługującego wiele formatów. Są zarówno wersje na Maka, jak i Windows.
Co trzeba wiedzieć: Podręczniki zawierające wszelakie informacje o strumieniowym odtwarzaniu DVD, ustawieniach domowego centrum rozrywki oraz konfiguracji serwera mediów, dostępne na stronie http://wiki.videolan.org.
Dostępne na: http://www.videolan.org
TopStyle Lite
Co otrzymujemy: Obecnie bardzo ważne jest dysponowanie dobrym pakietem edycyjnym CSS. Tym programem powinien być TopStyle. TopStyle Lite, mający silny wpływ na narzędzie CSS Dreamweavera, był częścią wcześniejszej wersji pakietu.
Dość bezpośredni w obsłudze – wystarczy kliknąć przycisk \”New Selector\”, wybrać lub zdefiniować selektor, a następnie dodać właściwości z drzewa menu, które znajduje się po prawej stronie. Proste okno podglądu pokazuje, jak będą wyglądać style na stronie.
Co trzeba wiedzieć: Nawet jeśli TopStyle Lite sam w sobie jest silnym narzędziem, to jest to jedynie okrojona wersja komercyjnego produktu TopStyle Pro.
Pro lepiej sprawdza się przy tworzeniu zewnętrznych arkuszy stylów i jest częściej aktualizowany. Przydatne podpowiedzi można wziąć ze strony bloga http://nick.typepad.com/topstyletips.
Dostępne na: http://www.bradsoft.com
Apache HTTP Server
Co otrzymujemy: Fakt. Apache HTTP Server jest najbardziej popularnym na świecie serwerem. Według sieciowych statystyk z http://www.netcraft.com, 69% wszystkich serwerów korzysta z tego oprogramowania. Bazujący na kodzie oryginalnego serwera NCSA, działa na wielu platformach, ale najczęściej jest instalowany na Linuksie.
Jeśli na serio rozważamy opracowywanie stron, możemy skorzystać z Apache\’a jako podstawowego serwera na swoim komputerze, testować statyczne i dynamiczne strony przed umieszczeniem ich w internecie. Jak inne projekty open source, można do niego dodawać rozszerzenia. Jest bezpłatny i regularnie aktualizowany.
Co trzeba wiedzieć: Jeśli korzystamy z systemu Mac OS X, już mamy go zainstalowanego. Jest podstawą funkcji sieciowych w Maku, wystarczy go włączyć w panelu preferencji. Wersje dla Windows także łatwo się instaluje, ale jeśli zdarzą się problemy, mamy do wyboru mnóstwo pomocy. Większość znajdziemy na http://httpd.apache.org.
Dostępne na: http://www.apache.org
FormMail
Co otrzymujemy: FormMail to korzystający z CGI skrypt bramki e-mailowej, charakteryzujący się dużą konfigurowalnością. Jej autor twierdzi, że \”z dużym prawdopodobieństwem\” to najczęściej używany program CGI w internecie.
Co trzeba wiedzieć: FormMail nie jest przeznaczony dla początkujących. Aby tworzyć funkcjonalne formularze, konieczna jest znajomość zaawansowanego HTML-a.
Dostępne na: http://www.scriptarchive.com/formmail.html
MySQL
Co otrzymujemy: Mocny, opensource\’owy system bazodanowy. MySQL uzupełnia \”święty kwartet\” technologii serwerowych: Linux, Apache, MySQL i PHP (także znany pod akronimem LAMP).
Co trzeba wiedzieć: PHP i MySQL umożliwiają całkowite oddzielenie layoutu strony WWW od jej zawartości, umożliwiając tworzenie szybszych, zajmujących mniej miejsca witryn, które są łatwiejsze do aktualizacji i używania. Pomoc na temat SQL-a można uzyskać na stronie http://www.mysqlfreaks.com.
Dostępne na: http://www.mysql.com
AWStats
Co otrzymujemy: Skrypt CGI zbiera statystyki serwisu i tworzy z nich proste do analizy, piękne (graficzne!) wykresy i tabele. Mierzy liczbę unikatowych użytkowników serwisu, długość wizyty, odwiedziny wyszukiwarki i wiele innych.
Co trzeba wiedzieć: Rezultaty AWStatsa mogą zostać wykorzystane do usprawnień i optymalizacji serwisów, tak by były lepiej dostosowane do profilu odwiedzających.
Dostępne na: http://www.awstats.org
Gmail
Co otrzymujemy: Google rozpieściło nas swoim Gmailem (obecnie znanym jako Google Mail). To bezpłatna, oparta na przeglądarce poczta elektroniczna, której można używać w szerokim zakresie (np. jako e-dysk) ze swoim adresem e-mailowym. Obecnie udostępnia ponad 2 GB pojemności.
Co trzeba wiedzieć: Konieczne jest zaproszenie, trzeba więc o nie molestować użytkowników, a następnie przekształcić wolną przestrzeń w twardy dysk online za pomocą http://www.viksoe.dk/code/gmail.htm.
Dostępne na: http://www.gmail.com
Inkscape
Co otrzymujemy: Inkscape to wektorowy pakiet graficzny wzorowany na programie Adobe Illustrator lub CorelDRAW. Umożliwia zachowywanie grafiki w różnych formatach, a przede wszystkim w SVG. Idealny dla obrazów, przycisków, banerów i logo.
Co trzeba wiedzieć: Inkscape jest wystarczająco popularny, by mieć swoją Wiki – http://wiki.inkscape.org. Znajdziemy tam cały podręcznik użytkownika, kilka podstawowych tutoriali i galerie pełne inkscape\’owej sztuki. Dostępne są wersje dla OSX, Linuksa i Windows.
Dostępne na: http://www.inkscape.org
MediaWiki 1.5.2
Co otrzymujemy: Opensource\’owy system zarządzania treścią jest przystosowany do tworzenia pokatalogowanych, obfitujących w treść serwisów internetowych. Strony Wiki mogą być edytowane przez każdego, kto je odwiedzi. To ta sama wersja programu, która działa na serwerze http://wiki/MediaWiki.
Co trzeba wiedzieć: MediaWiki jest prosta w instalacji, ale nabycie umiejętności pełnego formatowania artykułów zajmuje trochę czasu. Detale znajdziemy pod adresem http://meta.wikimedia.org/wiki/MediaWiki.
Dostępne na: http://www.mediawiki.org
PHPMyAdmin
Co otrzymujemy: Instalacja MySQL i PHP nie jest pełna bez PHPMyAdmin, który korzysta z przeglądarki z interfejsem MySQL. Umożliwia on wprowadzanie komend SQL, tworzenie kopii zapasowych danych i tworzenie baz danych.
Co trzeba wiedzieć: Wiele plików instalacyjnych MySQL, które można znaleźć w sieci już jest wyposażonych PHPMyAdmin.
Dostępne na: http://www.phpmyadmin.net
HTML-Kit
Co otrzymujemy:Przy tak dużej liczbie pakietów dostępnych na rynku, łatwo przegapić coś tak prostego, jak edytor tekstu. Właśnie nim, w dużym uproszczeniu, jest HTML-Kit, przeznaczony dla Windows tekstowy edytor z gamą przydatnych funkcji. Bez wielu z nich trudno się obyć.
Łatwo za jego pomocą poradzić sobie z HTML, CSS, JavaScriptem, skryptami PHP, dokumentami tekstowymi, walidacją, procesem wsadowym, kodowaniem kolorów i podglądem. Bez niego żadne narzędzie do tworzenia stron WWW nie jest kompletne.
Co trzeba wiedzieć: HTML-Kit to podstawowy program. Jego prawdziwa siła tkwi w rozszerzeniach. Znajdziemy ponad 400 wtyczek wzbogacających program o wiele funkcji.
Poważny twórca serwisów może z powodzeniem zastąpić jakikolwiek duży, drogi komercyjny pakiet do tworzenia stron zestawem: Nvu, TopStyle Lite i HTML Kitem. Odkryjemy go na http://www.htm-kit.com.
Dostępne na: http://www.chami.com/html-kit
Windows Media Encoder
Co otrzymujemy: Windows Media Encoder to prosty konwerter mediów, który przekształca cyfrowe pliki wideo na format WMV. Idealny do przesyłania strumieniowego w internecie.
Co trzeba wiedzieć: Real Systems rozpowszechnia podobny dekoder służący do konwersji na format RealVideo. Można go znaleźć pod adresem http://www.realnetworks.com/products/
producer/basic.html.
Dostępne na: http://tinyurl.com/7wf8
Color Schemer
Co otrzymujemy: Nie wiadomo, który niebieski będzie najlepiej pasować do koloru logo musztardy? To wie Color Schemer i powie to w notacji RGB lub HEX.
Co trzeba wiedzieć: Samodzielna wersja tego narzędzia kosztuje blisko 50 dolarów, ale całą przydatną funkcjonalność znajdziemy w bezpłatnej wersji online.
Dostępne na: http://www.colorschemer.com/online.html
PHPNuke
Co otrzymujemy:Ceniony przez społeczność open source, PHPNuke to modułowy system zarządzania treścią. Główne skrypty pomagają umieszczać newsy i artykuły nas stronie WWW. Rozszerzenia zwiększają możliwości oprogramowania.
Co trzeba wiedzieć: Ostatnia wersja (7.9) kosztuje 10 $, ale można pobrać wcześniejszą wersję (7.8) za darmo. phpnuke.org to aktywna społeczność użytkowników i dobra dokumentacja. Zajrzyjmy na http://www.phpnukefiles.com, gdzie znajdziemy szablony, narzędzia, rozszerzenia i alternatywne powłoki GUI.
Dostępne na: http://www.phpnuke.org
WordPress
Co otrzymujemy:To łatwy w instalowaniu i użytkowaniu blog z PHP w tle, który umożliwia wysyłanie, edycję i zarządzanie. Można go dostosować do swoich potrzeb, z mnóstwem dostępnych motywów. W przeciwieństwie do niektórych skryptów jest w całości dynamiczny.
Co trzeba wiedzieć: WordPress to znajdująca się po stronie serwera aplikacja, wymagająca do działania PHP i MySQL. Konieczne jest zapoznanie się z obszerną dokumentacją dostępną na http://codex.wordpress.org. Wykaz alternatywnych motywów znajduje się na stronie http://themes.wordpress.ent
Dostępne na: http://wordpress.org
GIMP
Co otrzymujemy: Gdyby przyznawano medal za najbardziej chwalony program wywodzący się z linuksowego środowiska, prawdopodobnie dostałby go GIMP. Gnu Image Manipulation Program to w uproszczeniu bezpłatny Photoshop.
Zawiera pełny zestaw potężnych narzędzi do malowania, obsługuje duże pliki graficzne, warstwy, narzędzia do przekształcania, sieciowych animacji oraz wspiera wszystkie najważniejsze formaty plików. Za jego pomocą można też tworzyć pliki w formacie PDF oraz Photoshopa (PSD). Pierwsze wersje GIMP-a działały tylko pod Linuksem. Teraz dostępny jest w wersjach dla Windows i Mac OS X.
Co trzeba wiedzieć: GIMP może mieć wiele funkcji Photoshopa, ale tryb pracy jest zupełnie inny. Nowi użytkownicy mogą potrzebować trochę czasu, by odnaleźć się w modułowym interfejsie i układzie menu. Na szczęście jest aktywna społeczność, gotowa zatroszczyć się o nowych użytkowników. Tutoriale i fora dostępne pod adresem http://gug.sunsite.dk
Dostępne na: http://www.gimp.org
Zen Cart
Co otrzymujemy: Rozpocznijmy ekonomiczną karierę z Zen Cart, bezpłatnym systemem zakupowym, który można przystosować do każdego serwisu. Liczne funkcje konfiguracyjne są obsługiwane przez przeglądarkę, osiągalne są też najczęściej dostępne systemy płatnicze.
Co trzeba wiedzieć: Zajrzymy do forum Zen Carta po najlepsze tutoriale i przewodniki uczące jak korzystać z programu. Na stronie znalazły się też najczęściej zadawane pytania – FAQ, spełniający funkcje instrukcji instalowania i konfigurowania.
Dostępne na: http://www.zen-cart.com
Najlepsze bezpłatne serwisy
Wybraliśmy pięć dobrych jakościowo serwisów i stron z wtyczkami, skąd można pobrać bezpłatne programy.
{tlo_1}
Open Clip Art Library
http://www.openclipart.org
Można znaleźć mnóstwo klipartów za pomocą Google, jednak lubimy Open Clip Art Library. Zróżnicowana jakościowo, jest tu z czego wybierać. Strona bez wyskakujących okienek i banerów.
{/tlo}
{tlo_0}
Morgue File
http://www.morguefile.com
Nie znajdziemy tu koszmarnych zdjęć biurowych z lat 80., gdyż to duże archiwum jest regularnie uzupełniane pracami młodych, nowych fotografików. Bezpłatne do celów niekomercyjnych.
{/tlo}
{tlo_1}
Open Source Web Design
http://www.oswd.org
Podobnie jak Open Clip Art Library, w tworzeniu tego archiwum biorą udział ochotnicy. Jakość jest bardzo wysoka, a do wyboru mamy około 1400 gotowych do użycia projektów, które można pobrać z http://www.oswd.org.
{/tlo}
{tlo_0}
Macromedia Exchange
http://exchange.macromedia.com
Dzięki uprzejmości Macromedia fani Dreamweavera i Flasha mogą stąd pobrać bezpłatne rozszerzenia. Umieszczono tu mnóstwo bezpłatnych wtyczek.
{/tlo}
{tlo_1}
The Plug-in site
http://www.thepluginsite.com
Wtyczki kompatybilne z Photoshopem, działają w wielu innych programach do edytowania grafiki. Ta strona zebrała ich obszerną kolekcję. Są ich tu setki, wszystkie za darmo.
{/tlo}