Połącz się z nami

Newsy

Oficjalny koniec misji łazika Opportunity

Trwała ponad 15 lat.

Opublikowane

dnia

Opportunity to jeden z najsłynniejszych marsjańskich łazików, który dostarczył nam mnóstwa informacji na temat historii Czerwonej Planety i procesów na niej zachodzących. Wczoraj jego misja ostatecznie dobiegła końca.

Przyczyną decyzji NASA jest utrata łączności z Opportunity, do której doszło w czerwcu ubiegłego roku. Podczas burzy piaskowej panele słoneczne łazika zostały całkowicie zakryte, co odcięło jego jedyne źródło zasilania. Naukowcy wielokrotnie próbowali „obudzić” sondę na różne sposoby, jednak żadna z prób nie przyniosła zamierzonego rezultatu. Właśnie dlatego NASA oficjalnie zakończyła misję Opportunity.

Łazik trafił na powierzchnię Marsa w 2004 roku wraz z siostrzanym urządzeniem Spirit. Początkowo miały one działać jedynie przez 90 dni marsjańskich i zebrać informacje na temat składu chemicznego powierzchni planety na odcinku 1 km. Okazało się, że obydwa z nich pokonały znacznie dłuższe odległości – Spirit przejechał 7,7 km aż do momentu, gdy przestał działać w 2010 roku. Opportunity spędził w stanie aktywnym aż 5 352 dni marsjańskie, co przekłada się na ponad 15 lat. W tym czasie łazik pokonał aż 45,2 km (to jak do tej pory najdłuższy dystans pokonany przez robota na powierzchni obcej planety) i przesłał ogromną ilość danych, z których część jeszcze nie została poddana analizie.

Oczywiście misja Opportunity jest tylko jedną z wielu wysłanych na powierzchnię Marsa. Po powierzchni planety porusza się łazik Curiosity, a już w przyszłym roku dołączą do niego dwa kolejne: Mars 2020 wysłany przez NASA i łazik Europejskiej Agencji Kosmicznej nazwany imieniem badaczki DNA Rosalind Franklin. Na powierzchni Marsa znajduje się także sonda InSight, która rozpoczyna badania budowy i składu chemicznego zewnętrznej warstwy skorupy planety. Wylądowała ona na Marsie na początku tego roku.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

GitHub umożliwia wspieranie twórców

Program Sponsors pozwoli na wspieranie programów open source.

Opublikowane

dnia

Otwarte oprogramowanie często zaskakuje bogatą funkcjonalnością, ale nie przynosi swoim twórcom aż tak dużych dochodów, jak w przypadku płatnych programów. Jeśli będziemy chcieli wesprzeć ulubiony projekt finansowo, już wkrótce będziemy to mogli zrobić za pomocą GitHub.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Panic Playdate – konsola z korbką zamiast joysticka

Z „pełnym sezonem” oryginalnych gier.

Opublikowane

dnia

Mimo rozwoju tytułów mobilnych, moda na przenośne konsole nie przemija. Panic, wydawca gier i oprogramowania, właśnie zapowiedział Playdate – miniaturową konsolkę z nietypowym systemem sterowania.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Konsumenckie drony DJI z funkcją wykrywania samolotów

Trafi do nowych urządzeń już w 2020 roku.

Opublikowane

dnia

Nieautoryzowane zbliżanie się dronów do lotnisk to jedna z najpowszechniejszych przyczyn przerwania ruchu lotniczego, a na dodatek grozi poważnymi wypadkami. DJI chce zapobiegać takim sytuacjom, dlatego ich nowe drony otrzymają technologię unikania innych statków powietrznych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Mapy Google z informacjami o fotoradarach trafiają do Polski

Lokalizacje podczas wybierania trasy i w trybie nawigacji.

Opublikowane

dnia

Wielu kierowców korzysta chętniej z Map Google niż z wbudowanych systemów nawigacyjnych. Mamy dla nich dobrą wiadomość – aplikacja właśnie wzbogaciła się o kolejną funkcję. Teraz ostrzega ona o fotoradarach, na razie tylko na niektórych trasach

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung aktualizuje starsze smartwatche

Funkcje z Galaxy Watch Active trafią na wszystkie modele.

Opublikowane

dnia

Posiadacze starszych smartwatchy od Samsunga już w tym tygodniu mogą liczyć na miłą niespodziankę. Firma zapowiedziała, że ich oprogramowanie zostanie zaktualizowane o interfejs One UI i dodatkowe funkcje z najnowszego Galaxy Watch Active.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne