Połącz się z nami

Newsy

Microsoft Project Silica – szkło jako nośnik danych

Cały film na mieszczącej się w dłoni płytce.

Opublikowane

dnia

Klasyczne sposoby zapisywania zawartości cyfrowej mają to do siebie, że z czasem ulegają degradacji – to kwestia dziesiątek lub setek lat, ale w dłuższej perspektywie nie są one bezpiecznym miejscem dla ważnych danych. Zaprezentowany podczas konferencji Ignite 2019 Project Silica ma rozwiązać problemy z długowiecznym przechowywaniem informacji.

Nośnikiem wykorzystanym w Projekcie Silica jest szkło. Zawartość zapisywana zostaje przy użyciu laserów femtosekundowych podobnych do tych, które używane są w procedurach laserowej korekcji wzroku. Wycinają one w powierzchni szklanej płytki tzw. woksele, czyli system mikroskopijnych rowków. Ich wgłębienia i wybrzuszenia odpowiadają konkretnym fragmentom zapisywanej zawartości. Zakodowany kawałek szkła może być następnie odczytany za pomocą specjalnego odtwarzacza wyposażonego w laser polaryzacyjny. Metoda ta działa z różnymi rodzajami danych: dokumentami, muzyką lub filmami.

Do prezentacji Projektu Silica wybrano właśnie dzieło kinematografii – film Superman z 1978 roku. Został on zapisany na ultrawytrzymałej płytce o wymiarach 75 x 75 x 2 mm. Microsoft twierdzi, że przyszłość długowieczności danych leży właśnie w szkle – materiał ten nie zużywa się z czasem, ekstremalnie trudno go uszkodzić, a dzięki brakowi komponentów elektronicznych i magnetycznych jest niewrażliwy na katastrofy naturalne.

Poza zapisywaniem danych na szkle, Microsoft zaprezentował na konferencji także kilka rozwiązań dla przedsiębiorstw i użytkowników indywidualnych. Znalazły się wśród nich przeglądarka Edge, której nowa wersja oparta na Chromium trafi na komputery już w styczniu 2020 r., a także nowe umiejętności Cortany – teraz wirtualna asystentka odczyta nasze maile na głos.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Allegro Gadane – serwis społecznościowy dla użytkowników portalu

Do dyskusji na temat kupna, sprzedaży i funkcjonowania serwisu.

Opublikowane

dnia

Popularna platforma sprzedażowa Allegro doczekała się właśnie… serwisu społecznościowego. Allegro Gadane to miejsce, gdzie każdy użytkownik może zadać pytanie na temat korzystania z serwisu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Ikea prezentuje kolekcję elektroniki FREKVENS

Powstała we współpracy z designerami z Teenage Engineering.

Opublikowane

dnia

W sklepach Ikea pojawia się coraz więcej elektronicznych gadżetów. Tym razem do inteligentnego oświetlenia dołączy limitowana kolekcja FREKVENS, składająca się z modułowych głośników, reflektorów i elementów dekoracyjnych.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Netflix wyprodukuje film anime w uniwersum Wiedźmina

Za oprawę audiowizualną odpowiedzialni będą twórcy Legendy Korry.

Opublikowane

dnia

Wiedźmin okazał się przełomową produkcją dla Netflixa – to najpopularniejsza produkcja w historii serwisu streamingowego, która przyciągnęła przed ekrany miliony widzów na całym świecie. Nic dziwnego, że powstają kolejne plany ekspansji tego uniwersum.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Premiera Motoroli Razr już w lutym

W Polsce trafi do oferty jednego operatora.

Opublikowane

dnia

Żadna inna premiera nie wzbudza takiego uczucia nostalgii, jak ta. Po miesiecznym opóźnieniu w nasze ręce trafi wyczekiwana Motorola Razr – nowoczesna wariacja na temat telefonu z klapką.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z LEGO wkrótce dostępna w zestawie

Ponad 850 klocków, ruchome elementy i figurki astronautów.

Opublikowane

dnia

Lego znane jest z tworzenia klockowych konstrukcji, które swoją dokładnością przewyższają niejeden hobbystyczny model. Tym razem do portfolio firmy dołączył monumentalny zestaw przedstawiający Międzynarodową Stację Kosmiczną.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Nowy numer

Popularne