Połącz się z nami

Technologie

Boeing Starliner pomyślnie przeszedł ważny test bezpieczeństwa

Kapsuła pozostawała w powietrzu przez 75 sekund.

Opublikowane

dnia

Chociaż prace nad kosmicznym statkiem pasażerskim Boeinga postępują wolniej niż w przypadku jego rywala ze SpaceX, CST-100 Starliner również jest coraz bliżej lotu na orbitę. Tym razem przeszedł on istotny test sprawdzający bezpieczeństwo astronautów i personelu naziemnego.

Przeprowadzony test dotyczył rakietowego systemu ratunkowego, jednego z kluczowych elementów bezpieczeństwa – pozwala on na natychmiastowe odłączenie kapsuły z astronautami od rakiety. Starliner musiał „uciec” z symulowanej niebezpiecznej sytuacji startowej. Polegało to na uruchomieniu czterech silników startowych, które w razie błędu rakiety wyniosą kapsułę bezpiecznie do góry, oraz otwarciu spadochronów pozwalających astronautom na bezpieczny powrót.

Test zakończył się niemal całkowitym sukcesem – Starliner poprawnie odpalił silniki i oddalił się od punktu startowego, ale podczas powrotu na powierzchnię Ziemi otworzyły się jedynie dwa z trzech spadochronów bezpieczeństwa. Na szczęście wystarczyły one do łagodnego posadowienia kapsuły. Dodatkowo lądowanie zostało zmiękczone poprzez specjalne poduszki powietrzne zainstalowane w dolnej części kapsuły.

Problemy z otwieraniem spadochronów mogą wpłynąć na przebieg dalszych prac nad Starlinerem. Boeing będzie musiał szybko odkryć i usunąć przyczyny awarii, inaczej na pewno nie uda się zrealizować pierwszego orbitalnego lotu kapsuły w tym roku. Obecnie jest on zaplanowany na 17 grudnia, co daje producentowi jedynie miesiąc na wyeliminowanie błędu.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Oficjalna premiera Forda Mustanga Mach-E

Elektryczny crossover o maksymalnie 600 km zasięgu.

Opublikowane

dnia

Mustang z silnikiem elektrycznym – to brzmi jak szaleństwo. Mimo tego Ford zdecydował się na stworzenie Mustanga Mach-E, elektrycznego SUV-a o eleganckich liniach, nietypowym systemie infotainment i potężnym akumulatorze.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Przeglądarka internetowa Brave dostępna w wersji 1.0

Nastawiona na prywatność i płacąca swoim użytkownikom.

Opublikowane

dnia

W czasach, gdy nasze dane są jedną z najcenniejszych walut, niezwykle ważna jest ich odpowiednia ochrona. Z tego założenia wyszli twórcy przeglądarki Brave, darmowego programu pozwalającego na blokowanie reklam w sposób, który nie wpływa negatywnie na dochody właścicieli stron.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Projekt xCloud z oficjalną premierą nawet w przyszłym roku

Rywal Google Stadia już wkrótce trafi na konsolę Microsoftu.

Opublikowane

dnia

Projekt xCloud – system strumieniowania gier w chmurze na konsole Xbox One – znajduje się w fazie testów już od miesięcy, ale póki co pozostaje w fazie bety. Podczas konferencji X019 Microsoft uchylił rąbka tajemnicy i zapowiedział, że usługa może ruszyć już w 2020 roku.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Premiera nowej Motoroli Razr

Składany wyświetlacz i klasyczny design z klapką.

Opublikowane

dnia

Motorola Razr to jeden z najbardziej rozpoznawalnych telefonów komórkowych w historii. O jego odświeżonej wersji wiemy już od wielu miesięcy, ale dopiero teraz Motorola (a właściwie Lenovo) pokazała nowego Razr oficjalnie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Apple MacBook Pro 16 oficjalnie

Największy ekran, pojemniejsza bateria, wyższa cena.

Opublikowane

dnia

Już od kilku dni w świecie technologii pojawiały się głosy, że firma z Cupertino planuje uraczyć nas 16-calową wersją MacBooka Pro jeszcze w tym tygodniu. Teraz okazuje się, że oprócz większego wyświetlacza możemy liczyć na kilka innych nowości.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne