Sony jako pierwsze zaoferowało konsumentom telewizor Ultra HD, kosztujący mniej niż nowy samochód. Czy mamy do czynienia z przełomem?
W minionym roku telewizory 4K po raz pierwszy zaznaczyły swoją obecność, oferując 84-calowe ekrany pracujące w rozdzielczości 4-krotnie wyższej niż ta obecna w standardzie Full HD. Cena takich urządzeń oscylowała jednak w granicach 100 000 PLN, więc dla zwykłych zjadaczy chleba były one po prostu nieosiągalne. 65-calowy KD-65X9005A zmienia ten stan rzeczy i choć 30 000 PLN również piechotą nie chodzi, to i tak mamy tu do czynienia z najlepszym telewizorem, jaki Sony stworzyło w swej całej historii…
Jego ogromna matryca wyświetla obraz w rozdzielczości 3840×2160 pikseli, który olśniewa swymi detalami oraz niespotykaną dotąd dynamiką. Za rewelacyjne wprost odwzorowanie kolorów odpowiada tu filtr podświetlenia krawędziowego Triluminos, pozwalający uzyskać barwy z przestrzeni wzorcowej X.V.Color. Wyjątkowo zauważalna jest poprawa jakości czerwieni i błękitów, które w standardowych telewizorach LCD bardzo często pozbawione były czystości i wyrazu. Sfera wyświetlanych wizualiów stoi zatem na zjawiskowym wręcz poziomie, a nam pozostaje tylko pytanie o to, co będziemy na tym cacku oglądać.
Tu niestety trzeba się wykazać dużą dozą cierpliwości, gdyż komercyjna zawartość w rozdzielczości 4K na chwilę obecną niemal nie istnieje. Prawie nigdzie nie znajdziecie filmów w tymże standardzie, nie mówiąc już o możliwości odbierania sygnału telewizyjnego nadawanego w rozdzielczości 4K. Do testów jakości obrazu na chwilę obecną wykorzystywane są technologiczne dema i do czasu aż pojawią się normalne multimedia w Ultra HD, pozostaje nam jedna opcja – upscaling.
Na całe szczęście, funkcja skalowania obrazu do rozdzielczości 4K sprawuje się w X9005A wyśmienicie, a technologia X-Reality PRO pozwala na osiągnięcie bardzo udanych rezultatów. Wszystko opiera się tu na zastosowaniu dwóch układów odpowiedzialnych za przetwarzanie sygnału. Jeden z nich to wierna kopia tego, który można znaleźć w topowych modelach telewizorów Full HD, drugi zaś to chip dedykowany standardowi 4K, działający w oparciu o zaawansowane algorytmy. Zarówno filmy z płyt Blu-ray, jak i programy telewizyjne zyskują tutaj zupełnie nowe oblicze, podobnie jest również w przypadku transmisji sportowych. Skalowany obraz sprawia wrażenie delikatnie wygładzonego oraz imponuje poziomem swej szczegółowości i nawet jeśli podświadomie zdajemy sobie sprawę, że to „oszukane” Ultra HD, to uzyskany w ten sposób efekt godny jest wszelkiego podziwu. Zapaleni gracze również mogą być spokojni – gry odpalone na tym sprzęcie wyglądają o wiele ostrzej, a przy Wipeoucie HD czy innych dynamicznych tytułach bardzo ciężko dopatrzeć się input laga spowodowanego skalowaniem obrazu.
Mieliśmy także okazję sprawdzić, jak prezentuje się „Pamięć absolutna”, wydana w edycji zremasterowanej do standardu 4K. Dla porównania wcześniej puściliśmy standardowego Blu-ray’a – różnica między obiema wersjami filmu była kolosalna i dobitnie pokazała nam, do czego zdolny jest ten telewizor.
Sprzęt ten bryluje jednak nie tylko w kwestii jakości obrazu. Telewizor jest nieco szerszy niż wskazywałaby na to jego 65-calowa przekątna, a to dlatego, że po bokach ekranu Sony upchnęło zestaw wysokotonowych i średniotnowych głośników, wykonanych z użyciem technologii korzystającej z cieczy magnetycznej. O pełnię wysokiej rangi doznań dźwiękowych dbają zaś umieszczone z tyłu obudowy subwoofery.
X9005A oferuje dokładnie to, czego można się spodziewać po topowych modelach marki Sony. Znajdziemy tu 4 złącza HDMI, 3 porty USB oraz wbudowany moduł Wi-Fi N. Skorzystać możemy także z tunera Freeview HD lub jego satelitarnego kuzyna, a nadawane programy mamy możliwość nagrywać na podłączonym do portu USB dysku zewnętrznym. Co więcej, sprzęt ten oferuje również funkcję Timeshift, z której z pewnością ucieszy się wielu telemaniaków.
Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zwrócili również uwagi na sieciowe funkcje tego odbiornika. X9005A pozwala na korzystanie z zasobów platformy Sony Entertainment Network, posiadającej najnowszą wersję interfejsu, obecną już w modelach z serii W9. Oznacza to szybki i intuicyjny dostęp do wielu serwisów z multimedialną zawartością sieciową oraz usług Sony Movies Unlimited i Music Unlimited, z pomocą których za śmieszne pieniądze możemy cieszyć się najnowszymi filmowymi i muzycznymi hiciorami. Zastrzeżenia mamy z kolei do wbudowanej przeglądarki internetowej – korzystanie z niej nie jest zbyt płynne i nie należy do najprostszych czynności.
W pudełku znajdziemy dwa urządzenia kontrolne: pierwsze to klasyczny plastikowy pilot, drugie to uproszczony kontroler One-Touch z wbudowanym modułem NFC. Sam telewizor cechuje się wyszukanym designem, ale naszym zdaniem jego projektanci mogliby się nieco bardziej postarać, bo ten sprzęt po prostu zasługuje na jakąś prawdziwie niepowtarzalną aparycję.
Sony od dawna zabiegało o powrót do czołówki producentów telewizorów, a ten model pokazuje, że Japończycy mają na to naprawdę ogromną szansę. Co równie istotne, nie myślimy tak wyłącznie z racji faktu, że oferują oni sprzęt z 4K za jedną trzecią ceny konkurencyjnych produktów. Chociaż za 65-calowego X9005A trzeba zapłacić relatywnie „niewielką” kwotę, na dzień dzisiejszy zakup takiego sprzętu wiąże się z przemyśleniem zasadności tak szybkiej przesiadki na 4K, głównie w obliczu braku ogólnodostępnej zawartości stworzonej w tymże standardzie.
Jeśli jednak dysponujesz pieniędzmi, to wiedz, że na dzień dzisiejszy nie kupisz lepszego telewizora niż ten. Pozostali producenci z pewnością w niedługim czasie wypuszczą na rynek produkty w równie konkurencyjnych cenach, ale bez dwóch zdań to Sony należy uznać za pioniera, który jako pierwszy wprowadził przeciętnego konsumenta w świat technologii 4K.
30 000 PLN, www.sony.pl
Specyfikacja
EKRAN: 65 cali, 3840×2160 LED LCD
WEB TV: Sony Entertainment Network, ipla, YouTube, Dailymotion, TVN Player, Facebook, Twitter i inne
3D: Pasywne (4 pary okularów w zestawie)
AUDIO: 65 W
ŁĄCZNOŚĆ: 4x HDMI, 3xUSB, N Wi-Fi, Ethernet, CI Slot, Scart, component, NFC
Wysokość: 1 682 mm
Szerokość: 875 mm
Grubość: 100 mm
Waga: 45 kg
Suche fakty
PODŁĄCZENIA
Na bogato – 4 złącza HDMI, 3 porty USB oraz wbudowany moduł Wi-Fi N.
EKRAN
Matryca KD-X9005A wyświetla obraz o oszałamiającej jakości, ale niespecjalnie radzi sobie przy ostrym świetle słonecznym.
PODSTAWA
Połączenie prostoty i stylu w postaci cienkiej chromowanej obręczy.
GŁOŚNIKI
Dźwięk robi podobnie dobre wrażenie co obraz. Wszystko dzięki potężnemu zestawowi głośników wbudowanych w przedni panel.
Sony stworzyło świetny sprzęt do rozpoczęcia przygody z 4K. Do czasu pojawienia się multimediów w Ultra HD, pozostaje nam jedna opcja – upscaling.
Zabójcze cechy
TRZY POWODY ŚWIADCZĄCE O MOCY KD-X9005A
1 TRILUMINOS COLOUR
Technologia, którą znajdziemy również w telewizorach Sony z serii W9. Opiera się ona na zastosowaniu specjalnego filtra, podnoszącego zakres dostępnych kolorów, co przekłada się na o wiele większą głębię wyświetlanych barw.
2 GŁOŚNIKI Z CIECZĄ MAGNETYCZNĄ
Zostały stworzone w NASA. Oferują wydajność dźwiękową identyczną do tej oferowanej przez najlepsze głośniki magnetyczne, ale w stosunku do nich zajmują o wiele mniej miejsca.
3 NAJWYŻSZA JAKOŚĆ OBRAZU
Według definicji standardu, obraz 4K powinien mieć rozdzielczość 4096×2160. Dla domowych zastosowań filmy tworzone są jednak w nieco okrojonej rozdziałce 3840×2160.
Rywale
KILKA MODELI DLA ZAMOŻNIEJSZYCH TELEMANIAKÓW…
1 PANASONIC TX-P60ZT65
Choć ten 60-calowiec nie obsługuje obrazu 4K, to uchodzi za najbardziej zaawansowany technicznie telewizor plazmowy, jaki wyszedł z pracowni inżynierów Panasonica.
18 000 PLN, www.panasonic.pl
2 TOSHIBA 58L9363
58-calowiec z 4K posiada 3D z aktywną przesłoną oraz nową wersję procesora CEVO Engine, który odpowiada za jakość skalowanego obrazu. Pierwszy prawdziwy konkurent dla sprzętu Sony?
Brak ceny, www.toshiba.pl
3 LG 55EM970V
To pierwszy telewizor OLED Full HD od LG. Drogi jak diabli, posiada wyjątkowo cienką obudowę, a jego następcy już niebawem mogą wyprzeć z rynku odbiorniki LCD oraz plazmy.
50 000 PLN, www.lg.com/pl
Opinia
Michał Lis, REDAKTOR T3
Do chwili obecnej, z dobrodziejstwa technologii 4K mogli korzystać jedynie wybrańcy, zdolni wysupłać na nią olbrzymią ilość pieniędzy. 65-calowiec od Sony kompletnie zmienia jednak zasady gry, pozwalając na przesiadkę do nowego standardu w o wiele mniej bolesny dla portfela sposób. Mamy tu niesamowity obraz, świetny dźwięk i robiącą wrażenie jakość skalowania – teraz czekamy tylko na filmy w 4K…
Ocena
Zdaniem T3
Jeśli masz pieniądze na sprzęt nowej generacji, to ten telewizor jest właśnie dla ciebie.
-
Design
-
Jakość wykonania
-
Funkcjonalność
-
Cena