Książka „Ubuntu LTS. Księga eksperta” autorstwa Andrew i Paula Hudsonów to dzieło liczące niemal 1000 stron objętości. Podobnie do innych pozycji z serii „Księga eksperta” rozmiar przedstawionego materiału na pierwszy rzut oka wydaje się być przytłaczający.
Ubuntu LTS. Księga eksperta
Autor: Andrew Hudson, Paul Hudson
Helion 11/2009
Stron: 968
Cena: 129 zł
www: Ubuntu LTS. Księga eksperta}
Nie jest to więc książka do szybkiej lektury, ale podręcznik, który możesz mieć przy sobie korzystając z systemu, aby po kolei poznawać kolejne dziedziny związane z systemem Ubuntu i w razie potrzeby przypominać sobie różne zagadnienia.
Zaprezentowany w książce materiał przeprowadzi Cię od absolutnych podstaw obsługi systemu do zaawansowanej wiedzy na temat Linuksa Ubuntu. Co ważne, książka napisana jest prostym, zrozumiałym językiem. Nie musisz się więc martwić o nadmiar technicznych, trudnych do zrozumienia opisów. Właściwie nazwa „Księga eksperta” może być myląca, ponieważ książka nie jest przeznaczona dla ekspertów, ale pomaga zostać ekspertem. Jest to przy tym nie tylko ogromny kurs samego Ubuntu, ale w dużej części ogólnie Linuksa.
Autorzy mądrze rozpoczynają od całkowitych podstaw – instalacji systemu, wykonywania podstawowych działań, obsługi środowisk graficznych i posługiwania się wierszem poleceń. Dzięki temu opisowi z pewnością zrozumiesz podstawy obsługi Linuksa. Druga część to opis rozmaitych programów przeznaczonych do wykorzystania w środowisku graficznym łącznie z programami do obróbki grafiki, oglądania filmów i kilkoma grami. Autorzy mądrze dozują więc różne rodzaje wiedzy nie popełniając tego błędu, co autorzy wielu innych książek skupiający się jedynie na programach biurkowych lub jedynie na wierszu poleceń. Tymczasem współczesny Linux jest połączeniem obu tych form wykorzystania systemu.
Trzecia część książki przekazuje niezbędną wiedzę na temat podstaw administracji systemem. Nawet jeśli nie chcesz być specjalistą od Linuksa, to z tą częścią książki powinieneś bezwzględnie się zapoznać, aby nauczyć się konfiguracji kont użytkowników, automatyzacji zadań czy wykonywania backupów. Możesz sobie podarować naukę pisania skryptów powłoki, choć może z czasem zrozumiesz, że nie ich tworzenie nie jest trudne, a potrafią bardzo ułatwić codzienne korzystanie z systemu.
W dalszej części pojawiają tematy mniej przydatne dla przeciętnego użytkownika systemu – konfiguracja Ubuntu jako serwera oraz opis narzędzi programistycznych. Każdy użytkownik powinien jednak zapoznać się z informacjami z części szóstej w której opisano metody zabezpieczania systemu, zwiększenia wydajności i opisano dużą liczbę komend wiersza poleceń.
Książkę „Ubuntu LTS. Księga eksperta” można podsumować, jako bardzo dobrą pozycję dla każdego, kto chce poznać systemu Ubuntu i stać się ekspertem. Jedyną jej wadą może być szybka dezaktualizacja niektórych fragmentów, szczególnie poświęconych instalacji systemu. To dotyczy jednak każdej książki na temat Linuksa.