Connect with us

Cześć, czego dzisiaj szukasz?

Gaming

NVIDIA prezentuje kartę graficzną A100

Pierwszy układ oparty o nową architekturę Ampere.

O kartach graficznych najczęściej mówimy w kontekście podzespołów do gier, ale na rynku istnieje mnóstwo modeli przeznaczonych do celów badawczych oraz kart budujących infrastrukturę informatyczną. Pierwsza karta Nvidii wykonana w procesie Ampere należy właśnie do tej ostatniej grupy.

A100 została wykonana w litografii 7 nm. Łącznie otrzymała ona aż 54 mld tranzystorów, umieszczonych na kości o powierzchni 826 mm2 – dla porównania, flagowe GPU dla graczy stworzone w architekturze Turing i procesie 12 mm, RTX 2080 Ti, ma „jedynie” 18,6 mld tranzystorów na powierzchni 754 mm2. Na karcie znajduje się 6912 rdzeni CUDA, 422 rdzeni Tensor i 40 GB pamięci VRAM o przepustowości 1,7 TB/s. Łączna moc obliczeniowa A100 to 19,5 TF.

Miłośnicy gier mogą poczuć się zawiedzeni, ponieważ karta nie została zaprojektowana do współpracy z naszymi domowymi pecetami. A100 będzie dostępna jako system DGX A100 AI, kompleksowe rozwiązanie zaprojektowane dla centrów danych i ośrodków badawczych. Pojedyncza jednostka będzie składała się z ośmiu kart A100 połączonych w technologii NVLink i 15 TB pamięci wewnętrznej, w której można zapisać dane wejściowe do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji. Cena kompletnego systemu to aż 199 000 USD (ok. 842 060 PLN).

Rozwiązania zawarte w A100 być może trafią do kolejnej generacji kart gamingowych, nie jest to jednak pewne. W historii marki był już jeden przypadek, gdy architektura Volta posłużyła jedynie do stworzenia profesjonalnych kart Titan V i nigdy nie została wykorzystana w produktach dla graczy – zamiast niej otrzymaliśmy podzespoły wykonane w architekturze Turing, znane także z profesjonalnych kart Nvidia Quadro.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowy numer

Reklama

Może cię też zainteresować

Newsy

„Zieloni” pokazali także mobilne wersje kart RTX 3000.

Newsy

Ma być zauważalnie szybsza od topowej karty ubiegłej generacji.

Newsy

Osiągami mają dorównywać nowej generacji GeForce.

Newsy

Firma obiecuje utrzymanie dotychczasowego, neutralnego systemu.