Ankiety można przygotować na wiele sposobów. Zebraliśmy kilka najciekawszych propozycji, które przydadzą się do różnych zadań.
Jeśli chcemy szybko stworzyć prostą, jednopytaniową sondę do wstawienia na dowolną witrynę, skorzystajmy z Pollcode (http://pollcode.com/).
Możemy w niej ustalić jedno pytanie i dowolnie długą listę odpowiedzi (jedno- lub wielokrotnego wyboru) oraz wygląd ankiety. Po zagłosowaniu ankietowany zostanie przeniesiony do strony Pollcode, na której przechowywane są dane o głosujących. Ankieta sprawdzi się jednak wyłącznie w krótkich głosowaniach, ale jest najprostszym, darmowym i niewymagającym zakładania konta rozwiązaniem.
Ankieta dla WrodPressa
Maksymalnie 10 pytań z różnego typu odpowiedziami możemy dodać do ankiet stworzonych w darmowej wersji PollDaddy (http://polldaddy.com/. To narzędzie sprawdzi się zarówno do stworzenia sondy do wstawienia na stronę jak i ankiet prowadzonych np. na uczelni. Niestety brakuje zaawansowanej analizy zebranych danych, a eksport jest możliwy w wersjach płatnych (od 200 dolarów rocznie). Ciekawą opcją jest natomiast współpraca z wtyczką do WordPreassa (http://wordpress.org/extend/plugins/polldaddy/), dzięki której wstawienie ankiety na stronę ogranicza się do dodania jednej linijki kodu.
Rozbudowana, ale płatna
Więcej możliwości oferuje ankietka.pl (http://ankietka.pl). Możemy w niej dodać wiele pytań różnych typów (opisowe, jedno- lub wielokrotnego wyboru itp.) i, co ważne w przypadku poważniejszych badań, analizować wyniki na podstawie dowolnych kryteriów. Niestety ta ostatnia opcja jest dostępna tylko dla posiadaczy płatnych kont. 90-dniowy abonament kosztuje 29 złotych. Należy dodać, że w darmowej wersji wszyscy mają dostęp do wyników. W płatnej można go zablokować. Za dodatkową opłatą (od 30 złotych) pracownicy serwisu mogą nawet wprowadzić ankietę za nas.
Darmowa i funkcjonalna
Darmową alternatywą do ankietka.pl jest serwis moje-ankiety.pl (moje-ankiety.pl). Również w tym przypadku możemy stworzyć profesjonalną ankietę złożoną z wielu pytań różnych rodzajów (obok tradycyjnych jest to np. ranking i dyferencjał semantyczny).
Tak jak w płatnej wersji ankietka.pl, możliwy jest eksport danych do arkusza kalkulacyjnego i programów do analizy statystycznej (np. SPSS). Online możemy natomiast filtrować zebrane wyniki i porównać je z wynikami całościowymi albo tworzyć tabele krzyżowe. Możliwości są duże, a system jest dostępny całkiem za darmo, więc nawet wymagające osoby powinny być zadowolone.
Ankieta na Facebooku?
Warto zwrócić uwagę na szybko rozwijającego się {link_wew 5973}Facebooka{/link_wew}. Nie brakuje aplikacji przeznaczonych do tworzenia ankiet, które można wysłać znajomym lub umieścić na stronie fanowskiej. Takie ankiety mają olbrzymią zaletę: po jej wypełnieniu ankietowany może opublikować wyniki na stronie swojego profilu. Część jego znajomych zobaczy to i również weźmie w niej udział, co pozwoli dotrzeć do olbrzymiej liczby osób. Taką ankietę powinniśmy więc traktować jako narzędzie promocyjne, a nie poważne badanie.
Na Facebooku jest wiele aplikacji do tworzenia ankiet, ale żadna z nich nie oferuje zbyt zaawansowanych funkcji i nadają się raczej do krótkich sond. Przykładowe aplikacje to Poll Daddy Poll (http://www.facebook.com/apps/application.php?id=138079047824) i My Poll (http://www.facebook.com/apps/application.php?id=138079047824) – obydwie są darmowe i nie wyświetlają reklam.
Co wybrać?
To, którą ankietę wybrać, zależy od konkretnych potrzeb. Sondę na blogu przeprowadzimy za pomocą Pollcode, a badania uczelniane lub dotyczące produktu w moje-ankiety.pl. Jeśli nie mamy czasu na przepisywanie pytań, skorzystajmy z pomocy ankietka.pl. Aplikacje z Facebooka przydadzą się natomiast do promocji produktu w formie zabawy.