Połącz się z nami

Newsy

Zewnętrzne aplikacje miały wgląd do prywatnych wiadomości na Facebooku

Portal utrzymuje, że dostęp był konieczny do prawidłowego działania.

Opublikowane

dnia

Limit kontrowersji z udziałem Facebooka na ten rok jeszcze się nie wyczerpał. Tym razem dotyczą one uprawnień, które przyznane zostały zewnętrznym partnerom. Okazało się, że wielu spośród nich miało możliwość wglądu do prywatnych wiadomości ich użytkowników.

Wśród aplikacji, które otrzymały taki dostęp, znajdowały się między innymi Netflix, Spotify czy Dropbox. Podczas zakładania w nich konta za pomocą Facebooka użytkownicy wyrażali zgodę na dostęp do części prywatnych informacji, w tym na przykład listy znajomych czy osi czasu. Udostępnienie tych danych wiązało się jednak z przyznaniem portalom szerokich uprawnień, które w praktyce umożliwiały także czytanie prywatnych wiadomości wysyłanych i odbieranych przez powiązane konta. Program łączenia kont był eksperymentalny i został zakończony prawie trzy lata temu, ale związane z nim wątpliwości pozostały nierozwiązane do dnia dzisiejszego.

Największe kontrowersje budzi oczywiście możliwość wglądu osób trzecich w prywatne wiadomości. Przedstawiciele portalu wyjaśniają, że rozwiązanie to było konieczne, aby z zewnętrznych aplikacji przesyłać wiadomości do facebookowych znajomych – bez niego niemożliwe byłoby pełne zintegrowanie obydwu kont. Ponadto Facebook uspokaja, że zakres, w jakim partnerzy korzystali z uprawnień, był ściśle określony w zawartych z nimi umowach i nie doszło do jego nadużycia. Potwierdzają to sami partnerzy, spośród których wielu było nawet nieświadomych faktu, że mogli zajrzeć do prywatnych wiadomości użytkowników.

Chociaż w tym przypadku nie doszło do żadnego wycieku danych, dobitnie pokazuje on największy błąd Facebooka – brak pełnej transparentności w określaniu, które dane użytkowników są przekazywane partnerom i reklamodawcom, a które są przez nich zbierane. Liczne analizy bezpieczeństwa wykazały, że Facebook gromadzi informacje z aplikacji randkowych i innych programów przechowujących wrażliwe dane, a część danych z nich przekazuje dalej bez ich wiedzy. Jeśli portal nie dopilnuje, aby w jasny i zrozumiały sposób przedstawiać zakres zbieranych informacji, trudno będzie mu naprawić nadszarpnięte zaufanie użytkowników.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Facebook rozszerza linię produktową Portal

Teraz również w wersji Mini i TV.

Opublikowane

dnia

Facebook Portal nie zdobył takiego rozgłosu, jaki planowano – po skandalu z Cambridge Analytica wielu użytkowników wolało zainwestować w konkurencyjne głośniki smart home. Niedawno okazało się, że niektóre z nich i tak podsłuchiwały ich rozmowy i przesyłały ich urywki do osób trzecich, więc może teraz sprzęt Facebooka zyska większą popularność?

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Polacy kochają domowe (i)Roboty

Według badań GfK w pierwszym półroczu 2019 roku ilość sprzedanych w Polsce robotów sprzątających wzrosła o ponad 60%.

Opublikowane

dnia

przez

Polacy pokochali roboty sprzątające. Takie wnioski płyną z badania rynku, które przeprowadzone zostało przez Instytut GfK. Ta kategoria produktowa od lat odnotowuje stałe wzrosty, a dziś odpowiada za blisko 20% wartości rynku urządzeń odkurzających. Roboty domowe lidera rynku – amerykańskiej marki iRobot – ułatwiają utrzymanie porządku już w 330 tysiącach gospodarstw domowych w Polsce i zyskują coraz więcej zwolenników.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Kultura

HBO najprawdopodobniej wyprodukuje kolejny prequel „Gry o tron”

Tym razem znów oparty na książkowym pierwowzorze.

Opublikowane

dnia

Kontrowersje związane z zakończeniem ostatniego sezonu Gry o tron nie powstrzymują HBO przed dalszym eksplorowaniem Westeros i okolic. Po ogłoszonym już prequelu rozgrywającym się wiele tysięcy lat przed wydarzeniami z głównej serii przyszedł czas na serial oparty na książce Ogień i krew.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

HP prezentuje laptopa Elite Dragonfly

Ultrabook z dodatkowymi zabezpieczeniami prywatności.

Opublikowane

dnia

Laptopy 2-w-1 kojarzone są przede wszystkim ze sprzętem domowym, ale HP zdecydowało się pójść w zupełnie inną stronę i stworzyło Elite Dragonfly – urządzenie 2-w-1 o biznesowym zacięciu. Ma ono stawiać przede wszystkim na bezpieczeństwo danych użytkownika.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Kultura

„Pani Fletcher” – Kathryn Hahn w głównej roli w miniserialu na podstawie powieści Toma Perrotty

Matka i syn zaczynają cieszyć się nową wolnością.

Opublikowane

dnia

przez

Pani Fletcher to miniserial HBO na postawie powieści Toma Perrotty, który jest także twórcą serialu. Produkcja przedstawia dwie równoległe historie o dojrzewaniu dwojga bohaterów – matki, której jedyne dziecko wyprowadza się z domu i jej syna, studenta pierwszego roku. Premiera Pani Fletcher odbędzie się 28 października w HBO i HBO GO.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne