Połącz się z nami

Newsy

Nvidia Turing – nowa, wydajna architektura kart graficznych

Obsługuje technologię ray tracing w czasie rzeczywistym.

Opublikowane

dnia

Renderowany na żywo ray tracing przez długi czas był technologią tak zaawansowaną, że żadna obecna na rynku komercyjna karta graficzna nie potrafiła go udźwignąć. Aby zastosować go w praktyce potrzebna była zupełnie nowa architektura Turing. Nvidia właśnie zaprezentowała pierwsze podzespoły w niej wykonane.

Na początek wyjaśnijmy, czym jest ray tracing i dlaczego budzi tak wiele emocji wśród deweloperów gier i grafików komputerowych. Technologia ta symuluje ścieżkę, którą światło podąża w rzeczywistości z uwzględnieniem odbić i ugięć fal, interakcji z obiektami i innych czynników. Dzięki temu renderowany obraz jest realistyczny w różnych warunkach oświetlenia. Aby przeprowadzić to działanie w czasie rzeczywistym potrzeba jednak sporej mocy obliczeniowej zarezerwowanej głównie dla profesjonalnych kart graficznych. Do tej pory komercyjne GPU mogły w technologii ray tracingu co najwyżej generować trójwymiarowe modele.

Nowe karty graficzne od Nvidii wykonane w architekturze Turing posiadają specjalne rdzenie RT Core odpowiedzialne za renderowanie interakcji światła z obiektami. Póki co zaprezentowano trzy karty: Quadro RTX 5000, Quadro RTX 6000 i najpotężniejszą, Quadro RTX 8000. Ta ostatnia posiada niesamowite 48 GB pamięci GDDR6 RAM, możliwość podłączenia do headsetu rzeczywistości wirtualnej za pomocą USB-C w standardzie VirtualLink oraz sparowania dwóch kart za pomocą interfejsu NVLink. Będzie ona kosztowała zatrważające 10 000 USD (ok. 37 700 PLN), ale nawet za najsłabszą w serii RTX 5000 klienci zapłacą 2 300 USD (8 700 PLN). Należy zauważyć, że karty te przeznaczone są do profesjonalnych zastosowań, głównie renderowania wysokiej jakości animacji i modeli 3D. Niewykluczone jednak, że już wkrótce nastąpi premiera kart gamingowych GeForce wykonanych w architekturze Turing, które pokażą nam, jak ray shifting zmieni oblicze gier wideo.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Under Armour prezentuje kolekcję ubrań dla kosmicznych turystów

Przeznaczona dla osób korzystających z usług Virgin Galactic.

Opublikowane

dnia

Pozaziemskie wyprawy wakacyjne to póki co marzenie, ale już wkrótce ma ono być bliższe realizacji. Prace nad projektami SpaceX, Blue Origin i Virgin Galactic postępują na tyle szybko, że niektórzy producenci postanowili już wejść na rynek kosmicznych gadżetów, na przykład odzieżowa marka Under Armour.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy S10 z błędem czytnika linii papilarnych

Aktualizacja eliminująca błąd jest już w przygotowaniu.

Opublikowane

dnia

Zabezpieczenia biometryczne to jedne z najbardziej niezawodnych sposobów na ograniczenie osobom trzecim dostępu do naszych urządzeń. Czasami jednak i w nich pojawiają się różne błędy obniżające skuteczność ochrony. Jeden z nich wykryto właśnie we flagowym smartfonie Galaxy S10.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Analogue prezentuje nową, kieszonkową konsolę retro Pocket

Odpalimy na niej gry z GameBoya, GBC, GBA i nie tylko.

Opublikowane

dnia

Konsole retro przeżywają prawdziwy renesans. Oprócz ich oficjalnych reedycji zaprojektowanych przez ich oficjalnych producentów, na rynek trafiają także konstrukcje zewnętrznych deweloperów. Jednym z ich jest Analogue, które tym razem zdecydowało się na przywrócenie do życia Game Boya.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

XC40 Recharge – pierwszy „elektryk” od Volvo

Pierwszy etap na drodze do całkowitej neutralności klimatycznej producenta.

Opublikowane

dnia

Elektryczne samochody znajdują się w ofercie większości popularnych marek. Do niedawna wyjątkiem wśród nich było Volvo, które dopiero dziś zaprezentowało swojego pierwszego elektrycznego crossovera XC40 Recharge. W najbliższych latach producent planuje wprowadzenie kolejnych modeli.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Made by Google 2019 – pozostałe nowości

Coś w podróż i coś dla domu.

Opublikowane

dnia

Gwiazdą konferencji były oczywiście tegoroczne flagowce, ale nie należy zapominać także o innych nowościach. Tym razem poznaliśmy leciutkiego laptopa Pixelbook Go, prawdziwie bezprzewodowe Pixel Buds i kilka urządzeń domowych z serii Nest. Poznaliśmy także datę premiery Google Stadia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne