Połącz się z nami

Newsy

Boeing Starliner pomyślnie przeszedł ważny test bezpieczeństwa

Kapsuła pozostawała w powietrzu przez 75 sekund.

Chociaż prace nad kosmicznym statkiem pasażerskim Boeinga postępują wolniej niż w przypadku jego rywala ze SpaceX, CST-100 Starliner również jest coraz bliżej lotu na orbitę. Tym razem przeszedł on istotny test sprawdzający bezpieczeństwo astronautów i personelu naziemnego.

Przeprowadzony test dotyczył rakietowego systemu ratunkowego, jednego z kluczowych elementów bezpieczeństwa – pozwala on na natychmiastowe odłączenie kapsuły z astronautami od rakiety. Starliner musiał „uciec” z symulowanej niebezpiecznej sytuacji startowej. Polegało to na uruchomieniu czterech silników startowych, które w razie błędu rakiety wyniosą kapsułę bezpiecznie do góry, oraz otwarciu spadochronów pozwalających astronautom na bezpieczny powrót.

Test zakończył się niemal całkowitym sukcesem – Starliner poprawnie odpalił silniki i oddalił się od punktu startowego, ale podczas powrotu na powierzchnię Ziemi otworzyły się jedynie dwa z trzech spadochronów bezpieczeństwa. Na szczęście wystarczyły one do łagodnego posadowienia kapsuły. Dodatkowo lądowanie zostało zmiękczone poprzez specjalne poduszki powietrzne zainstalowane w dolnej części kapsuły.

Problemy z otwieraniem spadochronów mogą wpłynąć na przebieg dalszych prac nad Starlinerem. Boeing będzie musiał szybko odkryć i usunąć przyczyny awarii, inaczej na pewno nie uda się zrealizować pierwszego orbitalnego lotu kapsuły w tym roku. Obecnie jest on zaplanowany na 17 grudnia, co daje producentowi jedynie miesiąc na wyeliminowanie błędu.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

1 komentarz

1 komentarz

  1. http://thestylishtube.com/

    08/12/2019 dnia 16:32

    To nie wiem dla kogo jak ci koloniści to jeszcze wiele lat nie będzie takch.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Boeing planuje ponowny bezzałogowy test kapsuły Starliner

Newsy

SpaceX będzie transportowało ładunki na Księżyc dla NASA

Newsy

SpaceX wyśle turystów na MSK w przyszłym roku

Newsy

NASA przedstawia pierwsze wyniki badań sondy InSight

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!