Jeżeli przestajesz się odnajdywać w stosach płyt CD i empetrójkach na dysku, potrzebujesz programu, który uporządkuje twoją kolekcję muzyki. Tym zajęliśmy się w naszym zestawieniu.
Na czym właściwie polega zgrywanie muzyki? Termin ten określa kopiowanie ścieżek z płyt CD i zapisywanie ich w postaci plików dźwiękowych (na przykład: MP3, WAV, OGG). Jest do tego potrzebny specjalny program, tzw. ripper CD.
Do porządkowania muzyki służą natomiast tagi. O tagach większość z was na pewno słyszała. Są one używane choćby na stronach WWW, gdzie łączą wpisy o podobnej tematyce. W przypadku tagów muzycznych, chodzi o informacje dodawane do plików, które opisują nazwę utworu, wykonawcę, album itp. Podczas zgrywania muzyki z płyt, tagi giną najczęściej gdzieś po drodze i dlatego potrzebne są aplikacje, które ułatwią otagowanie posiadanych empetrójek. Część z nich potrafi automatycznie połączyć się z muzycznymi bazami danych, dzięki czemu same odnajdują brakujące informacje.
Czy warto porządkować?
Możliwe, że zadajecie sobie właśnie pytanie: czy jest sens tego całego porządkowania? Wystarczy przecież trzymać muzykę na płytach lub powrzucać posiadane pliki muzyczne do odpowiednich katalogów. Odpowiadamy: JEST!
Albumy z płyt warto mieć na komputerze choćby po to, by w razie czego móc odsłuchać je w odtwarzaczu MP3. Nikt zresztą nie lubi chyba przeszukiwać sterty płyt, skoro wszystko z łatwością znaleźć może na D:\Muzyka. Tagi również bronią się same, a wie o tym każdy, kto używa iPoda. Nieopisane pliki są trudne do odnalezienia, a źle opisane potrafią narobić niezłego bigosu.
Przechodząc do 10 aplikacji, które szczególnie nas zainteresowały, zachęcamy do samodzielnych testów i nie wskazujemy najlepszych możliwości! Niech te krótkie opisy posłużą jak wędka i przydadzą się w waszym porządkowaniu multimediów.
1. AudioGoGo 2.0
Zaczynamy od polskiego programu autorstwa Dariusza Baumanna. AudioGoGo to program dojrzały, a jednak wciąż uderzający prostotą i szybkością zgrywania płyt CD Audio. Niewielka (900 KB) aplikacja pozwala na zgrywanie płyt z muzyką do formatów WAV i MP3. Umożliwia ponadto edycję tagów w mini-edytorze ID3 i automatyczne pobieranie opisów z bazy danych FreeDB. Niestety program nie jest już aktualizowany, więc by korzystać z FreeDB konieczne będzie wstawienie w menu Ustawienia > FreeDB specjalnej informacji – server proxy: freedb.freedb.org, port: 80.
2. AudioGrabber 1.83 SE
http://audiograbber.com-us.net
Innym ciekawym narzędziem do zgrywania zawartości płyt jest AudioGrabber. Dużo bardziej rozbudowany niż pierwszy program w naszym zestawieniu, robi pozytywne wrażenie i zachęca do testowania. Poza obsługą popularnych formatów, pozwala także na zgranie płyty od postaci plików WMA. Obsługuje również bazę danych CDDB (Compact Disc Database), więc łatwiej znaleźć tagi do mniej znanych utworów.
AudioGrabber po polsku i z dodatkowymi koderami
Na stronie AG znajdziesz różne wersje językowe programu (w tym polską – http://audiograbber.com-us.net/Polish.lng). Aby z nich skorzystać, wystarczy umieścić pobrany plik tłumaczenia w katalogu z programem i wybrać język w zakładce File\Choose Language.
Aplikację można też wzbogacić o koder LameEncDLL. Postępujemy z nim tak samo, jak w przypadku tłumaczenia, a później w menu Ustawienia > Ustawienia MP3 > Wewnętrzny koder wybieramy właśnie LameEnc.
3. Exact Audio Copy 0.99 beta 5
Jako trzeci opisujemy program EAC, który – nota bene – powinien znaleźć się w tym zestawieniu na miejscu pierwszym. Jako jedyny z wyżej wymienionych wciąż jest aktualizowany (dzieje się to bardzo często, a oczekiwana wersja 1.0 wychodzi na dniach). Jako jedyny pozwala ponadto na określenie tak wielu parametrów dotyczących jakości zgrywanego dźwięku. Jest absolutnym liderem, jeśli chodzi o tworzenie doskonale wiernych kopii, a także modyfikacji pobieranego dźwięku.
Opisujemy Exact Audio Copy dopiero teraz, bo to jednocześnie ripper najtrudniejszy w obsłudze. Na jego poznanie potrzeba około tygodnia, jednak potem trudno wyobrazić sobie zgrywanie płyt bez niego. W nauce pomóc może świetny kurs użytkowania EAC ze strony CDRinfo.pl – http://cdrinfo.pl/artykuly/opis-eac.
4. FreeRIP Basic 3.1
Zestawienie narzędzi do zgrywania płyt zamyka aplikacja, która wywarła na nas bardzo pozytywne wrażenie. FreeRIP – podobnie jak EAC – wciąż jest aktualizowany. W porównaniu z konkurentem jest za to dużo prostszy w obsłudze i niezwykłe szybki, więc może stanowić dla niego ciekawą alternatywę.
Prosty wygląd kryje całkiem bogate możliwości. Przede wszystkim możliwość zgrywania płyt do jednego z 5 popularnych formatów audio (m.in. WMA, OGG i FLAC). Ponadto pobieranie danych z dwóch muzycznych baz danych, co przekłada się na szybką możliwość otagowania muzyki. Co więcej, FreeRIP działa też jako konwerter plików dźwiękowych (WAV do MP3 i nie tylko).
5. Mp3tag 2.43
Przejdźmy teraz do programów, których głównym zadaniem jest tagowanie i katalogowanie muzyki. Pierwszym z nich jest lekki i wygodny Mp3tag. Narzędzie, które przyda się w poszukiwaniu informacji na temat utworów, masowej edycji tagów i manualnej edycji szczegółowych danych.
Wśród ciekawych opcji jest możliwość automatycznej zmiany nazwy plików bazujących na tagach i eksport informacji do plików HTML, RTF, CSV lub XML. Mp3tag nie należy do kategorii wielkich kombajnów audio, jednak z pewnością przyda się w tagowaniu i przy drobnych porządkach w kolekcji muzyki.
6. MediaMonkey 3.1 Free
Bardziej kompleksowo działa program MediaMonkey, który sprawdzi się nie tylko jako aplikacja do tagowania plikó muzycznych, lecz także jako zarządca i odtwarzacz multimediów. MediaMonkey pozwala m.in. na korektę dźwięku, konwersję pomiędzy formatami audio, słuchanie i katalogowanie posiadanej muzyki. Świetnie działa też system wtyczek, dzięki czemu program wzbogacić można o bibliotekę tekstów, odtwarzacz wideo czy lokalną wersję bazy freeDB.
Program poradzi sobie też z nagrywaniem i rippowaniem płyt CD Audio. Funkcje te nie stoją jeszcze na poziomie klasycznego oprogramowania do zgrywania i wypalania płyt, lecz są stale ulepszane.
7. The GodFather 0.70
http://users.otenet.gr/~jtcliper/tgf
Ojciec Chrzestny to program przypominający MediaMonkey. The GodFather to potężna aplikacja do katalogowania i opisywania muzyki. Spodoba się każdemu, kto lubi narzędzia, które w jednym miejscu gromadzą wiele różnych możliwości. Może jednak odstraszyć miłośników prostoty i przyjaznego interfejsu.
Program współpracuje z bazami Freedb i AllMusic.com. Pozwala przemieszczać pliki na dysku oraz zmieniać ich format bez utraty informacji zapisanych w tagach. Daje też możliwość poszukiwania i przechowywania okładek oraz automatycznego przetwarzanie nazw wielu plików. Jako narzędzie do tagowania, pozwala na masową i pojedynczą edycję plików. Udostępnia też siatkę – edytor tagów z wyglądu przypominający arkusz Excela. Jeśli nie chcesz używać zewnętrznego odtwarzacza, nie zabrakło tu także prostego playera.
8. MusicBrainz Picard 0.11
Kolejny program to klasowy, mocno rozbudowany tagger. Nie ma tutaj miejsca na wiele dodatkowych opcji, nie ma też katalogowania, jak w przypadku MM i TGF. Jest za to bardzo, bardzo dokładne tagowanie muzyki. Picard dołącza do piosenek informacje, o które trudno gdziekolwiek indziej – jak choćby dokładną datę wydania czy kod kresowy z pudełka płyty.
Dane pobierane są z bazy muzycznej MusicBrainz (a więc wydawcy programu). Bazy, którą tworzą sami użytkownicy. Wprowadzając informacje do własnych płyt, możesz eksportować je do bazy, pomagając innym
9. TagScanner 5.1.550
Jako ostatni program do tagowania, warto poznać jeszcze TagScanner. To narzędzie do szybkiego tagowania, zmiany nazwy plików i tworzenia list odtwarzania. Podobnie, jak wcześniejsze programy, także TS bez problemu odczytuje i zapisuje tagi ID3. Posiada też wspomaganie dla specjalnego formatu Lyrics, dzięki czemu w pliku muzycznym, można od razu umieścić treść wybranej piosenki.
Ułatwieniem w tworzeniu tagów, może być ich opracowywanie na podstawie struktury katalogów. Chwila poświęcona samodzielnemu ustawieniu programu, może znacznie skrócić czas, który przeznaczysz później na oznaczanie. Jest tu także wbudowany odtwarzacz i narzędzie do automatycznej zmiany nazw plików.
10. Album Cover Art Downloader 1.6.6
http://unrealvoodoo.org/hiteck/projects/albumart
Jako niespodziankę, pod numerem 10, prezentujemy programik do wyszukiwania i pobierania okładek. Album Cover Art Downloader to szybka aplikacja, która przeszukuje najpopularniejsze serwisy muzyczne (oraz sklepy internetowe) w celu wyszukania okładki do wybranej płyty. Dzięki wyszukiwarce, wystarczy podać nazwę wykonawcy i tytuł płyty, a następnie czekać… Gdy wyświetlą się okładki przeciągnij odpowiednią do wybranego folderu i już!