Połącz się z nami

Newsy

SpaceX Starhopper zakończył fazę testową

Dane zebrane podczas badań posłużą do zabrania ludzi na Księżyc.

Testy Starhopper rozpoczęły się niepozornie – początkowo pojazd wzniósł się na kilkanaście centymetrów ponad powierzchnię areny testowej. Od tego momentu upłynęło jednak sporo czasu, a ostatni, najwyższy „skok” rakiety zamknął właśnie ten etap testów.

Test został przeprowadzony w bazie Boca Chica w Teksasie. Starhopper wzniósł się na wysokość 150 metrów, gdzie wznosił się przez niecałą minutę, po czym bezpiecznie wylądował. W przeciwieństwie do pierwszych skoków, pojazd nie był w żaden sposób asekurowany, po prostu swobodnie wzniósł się w powietrze. Celem lotu było przetestowanie wydajności i precyzji sterowania silnikiem Raptor, który będzie zasilał gotowy pojazd kosmiczny Spaceship – to pierwsza tego typu konstrukcja zasilana płynnym metanem zdolna do wzniesienia się tak wysoko.

Test zakończył się pełnym sukcesem i zamknął pierwszą fazę prac nad statkiem, dzięki któremu ludzie mają powrócić na Księżyc (i polecieć jeszcze dalej). Następnym etapem prac będzie stworzenie prototypów Starship Mk1 i Starship Mk2, obydwu wyposażonych w potrójny silnik Raptor. Na tym etapie SpaceX sprawdzi, jak kilka pracujących naraz jednostek wpływa na stabilność rakiety. W ostatecznej wersji Starship znajdzie się aż sześć silników: trzy przystosowane do lotu w ziemskiej atmosferze i trzy zaprojektowane z myślą o kosmosie.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

1 komentarz

1 komentarz

  1. johny

    28/08/2019 dnia 18:06

    SUPER. Elon zawsze byl dla mnie takim Starkiem 😉 Trzymam zawsze za niego kciuki bo jest szansą na duzy skok postępu ludzkosci.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Boring Company wydrążyło pierwszy tunel

Newsy

Pomyślny start sondy Solar Orbiter

Newsy

NASA bliżej przyjrzy się projektowi Boeing Starliner

Newsy

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z LEGO wkrótce dostępna w zestawie

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!