Połącz się z nami

Newsy

Google zmienia politykę licencjonowania aplikacji w Europie

Powodem są kary Komisji Europejskiej, a skutkiem dodatkowe opłaty dla producentów.

Opublikowane

dnia

Komisja Europejska bacznie przygląda się poczynaniom gigantów technologicznych, a ostatnio dość często wyraża swoje niezadowolenie z niektórych praktyk. Gigantyczna kara, którą nałożyła ona na Google w tym roku, zmusiła firmę do znaczącej zmiany swojej polityki dystrybucji aplikacji na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Według unijnych organów sposób, w jaki Google rozpowszechnia Androida, jest sprzeczny z prawami antymonopolistycznymi. Na każdym dostępnym w Europie telefonie z tym systemem operacyjnym znajduje się kilka fabrycznych aplikacji, na przykład YouTube, Mapy Google czy Gmail – preinstalowanie produktów Google jest jednym z warunków otrzymania licencji na Androida. KE twierdzi, że takie działanie jest sprzeczne z prawem unijnym i stwarza nieuczciwą konkurencję dla innych programów o tych samych funkcjach.

Samo Google nie zgadza się z tą oceną sytuacji, ale aby uniknąć przyszłych problemów firma zdecydowała się na zmianę sposobu, w jaki dystrybuuje Androida wśród producentów urządzeń mobilnych. Teraz preinstalacja produktów Google na telefonach i tabletach będzie wiązała się z koniecznością uiszczenia przez producenta dodatkowej opłaty. Wyszukiwarka Google i przeglądarka Chrome mają być objęte osobnymi pakietami pozwalającymi na włączenie ich do systemu niezależnie od innych produktów Google. W praktyce oznacza to, że na rynkach europejskich już wkrótce mogą zacząć pojawiać się urządzenia z tzw. „sforkowanymi” systemami – fabrycznie pozbawione dostępu do zawartości ze Sklepu Play lub z preinstalowanymi aplikacjami konkurencji.

Nowy model licencjonowania wejdzie w życie 29 października bieżącego roku. Ciekawe, czy znacząco wpłynie on na ofertę telefonów na naszym rynku, czy też producenci pójdą po najmniejszej linii oporu i po prostu wykupią wszystkie pakiety licencyjne. Przekonamy się o tym już niedługo.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Sztuczna inteligencja od Adobe rozpoznaje edytowane zdjęcia

Narzędzie do walki z technologią deepfake?

Opublikowane

dnia

W erze Photoshopa coraz trudniej jest rozpoznać, które zdjęcia są w pełni naturalne, a które zostały poddane retuszowi. Pomóc w tym może sztuczna inteligencja rozwijana przez Adobe i Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley rozpoznająca, czy dana grafika była poddawana korekcie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Nowy wygląd aplikacji mobilnej Spotify

Zmiany przede wszystkim dla użytkowników Premium.

Opublikowane

dnia

Spotify od jakiegoś czasu mocno stawia na podcasty. Widać to także w nowym układzie aplikacji mobilnej dla subskrybentów serwisu – biblioteka zawartości została ułożona w taki sposób, aby dawać im łatwiejszy dostęp do słuchowisk.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Reedycja konsoli PC Engine Core Grafx od Konami

W wersjach na rynek amerykański, europejski i japoński.

Opublikowane

dnia

Niektóre konsole nie osiągnęły takiej popularności jak NES czy Sega Genesis, a przynajmniej nie w Europie. PC Engine, znane także jako TurboGrafx-16, było w późnych latach 80 prawdziwym hitem w Japonii, ale na zachodzie zdobyło stosunkowo niewielu fanów. Mimo tego Konami postanowiło wypuścić w świat jej odświeżoną wersję.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Mapy Google ze zgłaszaniem utrudnień drogowych

Kolejne funkcje dla społeczności w popularnej aplikacji.

Opublikowane

dnia

Wielu kierowców preferuje Yanosika i Waze od Map Google – te pierwsze aplikacje pozwalają uzyskiwać szybkie informacje na temat nagłych sytuacji drogowych. Funkcja zgłaszania utrudnień nareszcie trafiła także do polskiej wersji nawigacji od Google.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Nowości od Creative w strefie audio!

Coś dla sportowców i fanów dobrego dźwięku.

Opublikowane

dnia

przez

Creative wprowadza kolejne nowości na lato, nowy model słuchawek bezprzewodowych edycja specjalna Outlier Air Sports, niskobudżetowe słuchawki Outlier Active dla wszystkich aktywnych, odporny na warunki atmosferyczne głośnik Muvo Play, nowatorski zestaw głośnikowy 2.1 do komputera Pebble Plus.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne