Widmo amerykańskich sankcji wobec chińskich producentów elektroniki, chociaż tymczasowo ograniczone, wciąż zagraża ich pozycji na rynku. Aby uniezależnić się od Google i Androida, Huawei opracowało własny system operacyjny, który pojawi się na rynku jeszcze w tym roku.
HarmonyOS (w Chinach noszący nazwę HongmengOS) reklamowany jest jako system modułowy, który może być wykorzystywany nie tylko na smartfonach i tabletach, ale także urządzeniach RTV i AGD oraz w smartwatchach. W efekcie umożliwi on powstanie spójnego ekosystemu smart home, gdzie jedna wersja aplikacji będzie kompatybilna z wieloma rodzajami sprzętu. Pierwszym urządzeniem działającym na HarmonyOS ma być inteligentny ekran Honor Vision – jego premiera zaplanowana została na dzień jutrzejszy.
Kiedy Huawei planuje zrezygnować z Androida na rzecz nowego systemu operacyjnego? W Chinach sprawa jest prosta – HongmengOS będzie powoli wprowadzany wraz z nowymi produktami, aż w ciągu trzech następnych lat całkowicie wyeliminuje konkurencyjne oprogramowanie z oferty firmy i stworzy samodzielny ekosystem.
Poza Państwem Środka sytuacja nieco się komplikuje, istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że system nigdy nie pojawi się na rynkach zagranicznych, a przynajmniej nie w telefonach. Wszystko zależy od tego, czy Huawei będzie miał dostęp do Androida: jeśli sankcje na powrót zostaną zaostrzone, producent zapowiada natychmiastowe przejście na HarmonyOS. Zmiana systemu operacyjnego ma w żaden sposób nie wpłynąć negatywnie na użytkowników. Przyszłość HarmonyOS i Androida leży zatem w rękach polityków, a nie technologicznego świata.