Połącz się z nami

Technologie

Prototyp Spaceship od SpaceX uległ awarii

W trakcie testów ciśnienia część statku została wyrzucona w powietrze.

Opublikowane

dnia

Nie wszystkie testy muszą zakończyć się sukcesem. Dotychczas Starship MK1, prototyp kosmicznego pojazdu SpaceX, przechodził przez wszystkie próby bez problemu. Niestety, podczas ostatniego testu jego kadłub rozerwał się na dwoje.

Do awarii doszło w trakcie testów ciśnienia, przeprowadzanego na poligonie doświadczalnym w Boca Chica. W pewnym momencie statek uległ gwałtownej dekompresji, a jego górna część po prostu oderwała się i wzniosła się na około 100 metrów, uwalniając zamknięty w niej płyn kriogeniczny. Siła wybuchu rozerwała złącze pomiędzy segmentami statku kosmicznego i poważnie uszkodziła obydwie części kadłuba. Na szczęście w wypadku nikt nie ucierpiał.

Eksplozja Starship MK1 może mieć wpływ na ambitne plany SpaceX: początkowo pierwszy suborbitalny lot prototypu był zaplanowany jeszcze na listopad lub grudzień. Uszkodzony statek najprawdopodobniej nie będzie naprawiany: SpaceX po prostu stworzy jego kolejną wersję, Spaceship MK3 (wersja MK2 jest aktualnie konstruowana na Florydzie), w której naprawione zostaną błędy poprzednika.

Zgodnie z zapowiedzią Elona Muska, nowy pojazd będzie bardziej zbliżony do konstrukcji, która nadaje się do załogowych lotów na orbitę. Nie wiadomo jednak, czy uda się go zbudować jeszcze w tym roku, czy też na pierwsze testy będziemy musieli poczekać trochę dłużej. Samo SpaceX podchodzi do sprawy optymistycznie – według opublikowanego przez nich oficjalnego stanowiska, wypadek ten nie będzie miał poważnego wpływu na postęp prac nad Spaceship.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

NASA bada wybuchy na asteroidzie

Ciało niebieskie od czasu do czasu wyrzuca skały.

Opublikowane

dnia

Asteroida Bennu stała się sławna, gdy NASA wybrało ją jako cel misji – agencja kosmiczna miała lepiej poznać asteroidę, która znajduje się na orbicie potencjalnie kolidującej z Ziemią. Na razie zaobserwowano jednak inne, niespotykane dotąd zjawisko…

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Snapchat testuje wklejanie twarzy użytkowników do filmów

Coś jak deepfake, ale na wesoło.

Opublikowane

dnia

Aplikacje społecznościowe muszą wciąż dodawać nowe funkcje, by zatrzymać uwagę użytkowników. Snapchat tym razem stawia na uczenie maszynowe – specjalne algorytmy umieszczą nasze twarze w krótkich klipach wideo.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Columbia prezentuje kurtki inspirowane filmem „Gwiezdne Wojny”

Specjalna edycja kurtek Challenger nawiązuje zarówno do jasnej jak i ciemnej strony mocy.

Opublikowane

dnia

przez

Columbia Sportswear prezentuje Challenger – kurtkę z wyjątkowej serii  Star Wars Force Edition, inspirowanej finalnym starciem jasnej i ciemnej strony mocy.  Fani mogą teraz pokazać, z którą częścią bohaterów się identyfikują: wybierając czarną kurtkę „ciemnej strony” z detalami nawiązującymi do Imperium, lub szarą – „jasnej strony” – z elementami odsyłającymi do stylistyki Sojuszu Rebeliantów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Zdjęcia Google z funkcją czatu

Łatwiejsze przesyłanie, komentowanie i zapisywanie fotek.

Opublikowane

dnia

Google wielokrotnie eksperymentowało z komunikatorami i mediami społecznościowymi: Allo okazało się spektakularną porażką, podobnie zresztą jak Google+. Teraz namiastka social media trafi do niespodziewanego miejsca, czyli aplikacji Zdjęcia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Premiera Motoroli One Hyper

Wysuwany aparat przedni, Android 10 i całkiem mocna specyfikacja.

Opublikowane

dnia

Pod szyldem Motoroli od wielu lat produkowane są smartfony ze średniej półki. One Hyper, ich najnowszy model, co prawda nie może konkurować z tegorocznymi flagowcami, ale nie jest takim znowu zwyczajnym „średniaczkiem”.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne