Obecnie można mówić o funkcjonowaniu kilku grup miłośników fotografii. Jedną z nich są mało wymagający użytkownicy, którym do szczęścia zupełnie wystarczy fotka zrobiona smartfonem. Drugą stanowią wielbiciele aparatów z wymienną optyką, oferujących niezłe możliwości przy jednoczesnym zachowaniu kompaktowych gabarytów.
W skład ostatniej wchodzą osoby nie uznające kompromisów w kwestii jakości wykonywanych zdjęć, wymagające od swojego sprzętu jak największej funkcjonalności i konstrukcji sprawdzającej się podczas sesji wykonywanych w najróżniejszych warunkach. Jeśli wpisujesz się w trzecią z ww. grup, to na kolejnych stronach znajdziesz zestawienie produktów, które mają spore szansę zaspokoić twoje oczekiwania. Przecież chyba nie wyobrażasz sobie siebie, profesjonalnego fotografa, bez lustrzanki wyposażonej w słusznej długości „lufę”, prawda? No właśnie…
PENTAX K-S1
{SPECYFIKACJA}
SENSOR 20,4 Mpix 23,5×15,6 mm APS-C CMOS
ROZDZIELCZOŚĆ ZDJĘĆ 20,1 Mpix (efektywna)
ROZDZIELCZOŚĆ WIDEO Do 1920×1080 pikseli przy 30 fps
TRYB SERYJNY 5,4 fps
FORMAT ZDJĘĆ JPEG, Raw, Raw + JPEG
OBIEKTYW W ZESTAWIE 18-55 mm
DODATKOWE FUNKCJE Wbudowana stabilizacja obrazu, tryby efektów
WYŚWIETLACZ Nieruchomy, 3-calowy, 921 tys. punktów
ZAKRES ISO 100-51200
WYDAJNOŚĆ BATERII Do 480 zdjęć
WYMIARY 92,5x120×69,5 mm
WAGA 498 g (body)
CENA 2 200 PLN (z obiektywem 18-55 mm)
Pentax od wielu lat uchodzi za producenta, który tworzy ciekawe i nie kosztujące zawrotnych sum aparaty mogące konkurować z urządzeniami takich gigantów jak Canon czy Nikon. K-S1 dość mocno różni się jednak od wcześniejszych produktów tej firmy, gdyż skierowany jest przede wszystkim do młodszych wiekiem/stażem fotografów. Wyjątkowo duże pokrętła i przyciski wpływają na masywność całej konstrukcji, nadając jej niezbyt atrakcyjny wygląd, a szkoda, bo w środku tej niemalże zabawkowej obudowy znajdują się całkiem niezłe komponenty, na czele z 20,4-megapikselowym sensorem APS-C CMOS.
Kupując ten aparat otrzymamy m.in. obiektyw 18-55 mm, lampę błyskową typu pop-up oraz 3-calowy wyświetlacz LCD, nie posiadający niestety odchylanej konstrukcji. Biorąc pod uwagę cenę tego modelu, pozytywnym zaskoczeniem jest obecność dużego wizjera oferującego sto procent pokrycia kadru. Autofokus działa tutaj całkiem żwawo, choć jego mechanika jest dość głośna i może dać się we znaki podczas kręcenia filmów, w których wymagana jest absolutna cisza podczas sesji.
Obsługa tego aparatu nie powinna przysparzać trudności nawet początkującym fotografom – ci doświadczeni mogą z drugiej strony narzekać zaś na zbyt małą liczbę funkcji potrzebnych profesjonalistom. Większość opcji została zaaranżowana w czytelny sposób, a przy zamiarze szybkiej zmiany trybu pracy urządzenia niezastąpione okazuje się duże, choć może nieco sztywnie działające pokrętło obecne na tylnej części korpusu.
K-S1 posiada naprawdę niezły jak na tę cenę tryb seryjny i jak niemal każda z lustrzanek marki Pentax został wyposażony w efektywnie funkcjonujący system stabilizacji, z pomocą którego można uniknąć rozmycia obrazu uzyskiwanego np. podczas fotografowania w ruchu. Sporym zawodem okazał się dla nas brak wbudowanego modułu łączności bezprzewodowej, będącego już przecież niemalże standardowym elementem w wielu tańszych aparatach. Dobrze chociaż, że powodów do narzekania nie ma w kwestii jakości zdjęć, bo stoi tu ona na naprawdę wysokim poziomie.
{SUCHE FAKTY}
1/ Wyświetlacz
Nieruchomy panel LCD o rozdzielczości 921 000 punktów.
2/ Obsługa
Z tyłu znajdziemy pokrętło trybów, na górze zaś obecne jest główne pokrętło.
3/ Obiektyw
Standardowy 18-55 mm z 3-krotnym zoomem.
4/ Wykonanie
Pentax posiada praktyczny, acz nieco zabawkowy design.
LUBIMY
Duży i czytelny wizjer, łatwość użytkowania, ostre i pełne szczegółów zdjęcia.
ALE
Zbyt mała funkcjonalność w oczach profesjonalistów, brak Wi-Fi, wyświetlacz przytwierdzony na stałe do korpusu.
ZDANIEM T3
Osoby szukające niedrogiej lustrzanki oferującej niezłą jakość zdjęć powinny dać mu szansę.
OCENA
3/5
SONY A77 II
{SPECYFIKACJA}
SENSOR 24,7 Mpix 23,5×15,6 mm APS-C CMOS
ROZDZIELCZOŚĆ ZDJĘĆ 24,3 Mpix (efektywna)
ROZDZIELCZOŚĆ WIDEO Do 1920×1080 pikseli przy 24 fps
TRYB SERYJNY 12 fps
FORMAT ZDJĘĆ JPEG, Raw, Raw + JPEG
OBIEKTYW W ZESTAWIE Brak, 50-150 mm f/2.8 użyty do testu
DODATKOWE FUNKCJE Elektroniczny wizjer OLED, wbudowany w korpus system stabilizacji obrazu, łączność Wi-Fi oraz NFC.
WYŚWIETLACZ Odchylany, 3-calowy, 1,2 mln. punktów
ZAKRES ISO 50- 25600
WYDAJNOŚĆ BATERII Do 480 zdjęć
WYMIARY 104,2x142,6×80,9 mm
WAGA 550 g (body)
CENA 4 500 PLN (samo body)
Przy tworzeniu nowej wersji swojej flagowej lustrzanki firma Sony nie bawiła się w półśrodki i wyposażyła ją w szereg rozwiązań czyniących z niej sprzęt godny uwagi niemal każdego miłośnika profesjonalnej fotografii. Najistotniejszymi elementami tego modelu są bez wątpienia jego sensor 24,7 Mpix, mechanizm autofokusa korzystający z aż 79 czujników oraz rewelacyjny 3-calowy wyświetlacz, który może być odchylany lub przekręcany tak, aby jak najbardziej ułatwić życie użytkownikowi wykonującemu zdjęcia w absolutnie najdziwniejszych nawet pozycjach. W stosunku do bezpośredniego poprzednika lustrzanki Sony znacznej poprawie uległ czas reakcji urządzenia podczas nagrywania filmów Full HD, które rejestrować można niemalże natychmiastowo po wciśnięciu przycisku dedykowanego tejże funkcji.
Z istotnych kwestii koniecznie trzeba też odnotować fakt obecności elektrycznego wizjera, który w modelu tym przyjął formę wyświetlacza OLED o rozdzielczości aż 2,3 mln punktów, oferującego całkowite pokrycie kadru.
Osoby parające się fotografowaniem dynamicznie ruszających się obiektów (chociażby dzieci…) na pewno docenią bardzo szybki tryb wykonywania zdjęć seryjnych oraz nadzwyczaj dobrze spisujący się system stabilizacji obrazu. Do jakości zdjęć również nie można się przyczepić i w zasadzie tekst ten mógłby zakończyć się stwierdzeniem, że Sony stworzyło jedną z najlepszych lustrzanek w tym segmencie cenowym. Niestety mijałoby się ono nieznacznie z prawdą, gdyż w porównaniu z wieloma tańszymi modelami brakuje nam tutaj między innymi wbudowanego modułu GPS, dołączanego do urządzenia podstawowego obiektywu, zaś sama obsługa aparatu nie należy niestety do najłatwiejszych. Jeśli jednak jesteś w stanie przymknąć oko na te trzy wady, to nowa lustrzanka japońskiego koncernu powinna znaleźć się w kręgu twoich zainteresowań.
{SUCHE FAKTY}
1/ Wyświetlacz
3-calowy odchylany panel o wysokiej rozdzielczości.
2/ Obsługa
Spora liczba przycisków, które umieszczono w dość chaotycznym układzie.
3/ Obiektyw
Kupując ten aparat musimy niestety nabyć osobno któryś z obiektywów.
4/ Wykonanie
Wygląda jakby mógł znieść trudy nawet najbardziej ekstremalnych sesji.
LUBIMY
Wyjątkowo porządne wykonanie, świetny sensor, duży i zarazem bardzo czytelny wyświetlacz.
ALE
Nie jest zbyt przyjazny dla początkujących fotografów. Wraz z aparatem nie otrzymujemy żadnego obiektywu.
ZDANIEM T3
Nowoczesna i dopracowana pod względem technologicznym lustrzanka.
OCENA
4/5
SAMSUNG NX1
{SPECYFIKACJA}
SENSOR 30,7 Mpix 23,5×15,7 mm APS-C CMOS
ROZDZIELCZOŚĆ ZDJĘĆ 28,2 Mpix (efektywna)
ROZDZIELCZOŚĆ WIDEO Do 4096×2160 pikseli przy 24 fps
TRYB SERYJNY 15 fps
FORMAT ZDJĘĆ JPEG, Raw, Raw + JPEG
OBIEKTYW W ZESTAWIE 50-150 mm f/2.8
DODATKOWE FUNKCJE Elektroniczny wizjer, wbudowana lampa błyskowa, łączność Wi-Fi i NFC
WYŚWIETLACZ Odchylany AMOLED 3-calowy 1 036 tys. punktów
ZAKRES ISO 100-25600
WYDAJNOŚĆ BATERII Do 500 zdjęć
WYMIARY 102,3x138,5×65,8 mm
WAGA 550 g (body)
CENA 6 500 PLN (z obiektywem 50-150 mm)
NX1 z czysto technicznego punktu widzenia nie może być określony mianem lustrzanki, ale z uwagi oferowanych przez niego możliwości postanowiliśmy umieścić go w naszym zestawieniu. Po pierwsze, jak na bezlusterkowca otrzymał naprawdę potężne podzespoły, wśród których prym wiedzie 30,7-megapikselowy sensor APS-C. NX1 nie tylko odwdzięcza się swemu nabywcy wysoką liczbą detali obecnych na wykonanych zdjęciach, ale także jako jeden z niewielu aparatów korzystających z wymiennej optyki umożliwia nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K, z opcją wyciągania fotek z pojedynczych klatek zarejestrowanego materiału wideo.
Koniecznie trzeba dodać, że produkt Samsunga posiada też najlepszy w swej klasie tryb wykonywania zdjęć seryjnych (15 fps) i, jak można się łatwo domyślać, za wszystkie z ww. dobroci trzeba niestety słono zapłacić – obecna cena tego modelu znacznie przewyższa koszt lustrzanek Canona czy Nikona, które w odróżnieniu od Koreańczyka są w stanie obsługiwać o wiele większą liczbę obiektywów. W chwili pisania tego tekstu z Samsungiem jest kompatybilnych zaledwie szesnaście „luf”, co dla wielu profesjonalistów może okazać się dość problematyczną kwestią.
Jakość wykonania tego bezlusterkowca jest naprawdę niezła – urządzenie sprawia wrażenie wytrzymałego, nie waży zbyt dużo i wyposażono je w przepastny uchwyt, dzięki któremu aparat bardzo pewnie spoczywa w dłoni fotografa. Plusem jest także 3-calowy wyświetlacz AMOLED, który dla większej wygody podczas sesji może być odchylony w górę lub w dół. Zdjęcia wykonane z użyciem tego sprzętu prezentują się bardzo porządnie i emanują mocnym (czasami aż nazbyt) nasyceniem kolorów, a o brak większych rozmyć podczas pstrykania w czasie ruchu dba tutaj wbudowany system stabilizacji obrazu.
Generalnie mamy więc do czynienia ze świetnym sprzętem – pytanie tylko czy z powodu tak wysokiej ceny znajdzie w ogóle chętnych na zakup…
{SUCHE FAKTY}
1/ Wyświetlacz
Ruchomy panel wykonany w technologii AMOLED.
2/ Design
Przyciski i pokrętła standardowe dla wielu lustrzanek.
3/ Obiektyw
W opakowaniu znajdziemy obiektyw 50-150 mm o aperturze f/2.8.
4/ Wykonanie
Pomimo niewielkiej wagi sprawia wrażenie bardzo solidnego sprzętu.
LUBIMY
Ruchomy wyświetlacz, filmy w 4K oraz wytrzymałą konstrukcję. Zdjęcia na solidną czwórkę z plusem.
ALE
Bardzo wysoka cena, nie jest kompatybilny ze zbyt dużą liczbą obiektywów.
ZDANIEM T3
Masz kasę i chcesz nowoczesny aparat nagrywający filmy w 4K? Oto sprzęt dla ciebie.
OCENA
4/5
CANON EOS 7D MARK II
{SPECYFIKACJA}
SENSOR 20,9 Mpix 22,4×15 mm APS-C CMOS
ROZDZIELCZOŚĆ ZDJĘĆ 20,2 Mpix (efektywna)
ROZDZIELCZOŚĆ WIDEO Do 1920×1080 pikseli przy 50 fps
TRYB SERYJNY 10 fps
FORMAT ZDJĘĆ JPEG, Raw, Raw + JPEG
OBIEKTYW W ZESTAWIE Brak, 18-135 mm f/3.5-5.6 S STM użyty do testu
DODATKOWE FUNKCJE Wbudowany GPS, podwójny slot na kartę pamięci, korpus odporny na działanie warunków atmosferycznych.
WYŚWIETLACZ Nieruchomy, 3-calowy, 1 040 tys. punktów
ZAKRES ISO 100-16000
WYDAJNOŚĆ BATERII Do 670 zdjęć
WYMIARY 112,4x148,6×78,2 mm
WAGA 910 g (body)
CENA 6 300 PLN (samo body)
Druga generacja modelu EOS 7D zrujnuje doszczętnie twój portfel i nie ma co do tego absolutnie żadnej dyskusji. W zamian otrzymasz jednak sprzęt z przyzwoitym sensorem 20,9 Mpix, nadzwyczajnie szybkim czasem reakcji oraz listą funkcji dłuższą niż twoja ręka. Podobnie jak w przypadku Nikona, również mamy tu do czynienia z modelem wyposażonym w korpus, któremu niestraszne sesje przeprowadzane przy niezbyt przyjaznych warunkach pogodowych lub dużej wilgotności otoczenia. Canon podobnie jak opisywany wcześniej model Sony pozwala na pstrykanie fotek w wielu różnych proporcjach – poza zyskującym coraz większą popularność formatem 3:2, mamy też warianty 4:3, 16:9, a nawet 1:1.
7D oferuje swemu nabywcy 65-punktowy autofokus oraz dostęp do szerokiej gamy kompatybilnych obiektywów. Sporym minusem jest fakt, że żadnego z nich nie znajdziemy w opakowaniu z aparatem i do jego i tak już wysokiej ceny trzeba będzie doliczyć koszt jakiegoś porządnego zooma.
W łatwości użytkowania Canon plasuje się gdzieś pomiędzy Nikonem a Sony – design korpusu pozwala na w miarę wygodny chwyt, całość konstrukcji jest niezbyt ciężka, natomiast pewne zastrzeżenia można mieć do dżojstika pozwalającego na poruszanie się po opcjach, gdyż jest on zwyczajnie za mały. Dziwi też fakt, że producent nie wyposażył tego modelu w odchylany wyświetlacz LCD, który z pewnością przydałby się podczas robienia zdjęć w nieco mniej tradycyjnych pozycjach. Z rzeczy wartych uwagi trzeba odnotować także obecność wizjera optycznego oraz licznych przycisków pozwalających na jeszcze szybszą obsługę wielu funkcji tego aparatu.
W naszym odczuciu odświeżona wersja modelu EOS 7D jest w stanie przykuć uwagę niejednego wielbiciela nowoczesnych lustrzanek. Szkoda tylko, że aby móc w pełni nacieszyć się jej możliwościami trzeba wyłożyć na start minimum 7 000 PLN…
{SUCHE FAKTY}
1/ Wyświetlacz
Nieruchomy panel LCD o rozdzielczości 1 040 000 punktów.
2/ Obsługa
Znajdziemy tu mnóstwo przycisków i kilka masywnych pokręteł.
3/ Obiektyw
Możemy podłączyć ponad 70 firmowych obiektywów, nie wspominając już o modelach innych marek.
4/ Wykonanie
Bardzo masywny korpus odporny na działanie warunków atmosferycznych.
LUBIMY
Świetną jakość wykonania, bogaty zbiór dostępnych akcesoriów. Jest szybki jak błyskawica.
ALE
Bardzo wysoka cena, kontrolny dżojstik powinien być zdecydowanie większy.
ZDANIEM T3
Ciekawa, choć mało atrakcyjna cenowo propozycja dla wymagających.
OCENA
4/5
NIKON D7100
{SPECYFIKACJA}
SENSOR 24,7 Mpix 23,5×15,6 mm APS-C CMOS
ROZDZIELCZOŚĆ ZDJĘĆ 24,1 Mpix (efektywna)
ROZDZIELCZOŚĆ WIDEO Do 1920×1080 pikseli przy 60 fps
TRYB SERYJNY 6 fps
FORMAT ZDJĘĆ JPEG, Raw, Raw + JPEG
OBIEKTYW W ZESTAWIE 18-105 mm f/3.5-5.6G
DODATKOWE FUNKCJE Bezprzewodowa łączność (z adapterem), tryby efektów dla zdjęć oraz filmów.
WYŚWIETLACZ Nieruchomy, 3,2-calowy, 1 229 tys. punktów
ZAKRES ISO 100- 6400
WYDAJNOŚĆ BATERII Do 950 zdjęć
WYMIARY 106,5x135,5×76 mm
WAGA 765 g (body)
CENA 3 950 PLN (z obiektywem 18-105 mm)
Obecny juz od jakiegoś czasu na rynku Nikon D7100 w dalszym ciągu plasuje się w ścisłej czołówce w kontekście jakości zdjęć i kosztuje bardzo uczciwe pieniądze w zestawieniu z nowszymi modelami konkurencji, oferującymi niekiedy zauważalnie gorsze rezultaty. Największą rolę odgrywa tu oczywiście optyka, której najistotniejszymi komponentami są 24,7-megapikselowy sensor APS-C CMOS oraz system 51-punktowego autofokusa. Tryb seryjny 6 fps co prawda odstaje nieco od tego, co można znaleźć w najnowszych lustrzankach, ale dla wielu użytkowników wartość ta nie powinna stanowić jakiegoś większego problemu. Kompozycję możemy kadrować w Nikonie na dwa sposoby – używając bardzo dobrego optycznego wizjera lub zerkając na 3,2-calowy wyświetlacz LCD pracujący w trybie Live View.
Jeśli często fotografujesz w sytuacjach, kiedy musisz stawiać czoła zmiennym warunkom pogodowym, to D7100 jest sprzętem wprost stworzonym dla ciebie z racji magnezowej obudowy odpornej na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Sam korpus może pochwalić się także solidnym uchwytem oraz praktycznym rozmieszczeniem pokręteł i przycisków. Obsługi tego sprzętu można się nauczyć w krótkim czasie, trzeba tylko jednak pamiętać, że opcja kręcenia filmów Full HD nie znalazła się tutaj na pokrętle trybów – zamiast tego została dodana jako domyślne ustawienie dla przycisku dedykowanego nagrywaniu wideo. Jakość zarejestrowanych filmów powinna zadowolić nawet najbardziej wybrednych użytkowników, zwłaszcza że cechują się one płynnością 60 fps – takich parametrów nie oferuje żaden z testowych konkurentów sprzedawanych w podobnej cenie.
D7100 posiada także jeszcze jedną niezwykle ważną zaletę w postaci niskiego zapotrzebowania na energię baterii – 950 zdjęć na pojedynczym ładowaniu to wynik doprawdy doskonały. Jeśli więc jesteś w stanie obyć się bez bajeru w postaci wbudowanego Wi-Fi i nie chcesz wydawać na lustrzankę ogromnych pieniędzy, to czym prędzej biegnij do sklepu.
{SUCHE FAKTY}
1/ Wyświetlacz
Jest mocowany na stałe, ale ma za to bardzo dużą rozdzielczość.
2/ Obsługa
Duże pokrętło trybów plus spora liczba przycisków funkcyjnych.
3/ Obiektyw
18-105 mm na początek w zupełności wystarczy.
4/ Wykonanie
Magnezowa obudowa odporna na działanie czynników atmosferycznych.
LUBIMY
Jakość zdjęć, konstrukcję odporną na warunki atmosferyczne, szybki autofokus oraz długi czas pracy
na baterii.
ALE
Brak wbudowanego Wi-Fi oraz odchylanego ekranu.
ZDANIEM T3
Pomimo braku paru nowoczesnych funkcji, D7100 w dalszym ciągu zasługuje na aplauz.
OCENA
4/5
{PODSUMOWANIE}
Dlaczego Nikon D7100 zasługuje na waszą miłość i pieniądze?
1/ Sensor 24,7 Mpix bez filtra dolnoprzepustowego dba o rewelacyjną jakość zdjęć.
2/ Magnezowy korpus jest odporny na działanie czynników atmosferycznych.
3/Nagrywa wspaniale prezentujące się filmy w rozdzielczości Full HD przy 60 fps.
4/ Na pojedynczym ładowaniu baterii jest w stanie wykonać 950 zdjęć.
5/ Kadrowanie może być realizowane z użyciem optycznego wizjera lub 3,2-calowego wyświetlacza o wysokiej rozdzielczości.
6/ Po zakupie adaptera WU-1a może przesyłać zdjęcia za pośrednictwem sieci Wi-Fi.
7/ Tryb seryjny 6 fps odstaje nieco możliwościami od tego, co można znaleźć w nowszych i droższych modelach, ale i tak świetnie spełnia swoje zadanie.
8/ System 51-punktowego autofokusa gwarantuje szybkie i wyjątkowo dokładne rejestrowanie zdjęć.
9/ O wszystkich powyższych zaletach możesz przekonać się już za niecałe 4 000 PLN.
{OPINIA}
Życie to sztuka wyboru…
Pomimo coraz większej popularności kompaktowych aparatów systemowych, popyt na wysokiej klasy lustrzanki nie słabnie. Niemal każdy z flagowych modeli największych producentów branży fotograficznej wnosi ze swą premierą jakieś nowe rozwiązania technologiczne bądź usprawnienia w zakresie obsługi urządzenia przez niezbyt zaawansowanych użytkowników. Nowe aparaty DSLR są także mniejsze i lżejsze od urządzeń, które można było kupić jeszcze rok, dwa lata temu – nawet pomimo faktu, że posiadają o wiele więcej bajerów w postaci odchylanych ekranów czy chociażby modułów łączności bezprzewodowej. Najważniejszą zaletą aparatów DLSR w zestawieniu z bezlusterkowcami jest jednak o wiele lepsza jakość zdjęć i to właśnie ten czynnik będzie brany pod uwagę przez każdego fotografa chcącego kupić sobie nowe narzędzie pracy.
Wszystkie urządzenia zaprezentowane w naszym zestawieniu brylują w określonych kategoriach i mamy przekonanie, że będziecie w stanie wybrać spośród nich swojego faworyta. Według nas, największe uznanie należy się nieco leciwemu, ale jakże energicznemu Nikonowi D7100 – uważamy, że oferuje on najlepszy stosunek ceny do oferowanych możliwości spośród wszystkich zaprezentowanych modeli i stanowi świetny sprzęt zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.