Połącz się z nami

Internet Maker

Zimowe serce na Walentynki w Photoshopie

Opublikowane

dnia

Walentynki zbliżają się ogromnymi krokami, dlatego też pewnie wielu z Was szuka jakichś ciekawych powiązanych z tym świętem designów.

Jakiś czas temu na oficjalnym profilu Photoshopa na Facebooku został opublikowany ten obrazek LINK. Czytając komentarze, można zauważyć, że wielu użytkowników chciało dowiedzieć się jak wykonać taki efekt. Dlatego też w poniższym tutorialu pokażę jak nadać nudnemu zdjęciu ze śniegiem trochę serca. Dosłownie. Posiłkować będę się obrazkiem znalezionym na portalu deviantart.com LINK oraz programem Adobe Photoshop w wersji CS5 Extended. W celu przetłumaczenia angielskich poleceń skorzystam także z photoshopowego słownika LINK.

 

Tworzymy wzór

Pierwszym krokiem w naszej pracy jest stworzenie głównego kształtu. Mamy oczywiście pełną dowolność w wyborze, jednakże jak już zapowiedziałem, tym razem użyjemy kształtu serca. Na nasze szczęście Adobe pośród kształtów domyślnych umieściło właśnie ten element.

W przyborniku wybieramy Kształt własny (Custom Shape Tool) i z rozwijanego okienka w górnym pasku wybieramy interesujący nas kształt ? serce.

Wybór kształtu własnego – serca

Jeśli wśród tych domyślnych kształtów nie znajdziecie interesującego Was kształtu, możecie w posty sposób załadować nowe kształty. W tym celu klikacie na strzałkę (pokazana w prawym górnym rogu obrazka powyżej) i wybieracie Kształty, a następnie Dołącz.

Teraz wśród kształtów powinno pojawić się przynajmniej jedno serce. Gdy już je wybierzemy, należy je nanieść na nasze tło ze śniegiem. Aby otrzymać regularny kształt używamy przy rysowaniu klawisza Shift. Nie przejmujemy się na razie tym, że kształt ma niewłaściwy kolor, gdyż niedługo będziemy dodawać odpowiednie efekty i gradienty.

Wstawiony kształt

Jeśli chcecie możecie obrócić serce lekko w lewo. W tym celu używamy polecenia Edycja > Swobodnie przekształć ścieżkę (Edit > Free Transform Path) i obracamy nasz kształt wedle upodobań, na końcu wciskając klawisz Enter.

Ustawiony kształt

Teraz dodamy efekt śniegu na brzegach naszego kształtu. W tym celu stworzymy nowy pędzel. Jest to nietrudny i całkiem korzystny w tym wypadku zabieg. Możemy bowiem dostosować go do potrzeb, a co za tym idzie, unikniemy sztywnego maskowania.

Aby zaoszczędzić sobie nieco pracy, skorzystamy z gotowego pędzla i go przerobimy. Z przybornika wybieramy Pędzel (Brush Tool). Następnie wybieramy jeden z chropowatych wzorów.

Wybór pędzla

Kiedy wybraliśmy już wzór, nadszedł czas na dostosowanie. W tym celu przyda się nam panel z opcjami pędzli. Aktywujemy go klikając w menu Okno > Pędzle (Window > Brush).

Oto zdefiniowane przeze mnie opcje:

Ustawienia pędzla

W tym momencie mamy już gotowy pędzel. Jeśli mamy zamiar użyć go w przyszłości, warto jest go zapisać. W tym celu klikamy na ikonkę w prawym dolnym rogu okna (z zagiętą karteczką) i definiujemy pędzel.

Definiowanie pędzla

Teraz użyjemy naszego ?śniegu?. Istnieje kilka sposobów, aby to zrobić jednakże uważam, że ten jest najmniej inwazyjny. Użyjemy bowiem warstwy maski dla naszego kształtu, a następnie obrysujemy jego brzegi. Powinno to stworzyć iluzję śniegu, który spadł wokół serca.

W panelu z warstwami, na dole znajduje się mała ikonka Dodaj maskę  (Add a Mask). Po jej kliknięciu przy naszej warstwie powinna pojawić się biała maska.

Wstawianie maski

Kiedy mamy ten krok za sobą powinniśmy upewnić się, że ścieżka naszego kształtu jest aktywna. W zależności od koloru kształtu ścieżka może być widoczna lub też nie. Najlepiej jednak widać to w okienku z warstwami. Aktywne ścieżki obrysowane są przerywaną linią (jak na rysunku powyżej). Jeśli ścieżki nie są aktywne, wystarczy na nie kliknąć.

Nadszedł czas na obrysowanie ścieżki. Jednak nie będziemy robić tego ręcznie, zrobi to za nas program. Musimy tylko powiedzieć mu, co ma zrobić.

Z przybornika wybieramy Pióro (Pen Tool). Następnie wybieramy biały kolor tła w przyborniku. Na koniec klikamy prawym przyciskiem myszki na ścieżkę i wybieramy opcję Obrysuj ścieżkę (Stroke Path). W okienku opcji, które się pojawi, należy wybrać pędzel (a dokładniej mówiąc nasz zdefiniowany pędzel) i upewnić się, że jest odznaczona opcja Symulacja nacisku (Simulate Pressure).

Obrysowanie ścieżki

Pierwsze podejście zakończone. W zależności od efektu pokrycia możemy powtórzyć kilka razy ten krok, tak aby ostatecznie nasz kształt został przyzwoicie przykryty i się nie odznaczał. W tym wypadku proces został powtórzony 2-3 razy. Ważne jest, żeby zawsze upewnić się, że mamy aktywną ścieżkę!

Obrysowanie ścieżki – kolejny etap

Teraz zwiększymy nieco rozmiar pędzla (do 100 px), i powtórzymy krok kolejne 2 razy. W ten sposób stworzymy małe zróżnicowanie.

Obrysowanie ścieżki – kolejny etap

Oczywiście można powtórzyć ten krok tyle razy ile się chce, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Klikając na maskę w panelu warstw możemy schować ścieżkę, tak, żeby zobaczyć jaki osiągnęliśmy efekt. Jeśli pojawią się małe niedociągnięcia, takie jak puste miejsca, możemy je ręcznie zatuszować pędzlem o mniejszym rozmiarze.

Obrysowanie ścieżki – ostateczny efekt

Efekt jest już całkiem podobny do tego końcowego. Ale dodamy jeszcze kilka stylów warstwy, m.in. gradient oraz efekt trójwymiarowy śniegu.

 

Style

W tej części zajmiemy się dodawaniem styl i do naszej maski. Dokładniej rzecz ujmując nałożymy gradient, dodamy cień oraz fazę i płaskorzeźbę. Kiedy już przejdziemy przez ten krok, pokażę także ciekawy sposób na wykorzystanie gotowego obrazka.

 

Gradient

Zacznijmy więc od gradientu. Poniżej pokazuję wybrane przeze mnie ustawienia. Gradient stworzony został z kolorów: #137ee3 oraz #082666.

Ustawienia gradientu

Faza i płaskorzeźba

Poniżej wybrane ustawienia dla Fazy i płaskorzeźby (Bevel and Emboss). Niebieski kolor użyty do cienia to: #1b61af.

Ustawienia fazy i płaskorzeźby

Cień

Oto ustawienia cienia dla naszego kształtu.

Ustawienia cienia

Po dodaniu powyższych stylów, nasz obrazek powinien wyglądać tak:

Efekt końcowy – bazowy design

Teraz, kiedy nasz bazowy design jest już gotowy możemy trochę go ulepszyć. W tym celu użyję tekstury symulującej lód, znalezionej na stronie deviantart.com LINK. Wklejam ją jako kolejną warstwę i ustawiam na sam wierzch.

Następnie klikamy prawym przyciskiem na warstwie w panelu i wybieramy opcję Utwórz Maskę Odcinania (Create Clipping Mask). Ten zabieg umieści teksturę wewnątrz kształtu. Na początku jednak zauważycie, że tekstura zniknęła z pola widzenia. Jest to spowodowane dodaniem gradientu do poprzedniej warstwy (z sercem). Wystarczy więc wyłączyć ten efekt.

Dodanie efektu lodu

Dla zwieńczenia efektu dodamy jeszcze romantyczne zdjęcie. To również zostało znalezione na portalu deviantart.com LINK. Ustawiamy warstwę na samą górę a tryb mieszania na Mnożenie odwrotności (Screen) i 80%. Gumką  (Eraser Tool) wymazujemy wystające elementy. Romantyczne zimowe serce gotowe!

Ostateczny efekt

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Internet Maker

Pozycjonowanie strony internetowej a reklamy w Internecie – czym się różnią?

Nie masz cierpliwości do pozycjonowania? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów!

Opublikowane

dnia

przez

Chcesz osiągnąć sukces w e-biznesie i zwiększyć widoczność swojej strony w sieci? Nie pozostaje Ci nic innego jak zająć się promocją witryny. Zacznij od inwestycji w pozycjonowanie, czyli zgodnej ze wskazówkami Google optymalizacji strony pod wyszukiwarkę internetową. Pamiętaj, że największa ilość wejść pochodzi właśnie z wyszukiwarek, dlatego zajmowanie wysokiej pozycji w rankingu Google szybko przełoży się na lepsze statystyki.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Jak szybko i łatwo stworzyć stronę mobilną

Opublikowane

dnia

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne staje się przeglądanie stron internetowych na urządzeniach mobilnych. Ba! Samo surfowanie po sieci to w sumie już przeszłość – obecnie zakupy czy płatności mobilne to chleb powszedni dla polskich internautów. 

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Strona na WordPressie? Grunt to dobry hosting

Opublikowane

dnia

WordPress jest powszechnie uważany za najlepszy system zarządzania treścią zarówno dla prostych blogów i stron, jak i większych serwisów internetowych oraz sklepów. Szacuje się, że już 23% witryn na świecie korzysta z WordPressa, a wśród nich takie marki jak BBC,  MTV czy Sony.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Jak zabezpieczyć swoje zdjęcia w chmurze

Opublikowane

dnia

Niedawny wyciek nagich zdjęć znanych osobistości wznowił dyskusje na temat bezpieczeństwa naszych prywatnych danych. Jako że część fotografii została wykradziona poprzez iCloud, prezentujemy dziś jak zabezpieczyć swoje dane w chmurze. (więcej…)

Kontynuuj czytanie

Internet Maker

Jak usunąć historię swojej aktywności z Facebooka?

Opublikowane

dnia

Usunięcie swojej aktywności z Facebooka nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać. Portal społecznościowy daje możliwość zachowania kopii swoich postów oraz zamknięcia całego konta, jednak co w przypadku gdy chcemy usunąć tylko poszczególne wpisy? (więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne