Połącz się z nami

Newsy

NASA bada wybuchy na asteroidzie

Ciało niebieskie od czasu do czasu wyrzuca skały.

Opublikowane

dnia

Asteroida Bennu stała się sławna, gdy NASA wybrało ją jako cel misji – agencja kosmiczna miała lepiej poznać asteroidę, która znajduje się na orbicie potencjalnie kolidującej z Ziemią. Na razie zaobserwowano jednak inne, niespotykane dotąd zjawisko…

Odkrycia dokonał lądownik OSIRIS-REx, obecnie znajdujący się na orbicie asteroidy i przygotowujący się do zniżenia na jej powierzchnię. Podczas obserwacji przesłanych przez niego danych naukowcy zauważyli, że Bennu od czasu do czasu wyrzuca z siebie materię skalną. Większość odłamków miała średnicę do 10 cm; niektóre z nich pozostawały na orbicie asteroidy i po pewnym czasie spadały z powrotem na jej powierzchnię, a część uwalniała się i odlatywała w kosmos.

Do tej pory asteroidy uznawane były za martwe, niezmienne obiekty, więc jakiekolwiek ślady aktywności są zagadką dla naukowców. Najpopularniejsza hipoteza zakłada, że eksplozje są wywołane przez gwałtowne zmiany temperatury na powierzchni Bennu – doba na tym ciele niebieskim trwa około czterech ziemskich godzin, w ciągu których temperatura powierzchni waha się pomiędzy -37°C a 6°C. Ciągłe nagrzewanie się i chłodzenie skał może powodować ich pękanie i odrywanie się fragmentów. Inna hipoteza przypisuje tę dziwną aktywność zgromadzonej wewnątrz asteroidy wodzie, która gwałtownie nagrzewa się i wywiera ciśnienie na powierzchnię Bennu.

Aby odkryć przyczynę eksplozji, sonda OSIRIS-REx pobierze próbki uwolnionych skał, po czym będzie kontynuowała pierwotną misję. Latem 2020 roku zniży się ona na powierzchnię Bennu i zbada podłoże skalne asteroidy, a pobrany materiał dotrze na Ziemię w listopadzie 2023 roku. Asteroida znajduje się na liście potencjalnie niebezpiecznych obiektów kosmicznych – w roku 2135 znajdzie się ona wewnątrz orbity Księżyca, a w latach 2175-2199 uderzy w Ziemię z prawdopodobieństwem 1:2700.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Allegro Gadane – serwis społecznościowy dla użytkowników portalu

Do dyskusji na temat kupna, sprzedaży i funkcjonowania serwisu.

Opublikowane

dnia

Popularna platforma sprzedażowa Allegro doczekała się właśnie… serwisu społecznościowego. Allegro Gadane to miejsce, gdzie każdy użytkownik może zadać pytanie na temat korzystania z serwisu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Ikea prezentuje kolekcję elektroniki FREKVENS

Powstała we współpracy z designerami z Teenage Engineering.

Opublikowane

dnia

W sklepach Ikea pojawia się coraz więcej elektronicznych gadżetów. Tym razem do inteligentnego oświetlenia dołączy limitowana kolekcja FREKVENS, składająca się z modułowych głośników, reflektorów i elementów dekoracyjnych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Netflix wyprodukuje film anime w uniwersum Wiedźmina

Za oprawę audiowizualną odpowiedzialni będą twórcy Legendy Korry.

Opublikowane

dnia

Wiedźmin okazał się przełomową produkcją dla Netflixa – to najpopularniejsza produkcja w historii serwisu streamingowego, która przyciągnęła przed ekrany miliony widzów na całym świecie. Nic dziwnego, że powstają kolejne plany ekspansji tego uniwersum.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Premiera Motoroli Razr już w lutym

W Polsce trafi do oferty jednego operatora.

Opublikowane

dnia

Żadna inna premiera nie wzbudza takiego uczucia nostalgii, jak ta. Po miesiecznym opóźnieniu w nasze ręce trafi wyczekiwana Motorola Razr – nowoczesna wariacja na temat telefonu z klapką.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z LEGO wkrótce dostępna w zestawie

Ponad 850 klocków, ruchome elementy i figurki astronautów.

Opublikowane

dnia

Lego znane jest z tworzenia klockowych konstrukcji, które swoją dokładnością przewyższają niejeden hobbystyczny model. Tym razem do portfolio firmy dołączył monumentalny zestaw przedstawiający Międzynarodową Stację Kosmiczną.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Nowy numer

Popularne