Na półki sklepowe trafił ostatnio Sony Vegas Pro 10 ? flagowy program japońskiego producenta służący do nieliniowej obróbki audio i wideo. W poprzednim numerze opublikowaliśmy test mniej zaawansowanego pakietu – Vegas Movie Studio HD. Edycja Pro „dziesiątki” skierowana jest do bardziej wymagających użytkowników, którym nie wystarcza funkcjonalność podstawowej wersji.
Już na początku zostałem zaskoczony niewielkim rozmiarem pakietu instalacyjnego, który zajmował niecałe 200 MB. Po zainstalowaniu, aplikacja uruchamia się bardzo szybko i nie obciąża niepotrzebnie swoim działaniem procesora i wolnej pamięci RAM. Zawsze denerwowały mnie produkty Pinnacle, których interfejsy może i były przyjemne dla oka, ale przy okazji zżerały ogromne ilości pamięci operacyjnej i to w stanie spoczynku.
Największą nowością w Vegas Pro 10 jest wsparcie dla technologii 3D, która coraz mocniej zaznacza swoje miejsce w dynamicznie rozwijającym się cyfrowym świecie. Dzięki temu będziemy mogli w prosty sposób złożyć własny, trójwymiarowy filmik. Podgląd zmontowanego nagrania 3D możemy oglądać w dwóch wariantach: anaglyph ? wykorzystując zwykłe czerwono- niebieskie okulary i side-by-side – jeśli jesteśmy posiadaczami telewizora lub monitora obsługujące 3D. Co więcej, za pomocą specjalnego suwaka mamy możliwość regulacji głębi materiału wynikowego po to, aby uzyskać satysfakcjonujący nas efekt.
Kolejną nowością jest przyspieszenie renderowania AVC przy pomocy karty graficznej. Aby skorzystać z tej funkcji będziemy potrzebowali model NVIDIA wykorzystujący CUDA. Vegas Pro 10 obsługuje większość popularnych formatów 3D, za co należy mu się ogromny plus, ponieważ z reguły każdy producent promuje swój własny standard zapisu. Niestety w przypadku dołączonej do zestawu aplikacji DVD Architect Pro brakuje możliwości stworzenia filmu w pełnym formacie Blu-ray 3D. Do dyspozycji pozostają nam jedynie tryby anaglyph oraz side-by-side, które nie oferują tak wysokiej efektywnej rozdzielczości. Mimo tego warto docenić starania Sony zmierzające do popularyzacji technologii 3D.
Wracając do samego etapu tworzenia, interfejs programu nie zmienił się znacznie w stosunku do poprzednich wersji. Jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich osób, które od dłuższego czasu korzystają z produktów Sony i przyzwyczaiły się już do pewnego układu i rozmieszczenia poszczególnych funkcji. Oczywiście interfejs przeszedł lekkie modyfikacje, ale są to raczej zmiany kosmetyczne, pozwalające jeszcze bardziej dostosować panel roboczy do własnych potrzeb. Jeżeli posiadamy więcej niż jeden monitor to możemy skorzystać z podglądu materiału na drugim ekranie. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że na głównym monitorze możemy podglądać ścieżkę w 2D, podczas gdy na dodatkowym ekranie zostaje wygenerowany obraz 3D. Profesjonaliści z pewnością docenią tę funkcjonalność. Sony Vegas Pro podobnie jak w przypadku wersji Movie Studio HD Platinum, oferuje możliwość stabilizacji obrazu, który zarejestrowaliśmy kamerą bez statywu. W miejscach, w których nagrany materiał jest niestabilny, po zastosowaniu efektu widać jedynie lekkie rozmycie. Jest to bardzo przydatna funkcja szczególnie przy obróbce nagrań z urządzeń przenośnych takich, jak podręczne aparaty cyfrowe czy telefony komórkowe nie posiadające wbudowanej sprzętowej stabilizacji.
To czego brakuje w 10-tej wersji to ograniczone możliwości tworzenia animacji. Na tej płaszczyźnie produkt firmy Sony zdecydowanie przegrywa z konkurencyjnym Adobe Premiere Pro CS5. A szkoda.
Podsumowując, Vegas Pro 10 docenią osoby profesjonalnie zajmujące się edycją i obróbką wideo i audio. Wsparcie dla technologii 3D oraz dodanie ogromnej liczby efektów, jak choćby stabilizacja obrazu czy korekcja kolorów, czynią go naprawdę potężnym narzędziem. Uważam, że aplikacja jest w stanie konkurować z najnowszym produktem Adobe pod warunkiem, że nie zamierzamy wykorzystywać go przy tworzeniu złożonych animacji takich jak intra czy menu DVD.
WWW.SONYCREATIVESOFTWARE.COM, 2500 PLN
Specyfikacja
WYMAGANIA Windows XP SP3 / Windows Vista SP2 / Windows 7, procesor 2 GHz (zalecany wielordzeniowy lub wieloprocesorowy do edycji stereoskopowej 3D), 400 MB HDD, 1 GB RAM (zalecane 2 GB), DVD