Połącz się z nami

Newsy

Prywatna sonda Beresheet rozbiła się na Księżycu

Pierwsza tego typu misja zakończona niepowodzeniem.

Opublikowane

dnia

O eksploracji przestrzeni kosmicznej i ciał niebieskich marzą nie tylko agencje kosmiczne. Beresheet, izraelski lądownik księżycowy sfinansowany z prywatnych źródeł, miał być pionierem w lotach na Księżyc, ale podczas lądowania rozbił się o powierzchnię naszego satelity.

Ten niewielki lądownik został wyniesiony w kosmos przez rakietę Falcon 9 w lutym i przez dwa miesiące podróżował w stronę Ksieżyca. Od tygodnia Beresheet znajdował się na orbicie satelity, gdzie przygotowywał się do lądowania. Wszystko szło zgodnie z planem, ale na 7 kilometrów przed powierzchnią jego silnik nagle się wyłączył. Kontrola misji spróbowała go ponownie uruchomić, ale było już za późno – komunikacja z lądownikiem została utracona, a on najprawdopodobniej roztrzaskał się o powierzchnię Księżyca, przedtem wysyłając jedno ostatnie zdjęcie przedstawiające satelitę z bliska.

Beresheet został stworzony przez grupę izraelskich inżynierów SpaceIL. Powstał on w ramach konkursu Google Lunar X Prize, którego celem było wysłanie na Księżyc prywatnych sond przed 31 marca 2018 roku. Główna nagroda nie została przyznana, ponieważ prace nad wszystkimi lądownikami przeciągnęły się poza deadline. SpaceIL postanowiło kontynuować prace i pozyskać prywatne środki na budowę satelity. Pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem, ale to nie koniec marzeń o prywatnych misjach na Księżyc. Kolejne loty zaplanowane są na 2020 i 2021 rok – zrealizują je amerykańskie i japońskie przedsiębiorstwa.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

80-lecie Batmana – od komiksu do filmu w 8K

Doskonały obraz to składowa wielu technologii i funkcji.

Opublikowane

dnia

W tym roku mija 80 lat od wydania pierwszego komiksu z człowiekiem-nietoperzem w roli głównej. Na przestrzeni ostatnich lat i kolejnych filmów mieliśmy okazję obserwować nie tylko rozwój superbohatera, lecz także – ewolucję telewizji i telewizorów. Teraz po raz pierwszy możemy zobaczyć kultowe ekranizacje, takie jak „Batman” czy „Powrót Batmana” na UHD Blu-ray na najwyższej jakości telewizorach Samsung QLED 4K i 8K.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google Chrome z możliwością zgłaszania podejrzanych stron

Rozszerzenie pozwoli nam uchronić się przed niebezpieczeństwem.

Opublikowane

dnia

Sztuczki z instalowaniem szkodliwego oprogramowania czy wyłudzaniem danych są wciąż popularne wśród hakerów. Najnowsze oficjalne rozszerzenie do przeglądarki Chrome ma nie tylko bronić użytkowników przed tymi atakami, ale także pomagać im w zgłaszaniu potencjalnych niebezpieczeństw.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Libra – nowa kryptowaluta od Facebooka

Tworzy ją 27 partnerów ze świata finansów i technologii.

Opublikowane

dnia

Podstawową cechą kryptowalut jest ich decentralizacja, która chroni posługujące się nimi strony przed nadużyciami i oszustwami. Ciekawe podejście do tego tematu zaprezentował Facebook, którego nowa kryptowaluta, Libra, została właśnie oficjalnie ogłoszona.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Instagram ułatwi odzyskiwanie straconego konta

Ochrona przed przejmującymi konta hakerami.

Opublikowane

dnia

Utrata kontroli nad swoim profilem w mediach społecznościowych to niekomfortowa sytuacja, która może przysporzyć wielu problemów, także w procesie jego odzyskiwania. Instagram testuje właśnie nowe funkcje pomagające użytkownikowi na powrót przejąć profil.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Apple planuje przyszłość 5G w iPhone’ach

Od 2021 roku wszystkie smartfony Apple będą w nie wyposażone.

Opublikowane

dnia

Technologia 5G wciąż się rozwija, dlatego nic dziwnego, że nie wszyscy producenci zdecydowali się na podążenie za tym trendem. Wśród „wielkich nieobecnych” znalazło się Apple, okazuje się jednak, że producent ma ambitne plany względem 5G.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne