Drony od dłuższego czasu są źródłem wielu kontrowersji, ale mimo to niezmiennie zyskują na popularności. Przekonajmy się, w czym tkwi ich marketingowy sukces i dlaczego warto posiadać na stanie swój własny egzemplarz.
Dziś w drona może wyposażyć się praktycznie każdy z nas. Większość z dużych sklepów z elektroniką posiada w swojej ofercie po kilka lub nawet kilkanaście modeli, z których najtańsze można kupić już nawet za kilkaset PLN. Boom na tego typu urządzenia związany jest oczywiście z jedną z ich podstawowych funkcji, czyli możliwością nagrywania filmów z powietrza bez konieczności posiadania żadnego specjalistycznego sprzętu. Na YouTubie jest już ogromna liczba filmików prezentujących amatorskie nagrania rejestrowane przez drony, a na rynku pojawia się coraz więcej firm zajmujących się profesjonalnym filmowaniem z użyciem tego typu gadżetów.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że dronów nie należy kojarzyć wyłącznie z urządzeniami zdolnymi do nagrywania wideo. Pomysłowi posiadacze tych zdalnie sterowanych bezzałogowych wehikułów regularnie znajdują dla nich zupełnie nowe zastosowania, a urzędnicy tworzący prawne regulacje sankcjonujące ich użytkowanie bardzo często nie są w stanie nadążyć za aktualizacją przepisów ruchu powietrznego oraz zasad opisujących prawidłowy sposób wykorzystywania dronów.
Nie trzeba chyba dodawać, że taka sytuacja otwiera też sporo furtek przed kreatywnymi przedsiębiorstwami zaczynającymi używać bezzałogowych statków powietrznych np. w charakterze kurierów. Jeśli również planujesz w niedalekiej przyszłości zakup drona, to na kolejnych stronach znajdziesz zestawienie trzech najciekawszych modeli, jakie pojawiły się na rynku w ostatnim czasie. Zobacz sam, do czego zdolne są te zabaweczki!
Testujemy…
DJI Phantom 3 Standard
Najtańszy dron z linii Phantom 3 marki DJI oferuje możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 2,7K oraz tryb obsługi przygotowany z myślą o początkujących operatorach.
SPECYFIKACJA
- WAGA: 1 216 g
- KAMERA: 12 MPix
- WIDEO: 2,7K/2704×1520 przy 30 fps
- JAKOŚĆ STRUMIENIOWANYCH FILMÓW: 720p przy 30 fps
- OBSŁUGIWANA CZĘSTOTLIWOŚĆ WI-FI: 2,4 GHz
- ZASIĘG: 1 000 m
- MAKSYMALNA WYSOKOŚĆ: 120 m
- MAKSYMALNA PRĘDKOŚĆ LOTU: 16 m/s
- MAKSYMALNA PRĘDKOŚĆ WZNOSZENIA: 5 m/s
- SYSTEM NAWIGACJI: GPS
- DŁUGOŚĆ LOTU PRZY PEŁNEJ BATERII: 25 minut
- CZAS ŁADOWANIA BATERII: 60 minut
- POJEMNOŚĆ BATERII KONTROLERA: 2 600 mAh
- POJEMNOŚĆ BATERII DRONA: 4 480 mAh
- PAMIĘĆ NA DANE: karta MicroSD
- KOMPATYBILNOŚĆ APLIKACJI: iOS 8.0 lub nowszy/Android 4.1.2 lub nowszy
- CENA: 3 400 PLN
Dzięki funkcji zarządzania energią, bateria drona DJI pozwala mu na ok. 25 minut lotu na pojedynczym ładowaniu akumulatora.
Parrot Bebop Drone
Najmniejszy, najlżejszy i najtańszy dron z całej stawki. Może być sterowany urządzeniem mobilnym lub z pomocą opcjonalnego kontrolera.
SPECYFIKACJA
- WAGA: 420 g
- KAMERA: 14 MPix
- WIDEO: 1920x1080p przy 30 fps
- JAKOŚĆ STRUMIENIOWANYCH FILMÓW: Brak danych
- OBSŁUGIWANA CZĘSTOTLIWOŚĆ WI-FI: 2,4 GHz/5 GHz
- ZASIĘG: 250 m
- MAKSYMALNA WYSOKOŚĆ: 150 m
- MAKSYMALNA PRĘDKOŚĆ LOTU: 13 m/s
- MAKSYMALNA PRĘDKOŚĆ WZNOSZENIA: 6 m/s
- SYSTEM NAWIGACJI: GNSS (GPS + GLONASS)
- DŁUGOŚĆ LOTU PRZY PEŁNEJ BATERII: 11 minut
- CZAS ŁADOWANIA BATERII: 60 minut
- POJEMNOŚĆ BATERII KONTROLERA: 1 200 mAh
- POJEMNOŚĆ BATERII DRONA: 1 200 mAh
- PAMIĘĆ NA DANE: 8 GB wbudowanej pamięci
- KOMPATYBILNOŚĆ APLIKACJI: iOS/Android/Windows
- CENA: 2 000 PLN (4 000 PLN z kontrolerem Skycontroller)
Parrot Bebop Drone może być sterowany bezpośrednio z poziomu aplikacji FreeFlight 3.
3D Robotics Solo
Pierwszy na świecie „inteligentny” dron, wyposażony w dwa procesory Linux oraz 3-osiowego gimbala kompatybilnego z kamerami firmy GoPro.
SPECYFIKACJA
- WAGA: 1 800 g (z gimbalem i kamerą GoPro)
- KAMERA: GoPro Hero 3+ Black lub Hero 4
- WIDEO: GoPro Hero 3+ Black – 1920×1080 przy 30 fps; GoPro Hero 4 – 4K/3840×2160 przy 30 fps
- JAKOŚĆ STRUMIENIOWANYCH FILMÓW: 720p
- OBSŁUGIWANA CZĘSTOTLIWOŚĆ WI-FI: 2,4 GHz
- ZASIĘG: 804 m
- MAKSYMALNA WYSOKOŚĆ: 122 m
- MAKSYMALNA PRĘDKOŚĆ LOTU: 25 m/s
- MAKSYMALNA PRĘDKOŚĆ WZNOSZENIA: 5-10m/s (zależnie od trybu pracy)
- SYSTEM NAWIGACJI: GPS
- DŁUGOŚĆ LOTU PRZY PEŁNEJ BATERII: 25 minut
- CZAS ŁADOWANIA BATERII: 90 minut
- POJEMNOŚĆ BATERII KONTROLERA: 2 600 mAh
- POJEMNOŚĆ BATERII DRONA: 5 200 mAh
- PAMIĘĆ NA DANE: karta MicroSD
- KOMPATYBILNOŚĆ APLIKACJI: iOS 8.0 lub nowszy/Android 4.3 lub nowszy
- CENA: 8 000 PLN
Gimbal modelu Solo jest kompatybilny wyłącznie z kamerami GoPro.
Test 01: Design
W kompaktowej i ważącej zaledwie 420 gramów obudowie drona firmy Parrot obecna jest kamera, moduł GPS, antena, bezprzewodowa łączność Wi-Fi oraz 8 GB wbudowanej pamięci. Producent ciekawie podszedł tutaj do kwestii baterii, gdyż litowo-polimerowy akumulator stanowi tutaj oddzielny element podłączany do drona za pomocą specjalnego mocowania. Bebop Drone ma bardzo niski profil obudowy, dlatego też trzeba zapewnić mu płaską powierzchnię na start i lądowanie. Co więcej, z racji niewielkich wymiarów i bardzo cienkiego szkieletu całej konstrukcji trzeba się pilnować, by przy locie na nieco wyższej wysokości dron nie zniknął nam z naszego pola widzenia.
DJI posiada sporą wagę i solidną obudowę, której dolna krawędź znajduje się ok. 10 cm od podłoża – dzięki temu sprzęt ten może spokojnie startować z terenu porośniętego niewysoką trawą. Pod spodem drona znajdują się diody LED, pomocne w odróżnieniu przodu i tyłu urządzenia. W razie zaistnienia jakichkolwiek komplikacji zmieniają one swój kolor, alarmując tym samym sterującego dronem operatora. Cała konstrukcja została dobrze przemyślna poza jednym małym wyjątkiem – w przypadku bardzo gwałtownego lądowania mało chroniony gimbal może być narażony na uszkodzenie.
PRZY DRONIE 3D ROBOTICS URZĄDZENIE MARKI PARROT WYGLĄDA NICZYM ZABAWKA.
Przy dronie 3D Robotics Solo urządzenie marki Parrot wygląda niczym zabawka. Najdroższy z prezentowanych modeli posiada największą wagę spośród całej trójki i pod względem założeń konstrukcyjnych dość mocno przypomina produkt firmy DJI, oferując odpowiednio wysoko zawieszony korpus oraz zestaw LED-owego oświetlenia pozwalający na dojrzenie urządzenia nawet ze znacznej odległości.
Decydując się na zakup 3D Robotics Solo trzeba mieć na uwadze, że gimbal jest kompatybilny wyłącznie z kamerami marki GoPro. Z drugiej jednak strony trzeba docenić to, iż został on wykonany bardzo solidnie oraz pozwala na przyjemne i zarazem wyjątkowo efektywne sterowanie kamerą za pośrednictwem aplikacji 3DR Solo.
Rundę wygrywa…
3D Robotics Solo
Solo posiada wyjątkowo przemyślaną konstrukcję oraz jest najbardziej zaawansowa-nym technologicznie sprzętem spośród testowanej trójki.
Test 02: Lot
Zanim wylecisz dronem w dziewiczą podróż, konieczne jest pobranie dedykowanej mu aplikacji mobilnej. Poza dostępem do kluczowych funkcji urządzenia, odpowiedzialna jest ona m.in. za dokładne monitorowanie aktualnego stanu baterii oraz wysokości i prędkości lotu drona. Prezentowane w tym zestawieniu modele komunikują się ze swoimi aplikacjami w podobny sposób – cały proces dzieje się z użyciem kontrolera pełniącego rolę hotspotu Wi-Fi, do którego można przyłączyć urządzenie mobilne. Po nawiązaniu łączności między dronem, kontrolerem oraz smartfonem, na ekranie tego ostatniego może być wyświetlany przekaz wprost ze znajdującej się w powietrzu kamery.
W przypadku urządzeń marki 3D Robotics i DJI, proces przygotowania drona do startu zajmuje krótką chwilę. Model firmy Parrot od czasu do czasu potrafi chwilę „pomyśleć”, a to przy baterii pozwalającej na 11-minutowy lot może być dość denerwujące. Każde z urządzeń posiada moduł GPS – rejestruje on punkt startu i aktualną pozycję drona, co jest niezbędne przy sprowadzaniu urządzenia z powrotem do operatora. Po uruchomieniu, wszystkie modele lewitują niewysoko nad ziemią, umożliwiając początkującym użytkownikom zapoznanie się z podstawowym sterowaniem. W kontekście sprzętu przeznaczonego dla kompletnych nowicjuszy najlepiej wypada produkt firmy DJI. W trybie Początkującego pułap oraz dystans na jaki może odlecieć dron jest ograniczony do 30 metrów.
PRODUKT FIRMY DJI JEST NAJLEPSZĄ OPCJĄ DLA POCZĄTKUJĄCYCH PILOTÓW.
Jak wypada sam lot? W tej kwestii z całej trójki najmniejszą precyzję w sterowaniu posiada Parrot Bebop. Opóźnienie sygnału między kontrolerem a dronem jest tu najbardziej zauważalne, a sytuacji nie ułatwia fakt, że model ten z racji niewielkiej masy nie lubi zbyt mocnych podmuchów wiatru. W przypadku Phantoma 3 możemy mówić o bardzo wysokiej stabilności. Najdroższy w zestawieniu model firmy 3DR pozwala zaś na wyjątkowo szybki lot i posiada niezwykle przydatną funkcję pozwalającą na momentalne zatrzymanie urządzenia i przejście w tryb zawieszenia w powietrzu.
Rundę wygrywa…
DJI Phantom 3 Standard
Produkt firmy DJI jest najlepszym możliwym wyborem dla osób zaczynających swoją przygodę z pilotowaniem dronów.
Test 03: Nagrywanie
Po wzniesieniu się w powietrze najwyższa pora wziąć się za filmowanie. Pewną prawidłowością jest fakt, że większość dronów wyposażonych we wbudowane na stałe kamery oferuje nieco gorszą jakość rejestrowanego materiału niż urządzenia pozwalające na montaż oddzielnych kamer, np. marki GoPro. W naszym teście potwierdziliśmy prawdziwość tej zależności, gdyż w kwestii filmów najsłabiej wypadł Parrot Bebop z kamerką która co prawda jest zdolna do nagrywania filmów Full HD, ale z racji osadzenia na stałe w obudowie może nagrywać obraz jedynie w 180-stopniowym zakresie widzenia. W porównaniu do droższych konkurentów, dość przeciętnie wypada też efektywność stabilizacji obrazu.
DJI Phantom 3 Standard z nagrywaniem filmów radzi sobie znacznie lepiej, pozwalając na kręcenie materiału w rozdzielczości 2,7 K. Miłośnicy powietrznych fotografii mogą również wykonywać ładnie prezentujące się fotki 12 Mpix. Zaletą tego modelu jest również bardzo stabilny gimbal, który w połączeniu z dobrą optyką kamery sprawia, że rejestrowany obraz jest wyrazisty i nie posiada jakichś bardziej zauważalnych wizualnych zniekształceń.
PARROT BEBOP POWINIEN WYSTARCZYĆ DO PÓŁPROFESJONALNYCH ZASTOSOWAŃ.
Dron Solo, podobnie jak urządzenie firmy DJI oferuje dostęp do wielu ustawień odpowiedzialnych za pracę kamery, przez co oba modele są sprzętami godnymi polecenia zarówno dla początkujących, jak i nieco bardziej doświadczonych filmowców. Oba te produkty posiadają też tryb śledzenia, w którym dron podąża za osobą, która w danym momencie trzyma w rękach kontroler. W przypadku modelu firmy 3D Robotics ciekawą funkcją jest opcja zaprogramowania lotu między określonymi przez operatora punktami A i B. W momencie gdy dron wykonuje przelot na wyznaczonej w ten sposób trasie, osoba pilotująca może w pełni skupić się na kontrolowaniu umieszczonej w gimbalu kamery. Jakość nagrań w dronie Solo zależy od rodzaju podczepionej do niego kamery GoPro – w optymalnym wariancie otrzymujemy tu możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości 4K.
Rundę wygrywa…
3D Robotics Solo
Solo posiada najlepszego gimbala, szereg przydatnych trybów pracy oraz opcję podczepienia znakomitych kamer marki GoPro.
Werdykt
#1 3D Robotics Solo 4/5
LUBIMY Kompatybilność z kamerami GoPro, pozwalającymi na nagrywanie cudownie prezentujących się filmów w rozdzielczości 4K. Bardzo stabilną konstrukcję, szerokie możliwości związane z kontrolą gimbala oraz największą spośród całej konkurencji liczbę trybów lotu.
ALE Do i tak już wysokiej ceny drona należy doliczyć koszt zakupu którejś z kamer GoPro, które swoją drogą również nie są zbyt tanie.
ZDANIEM T3 Znakomity sprzęt dla osób chcących na poważnie zająć się kręceniem filmów z powietrza. Jeśli tylko jesteś w stanie wydać 8 000 PLN na taki gadzet to nie zwlekaj!
#2 DJI Phantom 3 Standard 4/5
LUBIMY Przystępność obsługi, porządną jakość nagrywanych filmów oraz dużą stabilność lotu.
ALE Brak możliwości wymiany kamery.
ZDANIEM T3 Dobry i niezawodny dron dostępny za bardzo rozsądne pieniądze.
#3 Parrot Bebop Drone 3/5
LUBIMY Kompaktowość konstrukcji.
ALE Może i jest najtańszy, ale nawet przy cenie 2 000 PLN nie oferuje zbyt wiele technologicznych smaczków.
ZDANIEM T3 W kategoriach kosztownej zabawki dla amatorów sprawdzi się całkiem nieźle.