10 śmiertelnych ofiar. Sprawca jest znany: Internet. Zginął faks, umiera poczta. Co będzie kolejną ofiarą sieci?
Dzięki rosnącej dostępności Internetu możemy wiele spraw załatwić za jego pomocą. Skutecznie wypiera te zastosowania, w których liczy się szybkość i dostępność z każdego miejsca na świecie. Przyjrzyjmy się kilku rzeczom, których kariera może się bardzo szybko skończyć. Część z nich całkowicie odejdzie w zapomnienie, a inne będą wykorzystywane tylko w wyjątkowych sytuacjach.
{ikona-nc01}
Poczta i faks
E-mail całkowicie wyparł faksy i zwykłe listy przesyłane pocztą. Owszem, rachunki czy wyciągi z konta wysyłane są w formie papierowej, ale korespondencja prywatna już zdecydowanie rzadziej. Wpływ na to ma przede wszystkim tempo – na e-mail nie trzeba czekać kilka dni, a parę minut. Równie ważne są koszta, pewność przesyłki i możliwość archiwizacji. Wraz z upowszechnieniem technologii takich jak podpis elektroniczny możemy jednak spodziewać się zaniku również korespondencji z bankami i współpracownikami. Szkoda tylko, że nie da się wysłać paczki jako załącznik do e-maila.
{ikona-nc02}
Czytelnictwo
W jaki sposób ludzie czytają treść strony internetowej? „Prawie w ogóle” – odpowiedział Jacob Nielsen, specjalista od funkcjonalności. Potwierdzają to badania – osoby korzystające z Internetu skanują teksty w poszukiwaniu słów kluczowych, nagłówków itp. Zupełnie inaczej zachowują się osoby nieużywające sieci – czytają cały tekst od początku do końca, a nie tylko prześlizgują się po pierwszych zdaniach każdego akapitu.
Zwykły sposób czytania nie sprawdza się w sieci – jest zbyt wolny. Wraz z popularyzacją Internetu i wykorzystywaniem go przez coraz młodsze osoby należy spodziewać się całkowitej zmiany w zachowaniu czytelników.
{ikona-nc03}
Prasa
Tradycyjne formy dostarczania newsów są zbyt wolne, więc sprzedaż prasy papierowej gwałtownie spada. Gazety posiadają jeszcze jedną wadę, którą zauważy każdy, kto przyzwyczaił się do czytania wiadomości w sieci. Wydrukowanego tekstu nie można w prosty sposób skomentować. Po przyzwyczajeniu się do blogów i forów internetowych ciężko zrezygnować z takiej możliwości.
Jednak mimo że czytelnicy nie szukają już nowości w gazetach, cały czas jest na nią miejsce. Artykuły prasowe pozwalają na uporządkowanie wszystkich informacji znalezionych w sieci, opracowanie ich, dołączenie opinii ekspertów, które ciężko uzyskać od ręki (terminy „internetowe” są bardziej napięte) i poprawienie ewentualnych błędów, które pojawiły się w wersji online.
{ikona-nc04}
Aplikacje
Popularne obecnie metody pracy z komputerem mogą przejść do historii jeśli okaże się, że użytkownicy wcale nie potrzebują aplikacji takich jak edytor tekstu, komunikator czy nawet zaawansowany system operacyjny. Google planuje wprowadzić prosty system oparty na jądrze Linuksa i własnym środowisku graficznym służącym jedynie do uruchomienia przeglądarki. Wszystkie aplikacje miałyby wykonywać się w chmurze, a dane składowane byłyby na serwerach Google’a. Aplikacje internetowe mają wiele zalet i mogłyby doprowadzić do śmierci oprogramowania w klasycznym znaczeniu.
Rozwiązanie takie znacząco zmniejszyłoby moc obliczeniową komputerów, które służyłyby tylko za terminale. Internet może wyprzeć z rynku większość aplikacji przeznaczonych dla zwykłych użytkowników.
{ikona-nc05}
Nośniki
Jeszcze 10 lat temu standardem było posiadanie kilku pudełek dyskietek, a później góry płyt CD. Obecnie przenośne nośniki danych są coraz rzadziej spotykane, ale nie tylko z powodu wzrostu pojemności. Dzięki temu, że prawie wszyscy korzystają z sieci nie trzeba już nagrywać filmu na płyty i rozdawać znajomym – można umieścić go w sieci i udostępnić wszystkim na raz. Również skończenie pracy w domu nie stanowi problemu. Dzięki systemom kontroli wersji (SVN) praca nad jednym dokumentem jest możliwa z każdego miejsca.
{ikona-nc06}
Okienka w banku
Bankowość internetowa to doskonały wynalazek. Żadnych kolejek, minimalne (lub zerowe) opłaty, pełna obsługa przez Internet i telefon. Nie wszystkie sprawy da się załatwić samemu, ale te proste, takie jak przelewy czy sprawdzenie stanu rachunku można wykonać bez wizyty w banku. Fizyczne banki na pewno nie znikną całkowicie, ale taki los spotka część okienek i mniejsze placówki.
{ikona-nc07}
Telewizja i radio
Radio miało uśmiercić gazety, telewizja radio, a Internet telewizję. Wydaje się, że ten ostatni ma duże szanse na przejęcie znacznej części użytkowników zarówno radia jak i telewizji. Oglądalność tej ostatniej cały czas spada, a młode osoby coraz mniej korzystają z telewizora. Również radio można znaleźć w sieci. Większość stacji puszcza swoje audycje zarówno w sposób tradycyjne jak i online. Ponadto stworzenie własnej stacji nie jest problemem – są ich tysiące. Nie można zapomnieć o tym, że Internet jest medium dwukierunkowym, a w radiu może lecieć taka muzyka jaką lubisz dzięki last.fm, libre.fm i innym tego typu usługom. W przyszłości wpływ na upadek typowego radia mogą mieć również względy energetyczne – nadajniki radiowe wymagają o wiele więcej prądu niż sieć.
{ikona-nc08}
Albumy muzyczne
Internet nie dał się we znaki nikomu tak mocno jak przemysłowi fonograficznemu. Sieci peer-to-peer wymuszają zmianę dotychczasowych sposobów płatności. Sprzedaż utworów na sztuki, w dodatku w postaci całkowicie cyfrowej, wydaje się być dla nich nie do przełknięcia. Serwisy takie jak iTunes potrafią jednak zarobić na sprzedaży pojedynczych piosenek, a nie całych albumów. W dodatku znienawidzone przez kupujących systemy DRM (Digital Rights Management , cyfrowe zarządzanie prawami) są powoli wycofywane. Biznes przekonuje się, że legalna muzyka może być sprzedawana na sztuki, a nie w całych albumach.
{ikona-nc09}
Pornografia
Szerokopasmowy Internet wyraźnie przyczynia się do zmniejszenia dochodów branży związanej z filmami dla dorosłych. Spada sprzedaż płyt spada o 25% rocznie. Okazało się, że użytkowników sieci interesują amatorskie filmy kręcone domową kamerą, czaty itp., a nie kosztujące tysiące dolarów produkcje nagrywane na DVD. Ale przecież wiadomo, że „Internet is for pr0n”…
{ikona-nc10}
Anonimowość
Dane zgromadzone w sieci, zwłaszcza w serwisach społecznościowych, pozwalają na łatwe zidentyfikowanie użytkowników Internetu. Publikując kolejne informacje o sobie stajemy się coraz łatwiejsi do znalezienia czy wręcz szpiegowania. Niestety nie wszyscy wiedzą, jak łatwe jest uzyskanie informacji o innych użytkownikach. Należy się pogodzić z tym, że każda czynność wykonana przy pomocy sieci może być zapisywana, a {link_wew 5464}teorie spiskowe{/link_wew} mogą okazać się prawdziwe.