BB10 zagościł wreszcie na Z10. Czy to początek renesansu dla niegdysiejszego mobilnego potentata, czy jedynie odwleczenie w czasie jego upadku?
Ostatnie lata stały dla BlackBerry pod znakiem znacznych turbulencji – nie dość, że firma co rusz zaliczała ogromne spadki przychodów, to jeszcze odeszli z niej Mike Lazaridis oraz Jim Balsillie, którzy od dłuższego czasu stali za sterami tego tonącego okrętu. Nie jest więc dziwne, że na premierę Z10 i BB10 wyczekiwano jak na przyjście mesjasza, który może pomóc w nawiązaniu walki z rynkowymi gigantami.
Pierwsze wrażenie po wzięciu do ręki Z10 jest niezbyt oszałamiające. Design telefonu jest bardzo stonowany, szklany panel jest plastikowymi na dole i górze plastikowymi elementami, tył urządzenia obleczono zaś gumowym tworzywem. Nijak ma się to do wizualnego uroku iPhone’ów, S3, czy nowych Nokii, ale w kategoriach gadżetu dla biznesmena smartfon ten może się spodobać niejednemu miłośnikowi prostych, acz eleganckich urządzeń. W kwestii wykonania bezpieczniej jest zatem użyć określeń „niezły i solidny” niż „wspaniały i twardy jak skała”.
Początkowy kontakt z OS-em również nie jest oszałamiający. Podobnie jak w PlayBook, nie znajdziemy tutaj przycisku Home – by dostać się do ekranu głównego trzeba posiłkować się przesuwaniem ekranu palcami. Po wstępnych testach zaczyna mieć to jednak sens, gdyż interfejs użytkownika po chwili poświęconej na jego okiełznanie działa wyjątkowo płynnie. Niebagatelną rolę odgrywa w tym 4,2-calowy ekran o rozdzielczości 1280×768 i gęstości pikseli na cal zawstydzającej wyświetlacz obecny w iPhonie. Choć w porównaniu do ekranu smartfona Apple nieco gorzej sprawdza się przy ostrym świetle słonecznym, to i tak oferuje on robiącą wyjątkowe wrażenie ostrość wyświetlanego obrazu.
Po uruchomieniu telefonu wita nas ekran, na którym znajduje się standardowy zestaw ikonek aplikacji. Rzecz robi się bardziej interesująca w momencie, gdy uruchomimy któryś z zainstalowanych na urządzeniu programów. Każda aplikacja od teraz może być zminimalizowana i przekształcona w „aktywną ramkę”, która jest niczym innym, jak aktualizującym się w czasie rzeczywistym widżetem. Aplikacje serwisów informacyjnych mogą w ten sposób pokazywać np. prezentację aktualnych wydarzeń, co w pewnym stopniu przypomina pasek u dołu ekranu, jaki widoczny jest w trakcie telewizyjnych wiadomości.
Centrum dowodzenia BB10 jest Hub, umożliwiający dziecinnie prostą obsługę powiadomień z wszystkich przypisanych do niego kont (Gmail, Twitter, Facebok, LinkedIn itd.). Jest także w stanie przypominać o ważnych wydarzeniach, takich jak spotkania czy urodziny bliskich osób.
BB10 umożliwia bardzo interesujący sposób na rozgraniczenie biznesowych/rozrywkowych funkcjonalności telefonu. Mowa tu o funkcji Balance, pozwalającej „podzielić” Z10 na dwa odrębne profile użyteczności, co bez wątpienia będzie przydatne osobom ceniącym swój czas pracy i potrafiącym umiejętnie gospodarować jego zasobami.
Z10 podjęło również próbę przyciągnięcia do siebie użytkowników nastawionych na rozrywkę, oferując szeroki wybór aplikacji. Sklep BlackBerry World został solidnie zaopatrzony w szeroki zakres przydatnego oprogramowania, oraz najbardziej znanych gier z innych platform mobilnych.
Na starcie jest dostępnych ponad 70 000 aplikacji i choć ich liczba w pierwszej chwili nie powala na kolana, to znajdziemy wśród nich większość najpopularniejszych appek, na czele ze Skypem, Angry Birds czy mającym się wkrótce pojawić Instagramem.
Za płynne działanie Z10 odpowiedzialny jest dwurdzeniowy procesor 1,5 GHz wspomagany przez 2 GB pamięci RAM. Na papierze ustępuje więc wielu topowym smartfonom, ale z uwagi na fakt, że zarówno software, jak i hardware robiony był przez BlackBerry, wszystko jest świetnie zoptymalizowane i nie potrzeba tutaj ogromnych pokładów mocy obliczeniowej.
Aparaty nie były mocną stroną poprzednich telefonów tego producenta. Z10 zrywa z tą niechlubną tradycją, oddając użytkownikowi dwie kamery – tylną 8 Mpix oraz przednią 2 Mpix. /nie sposób nie wspomnieć o piekielnie przydatnej funkcji Time Shift, która po wyzwoleniu migawki wykonuje serię ujęć, spośród których można wybrać najbardziej zadowalający nas rezultat.
Ogólna jakość zdjęć nie wybija się poza ogólnie przyjęte standardy. Fotografie wykonane przez Z10 są wyraźne, ale często zdarza się, że brakuje im jasności. O wiele bardziej podobają nam się funkcje związane z nagrywaniem video w rozdzielczości Full HD, oraz wyśmienite aplikacje BB służące do edycji zarejestrowanego materiału.
Rzeczą, która od razu rzuca się w oczy, jest brak klawiatury QWERTY – dla osób niemogących bez niej żyć rozwiązaniem jest zakup innego smartfona BB o nazwie Q10. Z10 zamiast fizycznych klawiszy otrzymał bardzo inteligentną dotykową klawierkę, która w niebywały sposób uczy się najczęściej wykorzystywanych przez użytkownika zwrotów, imion i fraz, dzięki czemu pisanie na niej stanowi wręcz dziką przyjemność.
BB dodało do Z10 obsługę łączności 4G oraz wsparcie dla technologii NFC. Znajdziemy tu oczywiście także komunikator, umożliwiający bezpłatną wymianę wiadomości tekstowych z innymi posiadaczami smartfonów tego producenta.
Naszym zdaniem Z10 ma spore szanse pomóc BlackBerry w odzyskaniu swojego dawnego wigoru. To bardzo solidny telefon ze świetnym systemem operacyjnym mogącym zdobyć serca wielu zatwardziałych fanów urządzeń tej firmy, obawiających się przesiadki na nowszy sprzęt. Co więcej, niektórym osobom nowy OS może bardziej przypaść do gustu niż Android, co bardzo dobrze rokuje jego następnym odsłonom. Miejmy nadzieję, że BB10 będzie nowym kamieniem węgielnym, na którym jego producent na nowo będzie mógł odbudować swoją pozycję.
2 300 PLN, www.blackberry.com
Specyfikacja
WYŚWIETLACZ 4,2 cala, 1280×768
OS BB10
PROCESOR/RAM 1,5 GHz dwurdzeniowy/2 GB
PAMIĘĆ 16 GB, microSD
KAMERA TYŁ 8 Mpix/1080p
KAMERA PRZÓD 2 Mpix/720p
ŁĄCZNOŚĆ Bluetooth 4.0, GPS, Wi-Fi, HDMI, USB, 3,5 mm jack
DEKLAROWANA ŻYWOTNOŚĆ BATERII 10 godzin rozmów
WYSOKOŚĆ 130 mm
SZEROKOŚĆ 65 mm
GRUBOŚĆ 9 mm
WAGA 137 g
Suche fakty
NFC
Dziel się bezprzewodowo kontaktami, zdjęciami i muzyką z innymi urządzeniami z tą technologią.
WYŚWIETLACZ
Posiada rozdzielczość 1280×768, lecz może się pochwalić gęstością pikseli na cal równą aż 365 ppi.
WCIŚNIJ, BY ROZMAWIAĆ
Pomiędzy kontrolkami głośności znajduje się przycisk wyciszania i włączania kontroli głosowej.
MICRO HDMI
Dzięki niemu przerzucisz filmy ściągnięte z BB World na ekran swojego telewizora.
Zdaniem T3
BB10 to duży krok w dobrym kierunku. Z10 robi wrażenie, choć nie ekscytuje tak, jak najpopularniejsze smartfony.
Zabójcze cechy
PRZEGLĄD NAJLEPSZYCH FUNKCJI BB10…
1. BBM VIDEO
BlackBerry posiada usługę, stanowiącą mocną konkurencję dla FaceTime’a oraz Skype’a. Umożliwia ona prowadzenie krystalicznie czystych video rozmów, jeśli jesteś połączony przez Wi-Fi, będziesz mógł za darmo gaworzyć z innymi użytkownikami BBM, co może niezwykle pomóc przy różnego rodzaju spotkaniach biznesowych.
2. BLACKBERRY BALANCE
Jeśli twoja firma będzie miała chęć korzystać z BlackBerry Enterprise Server, będziesz mógł podzielić funkcjonalność telefonu na zakres prywatny i służbowy. Dzięki temu zabezpieczysz np. obieg dokumentacji w obrębie firmowych telefonów, bez obawy, że trafią one w niepowołane ręce.
3. BLACKBERRY HUB
Wszystkie aspekty komunikacji społecznościowej, takie jak wiadomości tekstowe, aplikacje serwisów społecznościowych oraz informacje o kontaktach przechowywane są w jednym miejscu, oferującym bardzo intuicyjny system powiadomień.
4. TIME SHIFT
Z wykorzystaniem tej funkcji będziesz w stanie uzyskać idealne zdjęcia, nawet w przypadku wykonywania ujęć grupowych. Rozpoznaje ona twarze i robi serię zdjęć – jeśli jakiś delikwent mrugnie okiem, po prostu podmień jego facjatę na tę ze zdjęcia zrobionego ułamek sekundy wcześniej.
5. AKTYWNE RAMKI
To pewnego rodzaju inspiracja kafelkami znanymi z Windows Phone 8. Uruchomione aplikacje można zminimalizować i korzystać z nich w formie swoistego „aktywnego podglądu”. Osiem takich miniaturek możesz mieć przypiętych do swojego ekranu głównego.
6. UDOSTĘPNIANIE EKRANU
Za pomocą jednego przycisku masz możliwość “dzielenia” ekranu z osobą, z którą aktualnie ucinasz sobie videopogawędkę. Jest to bardzo przydatne w trakcie rozmów biznesowych, gdyż w prosty sposób możesz pokazać swojemu partnerowi np. grafikę, dane kontaktowe, czy nawet zawartość strony internetowej.
7. BLACKBERRY REMEMBER
Piekielnie przydatna aplikacja, stanowiąca bardzo udaną alternatywę dla Evernote. Niezależnie od tego, czy zapiszesz w niej listę zakupów czy plan biznesowego spotkania, w szybki i prosty sposób umożliwi ci ona kontrolę nad ważnymi aspektami twojej pracy i pozwoli ci na jej wydajniejszą organizację.
8. BLACKBERRY WORLD
BB World może się obecnie pochwalić liczbą ponad 70 000 dostępnych aplikacji. To ponad 10 razy mniej niż w przypadku sklepiku Apple – trzeba jednak pamiętać, że sklepik BB już w momencie swojego startu posiada bogaty zestaw najpopularniejszego oprogramowania mobilnego.
STORY MAKER
Prosta aplikacja do edytowania materiału video, pozwalająca na całkiem efektywną obróbkę nagranych filmów. Wrzuć do niej zdjęcia, pliki video i dobierz pasujący soundtrack, a po chwili będziesz mógł cieszyć się filmową kompozycją, którą będziesz mógł również udostępnić na serwisie YouTube.
Opinia
Z10 jawi się jako bardzo solidny i funkcjonalny smartfon, którego integralną częścią jest BB10, oferujący mnóstwo nowych i co ważne niezwykle przydatnych funkcji. W pewnych okolicznościach można by zaryzykować stwierdzenie, że mamy do czynienia z idealnym telefonem dla nowoczesnego biznesmena. Jedno jest pewne – walka o 3 miejsce na podium smartfonowego rynku robi się coraz bardziej zacięta…