Połącz się z nami

Technologie

Microsoft Project Silica – szkło jako nośnik danych

Cały film na mieszczącej się w dłoni płytce.

Opublikowane

dnia

Klasyczne sposoby zapisywania zawartości cyfrowej mają to do siebie, że z czasem ulegają degradacji – to kwestia dziesiątek lub setek lat, ale w dłuższej perspektywie nie są one bezpiecznym miejscem dla ważnych danych. Zaprezentowany podczas konferencji Ignite 2019 Project Silica ma rozwiązać problemy z długowiecznym przechowywaniem informacji.

Nośnikiem wykorzystanym w Projekcie Silica jest szkło. Zawartość zapisywana zostaje przy użyciu laserów femtosekundowych podobnych do tych, które używane są w procedurach laserowej korekcji wzroku. Wycinają one w powierzchni szklanej płytki tzw. woksele, czyli system mikroskopijnych rowków. Ich wgłębienia i wybrzuszenia odpowiadają konkretnym fragmentom zapisywanej zawartości. Zakodowany kawałek szkła może być następnie odczytany za pomocą specjalnego odtwarzacza wyposażonego w laser polaryzacyjny. Metoda ta działa z różnymi rodzajami danych: dokumentami, muzyką lub filmami.

Do prezentacji Projektu Silica wybrano właśnie dzieło kinematografii – film Superman z 1978 roku. Został on zapisany na ultrawytrzymałej płytce o wymiarach 75 x 75 x 2 mm. Microsoft twierdzi, że przyszłość długowieczności danych leży właśnie w szkle – materiał ten nie zużywa się z czasem, ekstremalnie trudno go uszkodzić, a dzięki brakowi komponentów elektronicznych i magnetycznych jest niewrażliwy na katastrofy naturalne.

Poza zapisywaniem danych na szkle, Microsoft zaprezentował na konferencji także kilka rozwiązań dla przedsiębiorstw i użytkowników indywidualnych. Znalazły się wśród nich przeglądarka Edge, której nowa wersja oparta na Chromium trafi na komputery już w styczniu 2020 r., a także nowe umiejętności Cortany – teraz wirtualna asystentka odczyta nasze maile na głos.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Przeglądarka internetowa Brave dostępna w wersji 1.0

Nastawiona na prywatność i płacąca swoim użytkownikom.

Opublikowane

dnia

W czasach, gdy nasze dane są jedną z najcenniejszych walut, niezwykle ważna jest ich odpowiednia ochrona. Z tego założenia wyszli twórcy przeglądarki Brave, darmowego programu pozwalającego na blokowanie reklam w sposób, który nie wpływa negatywnie na dochody właścicieli stron.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Projekt xCloud z oficjalną premierą nawet w przyszłym roku

Rywal Google Stadia już wkrótce trafi na konsolę Microsoftu.

Opublikowane

dnia

Projekt xCloud – system strumieniowania gier w chmurze na konsole Xbox One – znajduje się w fazie testów już od miesięcy, ale póki co pozostaje w fazie bety. Podczas konferencji X019 Microsoft uchylił rąbka tajemnicy i zapowiedział, że usługa może ruszyć już w 2020 roku.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Premiera nowej Motoroli Razr

Składany wyświetlacz i klasyczny design z klapką.

Opublikowane

dnia

Motorola Razr to jeden z najbardziej rozpoznawalnych telefonów komórkowych w historii. O jego odświeżonej wersji wiemy już od wielu miesięcy, ale dopiero teraz Motorola (a właściwie Lenovo) pokazała nowego Razr oficjalnie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Apple MacBook Pro 16 oficjalnie

Największy ekran, pojemniejsza bateria, wyższa cena.

Opublikowane

dnia

Już od kilku dni w świecie technologii pojawiały się głosy, że firma z Cupertino planuje uraczyć nas 16-calową wersją MacBooka Pro jeszcze w tym tygodniu. Teraz okazuje się, że oprócz większego wyświetlacza możemy liczyć na kilka innych nowości.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Facebook uruchamia własny system płatności

Pozwala na przesyłanie pieniędzy wewnątrz aplikacji.

Opublikowane

dnia

Zakupy w Marketplace, urodzinowe akcje charytatywne – Facebook ma sporo zakątków, w których można wydać pieniądze. W przyszłości będzie można zapłacić nie tylko kartą lub przelewem, ale również za pośrednictwem usługi Facebook Pay, która automatycznie obsłuży nasze transakcje.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne