Połącz się z nami

Newsy

Naklejany czujnik monitoruje objawy COVID-19

Może wykrywać temperaturę, nasilony kaszel i problemy z oddychaniem.

Wiele przypadków COVID-19 nie wymaga hospitalizacji, ale lekarze zalecają chorym regularne monitorowanie stanu zdrowia i natychmiastowy kontakt ze służbami medycznymi w przypadku nasilenia objawów. Być może w diagnostyce choroby już niedługo pomoże im specjalny, bezprzewodowy czujnik.

System zdalnego monitorowania objawów zarażenia został stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Północno-Zachodniego w stanie Illinois we współpracy z Shirley Ryan AbilityLab. Jest on zbudowany na bazie czujników służących do monitorowania stanu zdrowia osób po przebytym wylewie. To w pełni nieinwazyjny sensor do przyklejenia we wcięciu szyjnym. Po umieszczeniu na skórze monitoruje on oddech użytkownika, jego temperaturę ciała oraz siłę i częstotliwość kaszlu.

Aby przesłać dane do chmury, należy umieścić czujnik w bezprzewodowej stacji ładującej, która połączona jest ze specjalnie przystosowanym iPadem. Urządzenie następnie przekazuje informacje do chmury. Tam dane poddawane są wnikliwej analizie – jeśli algorytm wykryje jakąkolwiek nieprawidłowość, natychmiast poinformuje o tym pacjenta.

Sensor znajduje się obecnie w fazie badań – od dwóch tygodni korzysta z niego 25 osób chorych na COVID-19. Grupa testowa łącznie wygenerowała ponad 1500 godzin obserwacji w szpitalu i w warunkach domowych, co przełożyło się na ponad 1 TB danych. Naukowcy podkreślają, że nowy system będzie użyteczny nie tylko do monitorowania stanu zdrowia pacjentów, ale również wczesnego wykrywania przypadków zarażenia koronawirusem wśród pracowników służb zdrowia – czujnik potrafi trafnie zidentyfikować objawy choroby, gdy te są jeszcze bardzo lekkie i nie budzą niepokoju.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

TEST: Opel Astra GS Line

Moto

Asystent Google z funkcją włącznika czasowego

Newsy

TEST: Jabra Elite Active 75t

Testy

NASA i ESA będą dalej monitorować zmiany poziomów oceanów

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!