Połącz się z nami

Newsy

Prywatna sonda Beresheet rozbiła się na Księżycu

Pierwsza tego typu misja zakończona niepowodzeniem.

Opublikowane

dnia

O eksploracji przestrzeni kosmicznej i ciał niebieskich marzą nie tylko agencje kosmiczne. Beresheet, izraelski lądownik księżycowy sfinansowany z prywatnych źródeł, miał być pionierem w lotach na Księżyc, ale podczas lądowania rozbił się o powierzchnię naszego satelity.

Ten niewielki lądownik został wyniesiony w kosmos przez rakietę Falcon 9 w lutym i przez dwa miesiące podróżował w stronę Ksieżyca. Od tygodnia Beresheet znajdował się na orbicie satelity, gdzie przygotowywał się do lądowania. Wszystko szło zgodnie z planem, ale na 7 kilometrów przed powierzchnią jego silnik nagle się wyłączył. Kontrola misji spróbowała go ponownie uruchomić, ale było już za późno – komunikacja z lądownikiem została utracona, a on najprawdopodobniej roztrzaskał się o powierzchnię Księżyca, przedtem wysyłając jedno ostatnie zdjęcie przedstawiające satelitę z bliska.

Beresheet został stworzony przez grupę izraelskich inżynierów SpaceIL. Powstał on w ramach konkursu Google Lunar X Prize, którego celem było wysłanie na Księżyc prywatnych sond przed 31 marca 2018 roku. Główna nagroda nie została przyznana, ponieważ prace nad wszystkimi lądownikami przeciągnęły się poza deadline. SpaceIL postanowiło kontynuować prace i pozyskać prywatne środki na budowę satelity. Pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem, ale to nie koniec marzeń o prywatnych misjach na Księżyc. Kolejne loty zaplanowane są na 2020 i 2021 rok – zrealizują je amerykańskie i japońskie przedsiębiorstwa.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Premiera Samsunga Galaxy Fold przełożona

Na razie nie wiadomo, kiedy trafi do sprzedaży.

Opublikowane

dnia

Składany telefon od Samsunga był jedną z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. W świetle problemów z niektórymi egzemplarzami recenzenckimi Koreańczycy postanowili jednak nie spieszyć się z wypuszczeniem produktu na rynek i wyeliminować wszystkie problemy zanim sprzęt trafi do użytkowników.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Tesla prezentuje technologię jazdy autonomicznej

Taksówki autonomiczne, carsharing i wiele innych planów.

Opublikowane

dnia

Samochody Tesli są wyposażone w tryb autopilota, ale do tej pory nie mógł on pełnić funkcji w pełni autonomicznego systemu prowadzenia. Firma zaprezentowała technologię, która to zmieni: autorski komputer pokładowy mogący jeździć bez kierowcy w kabinie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Facebook pozyskiwał kontakty mailowe ze skrzynek użytkowników bez ich wiedzy

Problem dotyczy 1,5 miliona użytkowników.

Opublikowane

dnia

Facebook nie potrafi ustrzec się od kontrowersji związanych z prywatnością i ochroną danych osobowych. Tym razem chodzi o proceder, podczas którego portal pozyskiwał od użytkowników zawartość ich list kontaktów ze skrzynek mailowych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Google daje użytkownikom możliwość wyboru przeglądarki

Jedno z antymonopolowych zaleceń Unii Europejskiej wchodzi w życie.

Opublikowane

dnia

O zmianach w Androidzie i domyślnych programach dostarczanych wraz z nim słyszymy już od kilku tygodni, ale dopiero teraz Google podało więcej szczegółów na temat tego, jak system operacyjny będzie wyglądał po ich wprowadzeniu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Dane klientów Morele.net dostępne w sieci

Brak haseł i informacji o płatnościach, ale wyciekły telefony.

Opublikowane

dnia

Baza danych o klientach sklepu internetowego Morele.net została wykradziona w zeszłym roku, ale do tej pory była ona dostępna jedynie w niektórych kręgach. Dopiero teraz odpowiedzialny na wyciek haker opublikował ją w internecie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne