Nauczyliśmy się już budować listy oraz wstępnie formatować tekst. Tym razem dowiemy się jak poprawnie podzielić tekst na akapity, jak z akapitów zrobić bloki, które następnie będzie można pozycjonować za pomocą stylów, oraz jak wstawiać na stronę nagłówki.
Wiemy jak tworzyć akapity stosując tagi {html}
{/html}. Musimy jednak pamiętać, że nowa linia wprowadzona z klawiatury poprzez wciśnięcie klawisza Enter jest ignorowana przez przeglądarki.
Tekst napisany w ten sposób nadal jest wyświetlany w jednej linii – dokładniej jest on łamany w miejscu, które przeglądarka uzna za słuszne lub gdy przestaje się mieścić na ekranie. Mimo że dawało to zadowalające rezultaty, nie jest to rozwiązanie poprawne, a ponadto mało elastyczne. Zapoznajmy się więc z poprawnym sposobem podziału tekstu na akapity w HTML-u.
Akapity
Do wydzielania akapitów w języku HTML służy znacznik {html}
{/html}. Używa się go w sposób podobny do większości znaczników: tekst, który jest akapitem, trzeba umieścić pomiędzy {html}
{/html} a {html}
{/html}:
Każdy akapit w HTML-u powinien być umieszczany pomiędzy znacznikami <p> a </p>
Stosowanie akapitów w tej postaci pozwala także na formatowanie położenia tekstu w akapicie za pomocą stylów. Dowiemy się jak za ich pomocą wyjustować tekst w akapicie.
W tym celu odpowiedni styl umieszczamy w parametrze style znacznika {html}
{/html}. Do justowania tekstu w akapicie należy użyć stylu o nazwie text-align, który przyjmuje następujące wartości:
- left – wyrównuje tekst do lewej strony,
- right – wyrównuje tekst do prawej strony,
- center – wyrównuje tekst do środka,
- justify – wyrównuje tekst do obu stron.
Oto przykład:
Tekst umieszczony w akapicie można justować korzystając ze stylów, tak jak to zrobiono tutaj.
Przydatna może się też okazać możliwość zmiany koloru tekstu w akapicie lub koloru tła. Do zmiany koloru tekstu służy styl color. Jego parametrem jest kod koloru zapisany w postaci szesnastkowej:
gdzie RR odpowiada składowej czerwonej, GG składowej zielonej, natomiast BB składowej niebieskiej koloru. Można to także zapisać w taki sposób:
gdzie R, G, B są wartościami poszczególnych składowych zapisanych jako cyfry dziesiętne. Może wydawać się to skomplikowane, warto więc zapamiętać, że każdy program graficzny podczas wyboru koloru pokazuje także te trzy składowe wybranego koloru – Paint pozwala odczytać wartość RGB w postaci dziesiętnej.
Zamiast składowych RGB można także użyć kilku predefiniowanych nazw kolorów (rys. 1): aqua, black, blue, fuchsia, gray, green, lime, maroon, navy, olive, purple, red, silver, teal, white oraz yellow.
Do zmiany koloru tła trzeba użyć stylu background-color, który przyjmuje dokładnie takie same parametry co styl color.
Nagłówki
Nagłówki dzielą stronę na części i stanowią najczęściej swoisty tytuł danej części – pełnią podobną rolę do nazw rozdziałów w książce, tytułów artykułów czy też tytułów nad akapitami w tym artykule. W HTML-u zdefiniowano sześć poziomów nagłówków. Ich znaczniki to \”{html}
HYML
Formatowanie tekstu
Znaczniki logiczne
Znaczniki fizyczne
Listy
Listy wypunktowane
Listy numerowane
Listy definicji
Bloki tekstu
Akapity
Nagłówki
Bloki <div>
Nagłówki nie służą do wyróżniania fragmentów tekstu – do tego służą znaczniki przedstawione w pierwszej części kursu.
Częstą praktyką jest umieszczanie na górze strony nagłówka, który odpowiada tytułowi strony (znacznik {html}
Bloki
Nowy artykuł na stronie
Umieściłem dziś na stronie artykuł poświęcony akapitom. Zainteresowani mogą się z niego dowiedzieć czym są akapity, jak ich używać oraz jak nadać im podstawowy styl.
Start strony
Dziś pierwszy raz moja strona stała się publicznie dostępna. Zapraszam do odwiedzenia i wyrażenia własnej opinii na jej temat.
Copyright © Jan Kowalski
Rys. 3 pokazuje, jak wygląda tak zapisana strona. Jeśli usuniemy teraz wszystkie znaczniki {html}
{/html}, zobaczymy, że wygląd strony się nie zmieni, jednak pozbawimy się tym samym możliwości sformatowania poszczególnych bloków za pomocą stylów.
Warto także wspomnieć o specjalnym znaczniku {html}{/html}. Znacznik ten nie ma żadnego wpływu na wygląd treści w nim umieszczonej, jednak pozwala na jej późniejsze sformatowanie. Często stosuje się go na przykład z nagłówkiem strony:
Tytuł strony
co pozwala na przykład na wyłączenie napisu za pomocą stylów oraz nadanie znacznikowi {html}
{/html} tła obrazka (który automatycznie będzie widoczny zamiast napisu \”Tytuł strony\”).
Podsumowanie
Na koniec popatrzmy jeszcze na rys. 4. Są tam informacje o ułatwieniach, jakie proponuje edytor ezHTML odnośnie zaprezentowanego tu materiału. Zachęcam do eksperymentowania, bo to najlepsza droga do swobodnego posługiwania się HTML-em.
Kursy CSS
- http://www.mi.com.pl/kurs_html/ – dokładny opis poszczególnych stylów
- http://www.isoc.org.pl/~tdudkowski/redesign/css.html – kurs dla początkujących
- http://www.webhelp.pl/kursy/css/index.php?roz=html – kurs CSS
- http://www.w3schools.com/css/default.asp – kurs na stronie w3c – korporacji ustalającej standardy (w języku angielskim)
- http://www.csszengarden.com – świetna strona dla osób, które lubią się uczyć na przykładach
- http://css.maxdesign.com.au/listamatic/index.htm – jak tworzyć menu w oparciu o listy i CSS