Odkrywanie życia na innych planetach to jeden z najbardziej klasycznych motywów eksplorowanych w science-fiction. Najnowsze doniesienia nie wskazują co prawda na obecność żywych organizmów, ale na możliwość ich powstania.
Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez grupę naukowców z całego świata (w tym z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk) na największym z księżyców Saturna, Tytanie, istnieją warunki do potencjalnego formowania się błon komórkowych – jednej z najważniejszych struktur umożliwiających organizację organizmu. Ze względu na temperatury panujące na Tytanie (-179,2 stopnia Celsjusza), niemożliwe jest tworzenie się lipidowych błon komórkowych, które do uformowania wymagają wody. Rolę wody na księżycu Saturna spełnia natomiast płynny metan – jeśli ponadto na powierzchni Tytana znajduje się cząsteczka o właściwościach podobnych do lipidów, istnieje prawdopodobieństwo, że uformują się one w żywe komórki.
Cząsteczką tą jest najprawdopodobniej cyjanek winylu, znany lepiej pod nazwą handlową akrylonitryl. Tutaj, w ziemskich warunkach, stosowany jest on do produkcji włókien syntetycznych i kauczuków. W atmosferze Tytana mogą one natomiast stanowić podstawę półpłynnych struktur ograniczających komórki. Odkrycia dokonano za pomocą analizy danych zarejestrowanych przez system teleskopów Atacama Large Millimeter Array znajdujący się w Chile. Dane jednoznacznie wskazywały na obecność cyjanku winylu w atmosferze księżyca Saturna – jako, że metan krąży w niej podobnie jak woda na Ziemi, jego część na pewno jest spłukiwana do jezior, w których to potencjalnie może rozwinąć się życie.