Połącz się z nami

Newsy

Mroczna strona Steve’a Jobsa znowu na tapecie

Gra o klienta bywa brudna.

Większość ludzi kojarzy Steve’a Jobsa jako genialnego wizjonera, który stworzył królestwo urodzaju i innowacji. Legendarny CEO i współzałożyciel Apple był jednak dużo bardziej bezwzględny, niż niektórzy mogliby przypuszczać.

Wczorajsze przesłuchanie w Kongresie, podczas którego głowy Apple, Google, Amazona i Facebooka odpowiadały na zarzuty komisji antymonopolistycznej ujawniło kilka listów i maili jakie były wymieniane pomiędzy najważniejszymi osobami w firmach, a które dotyczyły tematów nieuczciwych praktyk. Poznaliśmy wiele mało przychylnych historii, które rzucają cień na działania każdej z czterech firm. Wyjątkowo ciekawe były jednak maile zmarłego w 2011 roku Steve’a Jobsa, z których jasno wynikało, że Apple nie ma zamiaru odpuścić choć jednego dolara. Jobs znany z konferencji w niczym nie przypominał biznesmena, który zarządzał Apple. W ujawnionych mailach jednoznacznie kazał „odciąć” dewelopera aplikacji, który publicznie krytykował Apple, zmuszał wszystkich deweloperów z programami subskrypcyjnymi do przeprowadzania transakcji przez App Store i do podziału w zyskach. Ta ostatnia zasada dotyczyła również wirtualnych księgarni, które musiały dzielić się zyskami ze sprzedaży książek.

Z jednaj strony takie praktyki nie powinny nikogo dziwić. W dzisiejszych czasach wydaje się być wysoce wątpliwe budowanie takiego imperium na być miłym i sprawiedliwym. Problem polega jednak na tym, że firmy takie Apple są w tej chwili zbyt duże, aby ktoś mógł je dotknąć. Milionowe kary i kolejne procesy nie robią na nich wrażenia, a każdą konkurencję można po prostu wykupić lub zablokować.

Wczorajsze przesłuchanie to dopiero początek długiej drogi, która ma na celu stworzyć mechanizmy w prawie USA, które odbiorą wielkim firmom pełną władzę nad naszym technologicznym światem. Na rozwiązanie będziemy jednak musieli jeszcze długo poczekać.

Autor:

Dobry duch i woda na młyn naszej redakcji. Pilnuje terminów, buduje treści i tworzy layout magazynu. Czasami też znajduje czas na filiżankę kawy, bez której nie wyobraża sobie życia.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Android Auto nareszcie dostępny w Polsce

Newsy

Modułowy komputer Razer Tomahawk dostępny w przedsprzedaży

Newsy

Świąteczny przewodnik prezentowy 2020

Publikacje

HTC XR suite – produktywność przyszłości

Publikacje

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!