Połącz się z nami

Newsy

Google rozwija Soli – bezdotykowe sterowanie gestami

Z oficjalnym pozwoleniem od Federalnej Komisji Łączności.

Opublikowane

dnia

Sterowanie gestami na ekranach dotykowych to dobrze znana technologia, ale być może w przyszłości wyprze je zupełnie inny system gestów. Google otrzymało zielone światło na rozwój projektu Soli, który ma pozwolić na kontrolowanie urządzeń za pomocą ruchów wykonywanych… w powietrzu.

Soli po raz pierwszy został wspomniany podczas prezentacji na Google I/O 2015. Od tego czasu o programie nie słyszeliśmy zbyt często, ale był on ciągle rozwijany. Zasada działania technologii jest prosta i opiera się na wykorzystaniu niewielkich czipów radarowych. Przez większość czasu pozostają one uśpione, ale aktywują się po wykonaniu odpowiedniego gestu. Sensor „odczytuje” trójwymiarowy obraz ruchu dłoni i odpowiednio go interpretuje.

Ze względu na to, że Soli opiera się na wykorzystaniu części pasma 57 GHz – 64 GHz, wielu producentów korzystających z niego urządzeń obawiało się, że może ona przeszkadzać w transmisji sygnału. Wśród nich znalazł się Facebook, który w ramach Oculusa bada wykorzystanie podobnych technologii w urządzeniach VR. Sprawą musiała zająć się Federalna Komisja Łączności, która właśnie wydała oficjalną opinię, że interferencje emitowane przez Soli mieszczą się w granicach norm. Ponadto FCC zezwoliło na podwyższenie limitu mocy dla czujników. W oświadczeniu Komisja podkreśliła, że technologia może znacząco przyczynić się do poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych.

Oznacza to, że praca nad sensorami Soli powinna nareszcie przyspieszyć, a możliwości czujników będą bardziej imponujące. Efekty starań Google zobaczymy w przyszłości – nie znamy żadnej konkretnej daty wprowadzenia technologii do użytku komercyjnego.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Made by Google 2019 – pozostałe nowości

Coś w podróż i coś dla domu.

Opublikowane

dnia

Gwiazdą konferencji były oczywiście tegoroczne flagowce, ale nie należy zapominać także o innych nowościach. Tym razem poznaliśmy leciutkiego laptopa Pixelbook Go, prawdziwie bezprzewodowe Pixel Buds i kilka urządzeń domowych z serii Nest. Poznaliśmy także datę premiery Google Stadia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Google Pixel 4 i Pixel 4 XL oficjalnie

Z zaawansowanym aparatem fotograficznym.

Opublikowane

dnia

przez

Długo czekaliśmy na premierę tego smartfona – oto nowy flagowiec Google, Pixel 4 i Pixel 4 XL. Chociaż jego specyfikacja wyciekła do sieci już jakiś czas temu, dopiero na konferencji Made by Google 2019 poznaliśmy wszystkie informacje dotyczące telefonu i jego oprogramowania.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Fundacja Internet Archive udostępnia gry na MS-DOS do pobrania

Aż 2 500 tytułów z lat 80 i 90 do wyboru.

Opublikowane

dnia

Niektórzy czytelnicy na pewno pamiętają erę pierwszych gier na pecety. Stare platformówki, erpegi, puzzle i przygody tekstowe bywają jednak niemożliwe do uruchomienia na nowoczesnych komputerach, nawet za pomocą DOS-owych emulatorów. Na szczęście teraz możemy zagrać w nie za pośrednictwem Internet Archive.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Razer Blade 15 Advanced z optyczną klawiaturą

Wykorzystuje ona podczerwone czujniki.

Opublikowane

dnia

Klawiatury w laptopach dzielą się na dwie grupy: mechaniczne, które są głośne, ale żywotne, oraz te bardziej popularne, membranowe – pracujące cicho, chociaż dość szybko się zużywające. Razer właśnie dorzucił do tego zestawienia kolejny rodzaj przełączników, optyczne.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Ford i Audi prezentują system wirtualnej rzeczywistości do samochodu

Oparty na filmie Narzeczona Frankensteina.

Opublikowane

dnia

Wirtualna rzeczywistość w aucie to technologia, która zmieni dowolny przejazd w interaktywną przygodę – oczywiście o ile nie siedzimy na fotelu kierowcy. Ford, Audi Holoride i Universal Monsters zaprezentowali właśnie system rozrywki VR do samochodu.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne