Wybór dostawcy usług IT może wydawać się trudny, jednak wystarczy znać kilka prostych zasad, aby inwestycja była trafiona. W każdym projekcie software’owym potrzebny jest profesjonalny zespół, który jest w stanie wsłuchać się w potrzeby klienta i dowieźć efekty dopasowane do celów biznesowych i oczekiwań odnośnie produktu końcowego. Warto zainwestować więcej we współpracę z software housem dopasowanym do naszych potrzeb.
Co w takim razie warto wziąć pod uwagę, gdy szukamy idealnego podwykonawcy?
Sprawdź portfolio, stronę i opinie
Zanim skontaktujesz się z firmą, która Cię zainteresowała, przejrzyj dokładnie ich stronę internetową. Zajrzyj do portfolio, na profile w mediach społecznościowych i portale branżowe typu Clutch. Nie tylko poznasz ich styl pracy i komunikacji, ale również opinie poprzednich klientów. To pierwszy krok do tego, aby sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie software house pasuje do Twojej wizji projektu cyfrowego.
Zadawaj pytania
Gdy zdecydujesz się na wysłanie maila lub rozmowę telefoniczną, pytaj o wszystko, co Cię nurtuje. Konsultant w profesjonalnej firmie IT rzetelnie i szczegółowo odpowie na każde z nich i wytłumaczy wszelkie aspekty pracy developerskiej. Jeżeli rozmowa nie spełnia Twoich oczekiwań, może się okazać, że ciężko będzie się dogadać podczas dalszej współpracy.
Dowiedz się również, w czym specjalizuje się wybrany przez Ciebie software house i jakich technologii używa. Jeżeli chcesz stworzyć aplikację mobilną, a ich główne projekty obejmują strony internetowe, może się okazać, że nie jest to dobry partner dla Twojego biznesu. W kwestii technologii ważne jest, aby firma IT korzystała z nowoczesnych języków programowania i frameworków – dzięki temu nasz produkt cyfrowy będzie spełniał aktualne wymagania użytkowników.
Zwróć uwagę na cenę
I wcale nie chodzi tu o to, aby była jak najniższa. Wręcz przeciwnie – bardzo często niskie koszty idą w parze z niską jakością. Oczywiście nie oznacza to, że mamy zatrudnić najdroższego dostawcę, którego stawki znacznie przewyższają nasz budżet. Rozmawiając o cenie, warto zwrócić uwagę na jedną rzecz. Czy przedstawiciele wybranego software house’u są w stanie zaproponować rozwiązania, które mieszczą się w naszych możliwościach finansowych? Czy może naciskają na rozwiązania generujące wysokie koszty?
Projekt można zoptymalizować na wiele sposobów, dlatego dobry partner biznesowy szuka możliwości stworzenia produktu, który będzie spełniał założenia w granicach ceny, jaką jesteśmy w stanie zapłacić. Czasem oznacza to kompromisy w niektórych aspektach współpracy – na przykład usunięcie kilku dodatkowych funkcjonalności na rzecz tych kluczowych, będących podstawą całego oprogramowania.
Przyjrzyj się procesowi
Czy software house, z którym chcesz nawiązać współpracę, tworzy produkty cyfrowe od podstaw? Czy zapewnia utrzymanie i wsparcie techniczne? Jak wygląda kwestia designu, testów i innych usług? Odpowiedzi na te pytania dadzą Ci pełen obraz tego, czego możesz oczekiwać od wybranej firmy IT.
Jeżeli masz już jakieś zaplecze produktowe lub pracowników, którzy mogą wykonać część prac, wtedy możesz postawić na outsourcing tylko tych specjalistów, których brakuje do ukończenia projektu. W przypadku, gdy oprogramowanie musi być stworzone od początku do końca, lepiej poszukać podwykonawcy, który zajmie się każdym jego aspektem i dostarczy gotowe rozwiązanie, a także zapewni pomoc po wdrożeniu.
Przeanalizuj sposób komunikacji
Firma IT powinna być partnerem biznesowym i doradzać klientowi w kwestiach kluczowych dla jego produktu cyfrowego. To oznacza, że czasem trzeba coś zarekomendować, powiedzieć “nie” lub negocjować pewne punkty strategii. Wszystko po to, aby obie strony mogły wykonywać swoją pracę i były zadowolone z efektów końcowych. Każda decyzja powinna być poparta argumentami, więc jeżeli zespół software house’u uważa, że coś powinno być zrobione inaczej, powinni powiedzieć, dlaczego tak jest.
Jeżeli chodzi o komunikację, warto wiedzieć od początku, jak będzie ona przebiegać. Czy dostaniemy dedykowanego project managera, który będzie na bieżąco informował nas o postępach? Jakie działania podejmowane są w sytuacjach kryzysowych? Czy organizowane są regularne spotkania? Zapytajmy osoby, z którymi się skontaktujemy o proces i styl pracy firmy, aby później nie było żadnych niespodzianek.
A na koniec… porównaj wszystkie oferty
Z pewnością znajdziesz kilka software house’ów, które Cię zainteresują. Każdy z nich będzie miał swoje plusy i minusy. Może być też tak, że jeden będzie się wyróżniał bardziej niż inne. Decyzja ostatecznie zawsze należy do Twojej firmy.
Odwiedź naszego bloga, aby dowiedzieć się więcej o tworzeniu produktów cyfrowych lub umów się na konsultację, aby porozmawiać o Twoim pomyśle na oprogramowanie.