Nie da się ukryć, że Opera to jedna z najlepszych dostępnych na rynku przeglądarek. Dowodzą temu liczne testy, które zostaną przedstawione w tym artykule. Opera istnieje już od 1996 roku, więc zdążyła sobie zjednać wierną rzeszę użytkowników. Jednak o dziwo- nie w Polsce.
W naszym kraju Opera jest używana przez około 9% internautów. To stosunkowo słaby wynik jak na przeglądarkę tej klasy. Z resztą różnice w liczbie użytkowników poszczególnych przeglądarek w Polsce najlepiej przedstawi poniższy wykres:
Jak widać, Opera znajduje się dopiero na czwartym miejscu. Spodziewalibyśmy się raczej lepszego wyniku po tej przeglądarce.
Co nowego w Opera 11.5?
Aktualna stabilna wersja Opery to 11.5. Ukazała się 28. czerwca 2011 roku. Znajduje się w niej kilka interesujących nowości. Głównym postulatem użytkowników Opery było wprowadzenie synchronizacji haseł. Możemy to wykonać przy pomocy funkcji Opera Link. Ważnym udogodnieniem jest również zmodernizowany Speed Dial. Funkcja ta, w wersji 11.5 oferuje nam obsługę rozszerzeń. Zespół Opery opisuje rozszerzenia Speed Diala jako małe strony internetowe, które dadzą nam możliwość m.in. stałego podglądu zmian dokonywanych na witrynach.
Sterowanie Operą za pomocą gestów myszy
Dla tych, którzy nigdy wcześniej nie operowali gestami myszy może się to wydawać nieco nienaturalne. Jednak prawda jest taka, że kilka dni ich używania sprawia, że ciężko byłoby nam wrócić do tradycyjnego używania interfejsu. Jak to działa? Wciskamy prawy przycisk myszy i wykonujemy odpowiedni ruch. W ten sposób możemy na przykład otworzyć nową kartę. Pełną listę gestów myszy znajdziemy pod adresem: http://www.opera.com/browser/tutorials/gestures/
Grupowanie kart przy pomocy Tab Stacking
Jedną z ciekawszych funkcji Opery jest możliwość grupowania kart. Mogliśmy się z nią spotkać już w wersji 11.0. Jak pogrupować karty? Wystarczy jedną kartę przesunąć na drugą i gotowe. Dzięki temu mamy większe szanse za zachowanie porządku w otwartych stronach. Grupowanie można odwrócić klikając na strzałkę i przeciągając kartę na miejsce obok.
Warto jednocześnie nadmienić, że to właśnie Opera wprowadziła obsługę kart. Obecnie już dosłownie każda licząca się przeglądarka korzysta z tej funkcji.
Obsługa rozszerzeń
Opera w końcu wprowadziła obsługę rozszerzeń. Do tej pory był to chyba główny mankament Opery. Już niemal wszystkie przeglądarki wykorzystują obsługę rozszerzeń (począwszy od Firefoxa, a skończywszy na Safari). Funkcja ta dostępna była już w wersji 11.0. W 11.5 została jeszcze dodatkowo udoskonalona. Zwiększyła się również liczba dostępnych rozszerzeń. Na dzień 11. lipca 2011 jest ich dokładnie 715. Można je pobrać ze strony addons.opera.com/addons/extensions.
Ciekawe rozszerzenia do Opery
1. Allegro Countdown
Link: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/allegro-countdown/
Allegro z pewnością zna każdy z nas. Rozszerzenie Allegro Countdown zamienia nam odliczanie „Do końca 3 dni (pią 15 lip 2011 15:32:12 CET)” w „Do końca 2 dni, 23 godzin, 2 minuty, 18 sekund”. Krótko mówiąc, odliczanie nastąpi w czasie rzeczywistym. Aby było to możliwe musimy mieć zsynchronizowany zegar systemowy z serwerem Allgero.
2. FastestTube – YouTube Video Downloader
Link: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/fastesttube-youtube-video-downloader/
Za pomocą tego rozszerzenia będziemy mieli możliwość ściągania filmów prosto z serwisu YouTube oraz ich zapisu do formatu FLV lub MP4. Rozdzielczość jest dowolna, począwszy od 240p aż po 1080p.
3. GMail Checker
Link: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/gmail-checker/
Za pomocą Gmail Checker możemy monitorować naszą skrzynkę mejlową GMail. Rozszerzenie to pokazuje ile mamy nieprzeczytanych mejli. Co więcej, wystarczy jedno kliknięcie, aby przejść do skrzynki. Możemy również ustawić częstotliwość odświeżania , czy też określić dźwięk powiadomienia.
4. Weather Forecast
Link: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/weather-forecast/
Jak nie trudno się domyśleć, za pomocą tego dodatku dowiemy się o aktualnie panującej pogodzie wraz z wszelkimi niezbędnymi informacjami takimi jak siła wiatru, ciśnienie i tym podobne. Możemy ustawić kilka różnych miast.
5. Google-translate
Link: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/google-translate
Jak wiadomo, Google Chrome posiada funkcję tłumaczenia stron internetowych. Opera 11 również. Potrzebny nam będzie do tego specjalny dodatek. Wystarczy go zainstalować i wybrać na jaki język strona ma zostać przetłumaczona.
Testy wydajności Opery 11.5
Poniższe testy zostały wykonane na platformie sprzętowej:
- System operacyjny: MS Windows 7
- Procesor: Intel Celeron T1500 1,86 GHz
- Pamięć RAM: 2 GB DDR2
Test GUIMark 2 HTML5- test ten sprawdza wydajność HTML5. Także akcelerację przez GPU. Im wyższy wynik, tym lepiej.
Link: http://www.craftymind.com/factory/guimark2/HTML5ChartingTest.html
Jak widać, Opera 11.5 wręcz zdeklasowała rywali. Osiągnęła ponad dwukrotnie wyższy wynik niż drugi w kolejności Firefox 5. Nawet Google Chrome i IE zostały daleko w tyle. Zdecydowanie najgorszy wynik zanotowała Safari 5.
Test Bubblemark – test ten sprawdza przeglądarki pod kątem wyświetlania animacji. Im wyższy wynik, tym lepiej.
Link: http://bubblemark.com/dhtml.htm
Po raz kolejny Opera 11.5 zdeklasowała swoich rywali. Jako jedyna przeglądarka osiągnęła wynik powyżej 205 fps. Druga w klasyfikacji Google Chrome 12 osiągnęło „zaledwie” 173 fps. Już tradycyjnie w tym teście najgorszy wynik notuje Firefox. Wersja 5 zgromadziła tylko 37 fps.
Test Acid3- test ten sprawdza przeglądarki pod kątem standardów WWW ustanowionych przez W3C. Im wyższy wynik, tym lepiej. Co więcej, aby przejść go pomyślnie animacja powinna być wyświetlana płynnie, bez żadnych przerw.
Link: http://acid3.acidtests.org/
Jak widać, aż trzy przeglądarki osiągnęły wynik 100 (w tym również Opera 11.5). Jednak test wygrał Google Chrome, jako że tylko w tej przeglądarce animacja wyświetliła się płynnie. Najgorszy wynik (co nie dziwi) zanotował Internet Explorer 9.
Test SunSpider- test ten sprawdza jak przeglądarki radzą sobie z JavaScript. Im niższy wynik, tym lepiej.
Link: http://www.webkit.org/perf/sunspider/sunspider.html
Widać wyraźnie, że Opera 11.5 znów osiągnęła bardzo dobry wynik. Tak samo jak w poprzednim teście, zajęła drugie miejsce. Tym razem jednak musiała ustąpić miejsca IE9, który poradził sobie z JavaScript zdecydowanie najlepiej. Najgorszy wynik należy do Google Chrome 12.
Test HTML5 – bada zgodność przeglądarki z HTML5. Im wyższy wynik, tym lepiej.
Link: http://html5test.com/
Zgodnie z oczekiwaniami, Opera 11.5 znów nie najgorzej. Co prawda z Google Chrome 12 (która poprawiła się od ostatniej wersji pod tym względem dość znanie) przegrała wyraźnie. Jednakże z Mozillą Firefox 5 przegrała dosłownie o włos.
Podsumowanie
Jak widać, Opera 11.5 to w chwili obecnej jedna z najlepszych przeglądarek dostępnych na rynku. Dowodzą temu między innymi powyższe testy. Wystarczy nadmienić, że Opera 11.5 w każdym z nich znajdowała się na podium. Najgorsze miejsce to miejsce trzecie. Ani razu nie zanotowała najgorszego wyniku. Co więcej wygoda użytkowania tej przeglądarki również jest niepomiernie większa niż na przykład w Internet Explorerze. Nie da się także ukryć, że milowym krokiem naprzód było wdrożenie obsługi rozszerzeń.
Pomimo tych wszystkich atutów i superlatyw Opera nadal nie jest wiodącą przeglądarką na polskim rynku. Zajmuje dopiero czwarte miejsce pod względem popularności w naszym kraju. Jednakże takie wersje jak ta zwiększają szanse na zwielokrotnienie liczby użytkowników.