Połącz się z nami

Newsy

Elon Musk testuje miniaturową łódź podwodną

Kapsuła ratunkowa ma ułatwić ewakuację osób uwięzionych w tajlandzkiej jaskini.

Opublikowane

dnia

Dramatyczna sytuacja dziecięcej drużyny piłkarskiej z Tajlandii, która od dziesięciu dni jest uwięziona w zalanej jaskini, poruszyła wiele osób na całym świecie. W akcji ratunkowej chce pomóc także Elon Musk, który zaprojektował kapsułę przystosowaną do bezpiecznego transportu osób przez ciasne korytarze.

Kapsuła ratunkowa została stworzona na bazie rury, którą w rakiecie Falcon 9 transportowany jest ciekły tlen. Jest ona kompaktowa (w najszerszym punkcie ma tylko 31 cm średnicy) i na tyle lekka, aby mogło ją eskortować jedynie dwóch nurków. Wodoszczelna kabina połączona jest z butlami, które na bieżąco pompują powietrze do wnętrza. Przód kapsuły chroniony jest dodatkową tarczą zapobiegającą uszkodzeniu systemu napowietrzania. W zamieszczonym na Twitterze nagraniu z testów widać, że manewrowanie kapsułą nie sprawia nurkom problemu. To bardzo ważne, ponieważ kręte korytarze jaskini, w której uwięziona jest drużyna, stanowią niebezpieczeństwo również dla osób niosących pomoc.

Początkowo Elon Musk planował wysłanie do Tajlandii grupy inżynierów ze SpaceX i The Boring Company, którzy mieli pomóc w zabezpieczeniu akcji ratunkowej pod kątem technicznym. Sytuacja jednak dość szybko uległa zmianie – gwałtownie pogarszająca się pogoda wymogła na władzach kraju natychmiastowe rozpoczęcie akcji ratowniczej. Czterech chłopców uratowano w niedzielę, ale misja musiała zostać tymczasowo zawieszona z powodu braku niezbędnych zasobów. Nie wiadomo, czy wynalazek Elona Muska trafi do Tajlandii na czas. Nawet jeśli wszyscy członkowie drużyny zostaną uratowani przed zakończeniem prac nad kapsułą, nie pójdą one na marne – założyciel SpaceX twierdzi, że w przyszłości technologia ta będzie mogła posłużyć do budowy kosmicznych kapsuł ratunkowych.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Newsy

Dane klientów Morele.net dostępne w sieci

Brak haseł i informacji o płatnościach, ale wyciekły telefony.

Opublikowane

dnia

Baza danych o klientach sklepu internetowego Morele.net została wykradziona w zeszłym roku, ale do tej pory była ona dostępna jedynie w niektórych kręgach. Dopiero teraz odpowiedzialny na wyciek haker opublikował ją w internecie.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Problemy z ekranami recenzenckich telefonów Galaxy Fold

Kontrowersje związane z warstwą ochronną i wytrzymałością na zgięcia.

Opublikowane

dnia

Technologia składanych ekranów dopiero wchodzi do świata smartfonów, dlatego można było przewidzieć, że napotka ona na swojej drodze pewne przeszkody. Część użytkowników recenzenckich egzemplarzy Samsunga Galaxy Fold zgłosiła problemy z wyświetlaczami smartfonów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Sony ujawnia pierwsze informacje na temat PlayStation 5

Wsparcie dla 8K i ray-tracingu.

Opublikowane

dnia

Wieści o następcy PS4 od czasu do czasu pojawiają się w internecie, ale do tej pory żadne z nich nie zostały oficjalnie potwierdzone lub zaprzeczone. Dopiero teraz Sony zdecydowało się na ujawnienie pierwszych detali next-genowej konsoli.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Koniec dysputy pomiędzy Apple i Qualcomm

Firmy podpisały porozumienie licencyjne na 6 lat.

Opublikowane

dnia

Jeden z najgłośniejszych sporów w technologicznym świecie, jaki mogliśmy zaobserwować w ciągu ostatnich lat, właśnie dobiegł końca. Apple i Qualcomm porozumiały się w sprawie sporu o rzekomo skradzione rozwiązania patentowe i podpisały umowę licencyjną.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Newsy

Serce wydrukowane na drukarce 3D

Do jego stworzenia wykorzystano komórki pacjenta.

Opublikowane

dnia

Druk 3D jest stosowany w naukach medycznych nie od dzisiaj, ale do tej pory nie był on stosowany do drukowania w pełni działających organów. Aż do teraz – naukowcy zaprezentowali pierwsze unaczynione serce wydrukowane z ludzkich komórek.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne