Połącz się z nami

Newsy

Molar Mic – headset na… zęby

Wojskowy system komunikacji do przenoszenia w jamie ustnej.

Opublikowane

dnia

Technologie militarne zawsze wiodły prym w dziedzinie rozwiązań komunikacyjnych. Nie inaczej jest i tym razem – armia Stanów Zjednoczonych właśnie zaprezentowała światu swoją najnowszą technologię umożliwiającą przekazywanie informacji za pomocą radia umieszczanego na zębach.

Molar Mic to owoc współpracy amerykańskiego rządu i pochodzącej z Kalifornii firmy Sonitus Technologies. Ma on postać niewielkiego headsetu, który zakładany jest na tylne zęby żołnierza. Urządzenie pełni dokładnie taką samą funkcję jak obecnie używane radiotelefony. Kiedy użytkownik chce przekazać informacje innym osobom, naciska ukryty w jego mundurze przycisk i zaczyna normalnie mówić. Sygnał rejestrowany jest przez niewielki transmiter radiowy umieszczony na szyi żołnierza i przesyłany dalej. Przychodzący dźwięk przekazywany jest do nerwów słuchowych za pomocą kości żuchwy. Dzięki temu uczestnicy operacji bojowych lub misji ratunkowych mogą pozostawać w kontakcie bez konieczności ręcznej obsługi dodatkowych urządzeń i ryzyka, że głośne dźwięki zaburzą komunikację.

Opracowanie technologii Molar Mic kosztowało 10 milionów dolarów. W pierwszej kolejności będzie ona wykorzystana przez żołnierzy z US Air Force. Jeśli „zębowy headset” się sprawdzi, zagości on w wyposażeniu także innych sił. Z konsumenckiego punktu widzenia ciekawe jest natomiast, czy i jak technologia ta przeniknie do produktów dostępnych komercyjnie – w końcu wiele zaawansowanych militarnych systemów trafiło w zmienionej postaci do gadżetów, z których korzystamy na co dzień.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Facebook pozyskiwał kontakty mailowe ze skrzynek użytkowników bez ich wiedzy

Problem dotyczy 1,5 miliona użytkowników.

Opublikowane

dnia

Facebook nie potrafi ustrzec się od kontrowersji związanych z prywatnością i ochroną danych osobowych. Tym razem chodzi o proceder, podczas którego portal pozyskiwał od użytkowników zawartość ich list kontaktów ze skrzynek mailowych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Google daje użytkownikom możliwość wyboru przeglądarki

Jedno z antymonopolowych zaleceń Unii Europejskiej wchodzi w życie.

Opublikowane

dnia

O zmianach w Androidzie i domyślnych programach dostarczanych wraz z nim słyszymy już od kilku tygodni, ale dopiero teraz Google podało więcej szczegółów na temat tego, jak system operacyjny będzie wyglądał po ich wprowadzeniu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Dane klientów Morele.net dostępne w sieci

Brak haseł i informacji o płatnościach, ale wyciekły telefony.

Opublikowane

dnia

Baza danych o klientach sklepu internetowego Morele.net została wykradziona w zeszłym roku, ale do tej pory była ona dostępna jedynie w niektórych kręgach. Dopiero teraz odpowiedzialny na wyciek haker opublikował ją w internecie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Problemy z ekranami recenzenckich telefonów Galaxy Fold

Kontrowersje związane z warstwą ochronną i wytrzymałością na zgięcia.

Opublikowane

dnia

Technologia składanych ekranów dopiero wchodzi do świata smartfonów, dlatego można było przewidzieć, że napotka ona na swojej drodze pewne przeszkody. Część użytkowników recenzenckich egzemplarzy Samsunga Galaxy Fold zgłosiła problemy z wyświetlaczami smartfonów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Sony ujawnia pierwsze informacje na temat PlayStation 5

Wsparcie dla 8K i ray-tracingu.

Opublikowane

dnia

Wieści o następcy PS4 od czasu do czasu pojawiają się w internecie, ale do tej pory żadne z nich nie zostały oficjalnie potwierdzone lub zaprzeczone. Dopiero teraz Sony zdecydowało się na ujawnienie pierwszych detali next-genowej konsoli.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne