W dzisiejszych czasach szerokopasmowy dostęp do internetu i przeglądarka są wszystkim, czego potrzebujesz do słuchania muzyki. Wystarczy skorzystać z jednego z wielu serwisów umożliwiających odtwarzania utworów muzycznych na żądanie.
Radia internetowe nie są nowością. Nawet komunikatorowi Gadu-Gadu towarzyszy radio OPEN.FM (http://www.open.fm). Jednak najbardziej atrakcyjne dla użytkowników są te witryny, które oferują nie tylko zwykłe radio, ale możliwość odtwarzania dowolnie wybranej muzyki, wyszukiwanie jej i tworzenie list odtwarzania. Wielu internautów korzysta z takich usług np. w miejscu pracy, gdy nie mają dostępu do swoich prywatnych zbiorów.
Najpopularniejszym serwisem tego rodzaju jest Last.fm (www.last.fm). Umożliwia dostęp do tematycznych stacji muzycznych, pozwala tworzyć własną bibliotekę utworów, udziela rekomendacji muzycznych i posiada wiele elementów społecznościowych. Jednak od pewnego czasu Last.fm jest płatny dla użytkowników z Polski. Koszt korzystania z usług wynosi 3 USD miesięcznie. Co ciekawe, użytkownicy łączący się ze Stanów Zjednoczonych wciąż posiadają bezpłatny dostęp do serwisu. Wykorzystując amerykańskie serwery proxy również można więc obejść stworzone zabezpieczenia, choć może to negatywnie wpłynąć na prędkość transmisji. I choć ustalona cena dla wielu fanów serwisu nie będzie zaporowa, to warto zwrócić uwagę na alternatywne serwisy, które możliwość odtwarzania muzyki oferują bez żadnych opłat.
TheRADIO.com – maksimum prostoty
Witryna theRADIO.com jest przeznaczona dla osób, które cenią prostotę. Witryna pozwala w błyskawicznym tempie uzyskać dostęp do muzyki w interesującym cię gatunku lub granej przed danego artystę. Jeżeli nie zależy ci na zaawansowanych funkcjach, to serwis może ci się spodobać. Aby zacząć odtwarzać muzykę nie potrzebujesz więcej, niż kilku sekund.
Korzystanie z theRADIO.com nie wymaga logowania. Po wejściu na stronę natychmiast możesz uzyskać dostęp do kilkudziesięciu stacji radiowych. Możesz również posługując się wyszukiwarką odnaleźć określony zespół lub wykonawcę. Witryna od niedawna posiada także płatną wersję dającą dostęp do większej liczby funkcji. Koszt korzystania z niej to 2.95 USD miesięcznie.
Grooveshark
Grooveshark jest obecnie jednym z najciekawszych serwisów pozwalających odtwarzać utwory muzyczne na żądanie. Jego interfejs zbudowany na bazie technologii Flex jest ciekawy i w większości bardzo użyteczny. Dużym plusem jest fakt, że wprowadzanie zmian do playlisty, wyszukiwanie utworów lub przeglądanie innych zasobów serwisu nie przerywa odtwarzania muzyki.
Dostęp do Grooveshark jest w pełni darmowy i nie wymaga nawet rejestracji. Powinieneś jednak założyć konto, jeśli chcesz oznaczać utwory jako ulubione i dodawać je do list odtwarzania. Dostępne jest także płatne konto VIP kosztujące 3 USD miesięcznie. Użytkownicy z płatnym dostępem w pierwszej kolejności otrzymują dostęp do nowych funkcji, a podczas korzystania z serwisu nie muszą oglądać reklam.
W Grooveshark możesz stworzyć wiele list odtwarzania. Możesz także oznaczać dowolne utwory, playlisty innych użytkowników oraz ich samych, jako ulubionych i uzyskać szybki dostęp do wybranych zasobów lub wszystkich zasobów danego użytkownika. Jedną z ważniejszych funkcji serwisu jest możliwość wgrywania przez użytkowników muzyki ze swoich zbiorów i udostępniania jej innym użytkownikom. Dzięki temu Grooveshark może się pochwalić bardzo dużymi zbiorami muzyki, które stanowią jego najważniejszą przewagę nad konkurencyjnymi serwisami. I choć właściciele Grooveshark próbują negocjować z wytwórniami, a z niektórymi podpisali porozumienia, to w maju br. wytwórnia EMI skierowała przeciwko serwisowi pozew sądowy.
Jango
Kolejnym serwisem z darmową, dostępną online muzyką jest Jango. Aby z niego korzystać, należy założyć w serwisie konto. Jango oprócz funkcji odtwarzania muzyki zawiera także elementy społecznościowe. Użytkownicy mogą wysyłać do siebie wiadomości oraz budować sieć znajomych. Witryna zawiera także informacje o poszczególnych artystach, nagrania video i możliwość zostawiania komentarzy na stronach poświęconych wykonawcom.
Muzyka w serwisie jest organizowana za pomocą stacji, które są de facto listami odtwarzania. Dzięki zakładce „Music” możesz uzyskać szybki dostęp do stacji odtwarzających muzykę popularnych gatunków oraz popularnych artystów. Drugim sposobem korzystania z serwisu jest stworzenie własnej stacji i dodanie do niej wybranych utworów. W ich odnalezieniu pomoże wyszukiwarka. Niestety tworzenie stacji i zarządzanie znajdującymi się w nich utworami nie jest już tak intuicyjne, jak inne części serwisu. Wobec powyższych faktów można uznać, że Jango jest najprawdopodobniej drugim po Grooveshark najlepszym serwisem z darmową muzyką.
Jeszcze więcej serwisów
Istnieje wiele serwisów dostarczających jakiejś formy odtwarzania muzyki online. Pełnych wersji utworów muzycznych dostarcza również np. Dizzler (http://www.dizzler.com). Jednak korzystanie z serwisu jest na tyle nieintuicyjne, że w naszej opinii nie może on stanowić realnej alternatywy dla Grooveshark lub Jango. Z kolei Songza (http://songza.fm) to serwis odtwarzający jedynie krótkie, 30-sekundowe fragmenty lub utwory pobierane razem z klipami video np. z YouTube. Funkcję odtwarzania muzyki posiada także serwis Jamendo (http://www.jamendo.com), jednak zawiera on jedynie darmową muzykę publikowaną przez twórców na wolnych licencjach.
Podsumowując należy dodać, że serwisów mogących zastąpić Last.fm nie ma zbyt wielu. Jedynymi odpowiednimi alternatywami wydają się być obecnie Grooveshark oraz Jango. Jeśli korzystasz z innej witryny tego rodzaju, nie zapomnij opisać jej w komentarzu!