Połącz się z nami

Newsy

SpaceX: pierwszy start rakiety Falcon Heavy

Z powodzeniem wyniosła w kosmos Teslę Roadster.

Opublikowane

dnia

Po wielu opóźnieniach i problemach ciężka rakieta transportowa Falcon Heavy nareszcie odbyła pierwszy lot testowy, i to zakończony sukcesem. Wyniesionym przez nią cargo jest auto Tesla Roadster, które w zamyśle miał trafić na… orbitę Marsa.

Wszystkie 27 silników Falcon Heavy zadziałało tak, jak planowano i rakieta oderwała się od powierzchni Ziemi, wynosząc w kosmos czerwony prototyp samochodu elektrycznego Tesla Roadster i siedzącego za jego kierownicą Starmana – manekina ubranego w kombinezon astronauty. Dwa zewnętrzne silniki pomocnicze Falcon Heavy zostały bezpiecznie sprowadzone na stały ląd. Odłączony chwilę później środkowy booster miał wylądować na unoszącej się na falach Atlantyku platformie lądowniczej, ale ze względu na awarię dwóch silników spadł tuż obok niej. Według Elona Muska to żaden problem – SpaceX nie miało w planach ponownego wykorzystania żadnego boostera Falcon Heavy.

Wyniesione przez rakietę cargo miało trafić na orbitę Marsa, jednak SpaceX potwierdziło, że trajektoria rakiety nieco przestrzeliła jego orbitę. Tesla Roadster najprawdopodobniej finałowo znajdzie się w pasie asteroid pomiędzy Marsem a Jowiszem. Oczywiście auto nie trafi tam w idealnym stanie – samo przejście przez otaczające Ziemię radiacyjne pasy Van Allena niestety uszkodzi samochód.

Mimo niewielkich odstępstw od planu, pierwszy start Falcon Heavy to sukces – rakieta okazała się nie tylko na tyle potężna, aby wynieść swój ładunek aż na pas asteroid, ale również udało się odzyskać część jej komponentów. Jest to jedyna rakieta o tak potężnej sile nośnej, która pozostaje w użytkowaniu – charakteryzujący się większą zdolnością wynoszenia Saturn V odbył swój ostatni lot w 1973 roku. Transmisja wydarzenia okazała się za to drugim najpopularniejszym livestreamem w historii YouTube zaraz po skoku Red Bull Stratos: momentami oglądały ją aż 2,3 miliony użytkowników jednocześnie.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

80-lecie Batmana – od komiksu do filmu w 8K

Doskonały obraz to składowa wielu technologii i funkcji.

Opublikowane

dnia

W tym roku mija 80 lat od wydania pierwszego komiksu z człowiekiem-nietoperzem w roli głównej. Na przestrzeni ostatnich lat i kolejnych filmów mieliśmy okazję obserwować nie tylko rozwój superbohatera, lecz także – ewolucję telewizji i telewizorów. Teraz po raz pierwszy możemy zobaczyć kultowe ekranizacje, takie jak „Batman” czy „Powrót Batmana” na UHD Blu-ray na najwyższej jakości telewizorach Samsung QLED 4K i 8K.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google Chrome z możliwością zgłaszania podejrzanych stron

Rozszerzenie pozwoli nam uchronić się przed niebezpieczeństwem.

Opublikowane

dnia

Sztuczki z instalowaniem szkodliwego oprogramowania czy wyłudzaniem danych są wciąż popularne wśród hakerów. Najnowsze oficjalne rozszerzenie do przeglądarki Chrome ma nie tylko bronić użytkowników przed tymi atakami, ale także pomagać im w zgłaszaniu potencjalnych niebezpieczeństw.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Libra – nowa kryptowaluta od Facebooka

Tworzy ją 27 partnerów ze świata finansów i technologii.

Opublikowane

dnia

Podstawową cechą kryptowalut jest ich decentralizacja, która chroni posługujące się nimi strony przed nadużyciami i oszustwami. Ciekawe podejście do tego tematu zaprezentował Facebook, którego nowa kryptowaluta, Libra, została właśnie oficjalnie ogłoszona.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Instagram ułatwi odzyskiwanie straconego konta

Ochrona przed przejmującymi konta hakerami.

Opublikowane

dnia

Utrata kontroli nad swoim profilem w mediach społecznościowych to niekomfortowa sytuacja, która może przysporzyć wielu problemów, także w procesie jego odzyskiwania. Instagram testuje właśnie nowe funkcje pomagające użytkownikowi na powrót przejąć profil.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Apple planuje przyszłość 5G w iPhone’ach

Od 2021 roku wszystkie smartfony Apple będą w nie wyposażone.

Opublikowane

dnia

Technologia 5G wciąż się rozwija, dlatego nic dziwnego, że nie wszyscy producenci zdecydowali się na podążenie za tym trendem. Wśród „wielkich nieobecnych” znalazło się Apple, okazuje się jednak, że producent ma ambitne plany względem 5G.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne