Połącz się z nami

Newsy

Prototyp Spaceship od SpaceX uległ awarii

W trakcie testów ciśnienia część statku została wyrzucona w powietrze.

Opublikowane

dnia

Nie wszystkie testy muszą zakończyć się sukcesem. Dotychczas Starship MK1, prototyp kosmicznego pojazdu SpaceX, przechodził przez wszystkie próby bez problemu. Niestety, podczas ostatniego testu jego kadłub rozerwał się na dwoje.

Do awarii doszło w trakcie testów ciśnienia, przeprowadzanego na poligonie doświadczalnym w Boca Chica. W pewnym momencie statek uległ gwałtownej dekompresji, a jego górna część po prostu oderwała się i wzniosła się na około 100 metrów, uwalniając zamknięty w niej płyn kriogeniczny. Siła wybuchu rozerwała złącze pomiędzy segmentami statku kosmicznego i poważnie uszkodziła obydwie części kadłuba. Na szczęście w wypadku nikt nie ucierpiał.

Eksplozja Starship MK1 może mieć wpływ na ambitne plany SpaceX: początkowo pierwszy suborbitalny lot prototypu był zaplanowany jeszcze na listopad lub grudzień. Uszkodzony statek najprawdopodobniej nie będzie naprawiany: SpaceX po prostu stworzy jego kolejną wersję, Spaceship MK3 (wersja MK2 jest aktualnie konstruowana na Florydzie), w której naprawione zostaną błędy poprzednika.

Zgodnie z zapowiedzią Elona Muska, nowy pojazd będzie bardziej zbliżony do konstrukcji, która nadaje się do załogowych lotów na orbitę. Nie wiadomo jednak, czy uda się go zbudować jeszcze w tym roku, czy też na pierwsze testy będziemy musieli poczekać trochę dłużej. Samo SpaceX podchodzi do sprawy optymistycznie – według opublikowanego przez nich oficjalnego stanowiska, wypadek ten nie będzie miał poważnego wpływu na postęp prac nad Spaceship.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z LEGO wkrótce dostępna w zestawie

Ponad 850 klocków, ruchome elementy i figurki astronautów.

Opublikowane

dnia

Lego znane jest z tworzenia klockowych konstrukcji, które swoją dokładnością przewyższają niejeden hobbystyczny model. Tym razem do portfolio firmy dołączył monumentalny zestaw przedstawiający Międzynarodową Stację Kosmiczną.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Disney+ trafi do Europy już w marcu

Wśród zapowiedzianych państw niestety nie ma Polski.

Opublikowane

dnia

Serwis streamingowy Disneya był do tej pory dostępny jedynie w czterech krajach świata. Pod koniec marca do usługi dołączy wiele państw europejskich, a lista ta rozszerzy się dodatkowo latem. Data polskiej premiery usługi jest na razie niepotwierdzona.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Tesla broni się przed oskarżeniami o błędy konstrukcyjne

Mają być one skoordynowanym atakiem na wartość przedsiębiorstwa.

Opublikowane

dnia

Firma Elona Muska po raz kolejny stanęła przed poważnym problemem. Tym razem chodzi o skargi klientów, którzy zwrócili uwagę na pewne niepokojące zachowanie auta. Według Tesli nie ma powodów do obaw, ponieważ oskarżenia są sfabrykowane.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Qualcomm prezentuje nowe procesory ze średniej półki

Szybkie 4G i sztuczna inteligencja dla każdego.

Opublikowane

dnia

Chociaż standard 5G rozpowszechnia się coraz szybciej (lecz nie u nas), Qualcomm nie zapomina o wciąż popularnym 4G LTE. Podczas konferencji w Delhi producent zaprezentował trzy nowe procesory Snapdragon przeznaczone do urządzeń ze średniej i niższej półki.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Huawei zastąpi Mapy Google nawigacją TomTom

Skuteczny sposób na obejście amerykańskiego embargo.

Opublikowane

dnia

Ograniczony dostęp do amerykańskich technologii i usług stał się bolączką wielu chińskich producentów. Gdy nie mogą oni skorzystać z produktów Google, zwracają się ku alternatywom, na przykład tym pochodzącym z Europy.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Nowy numer

Popularne