Połącz się z nami

Technologie

Elektryczne hulajnogi staną się pojazdami

Zabronione będzie korzystanie z nich na chodnikach.

Opublikowane

dnia

Do tej pory polskie prawo traktowało osoby poruszające się na elektrycznych hulajnogach jak pieszych. Doprowadziło to już do kilku wypadków, ale być może wkrótce sytuacja ulegnie zmianie. Rząd chce wprowadzić przepisy definujące te środki komunikacji jako pojazdy.

Według obecnego prawa elektryczne hulajnogi to… hulajnogi, czyli urządzenia określone w ustawie nie jako pojazdy. Oznacza to, że poruszanie się nimi po ścieżkach rowerowych czy jezdniach jest niedozwolone, a jedynym miejscem do legalnego korzystania z nich są chodniki. Trudno jednak uznawać zasilany silnikiem pojazd, który może rozwinąć prędkość rzędu 15-20 km/h, za pieszego – w zderzeniu z elektryczną hulajnogą to osoba nie poruszająca się na niej będzie bardziej poszkodowana.

Aspekt ten nareszcie zauważyli polscy prawodawcy, którzy zapowiedzieli wprowadzenie nowelizacji do ustawy normującej status elektrycznych hulajnóg w polskim prawie. Mają one oficjalnie zostać uznane za pojazd, a zatem dopuszczone do użytku na ścieżkach rowerowych. Prawo może również wprowadzić obowiązek noszenia kasku podczas jazdy i określić minimalny wiek użytkownika. Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że projekt nowelizacji jest gotowy i już wkrótce powinien trafić pod obrady Sejmu.

Elektryczne hulajnogi budzą w Europie sporo kontrowersji. Większość państw przez długi czas nie miała odpowiednich przepisów dotyczących ich statusu i obowiązków kierujących nimi uczestników ruchu drogowego. Przykładowo, w Niemczech, aby móc poruszać się e-hulajnogą, należy mieć ukończone 14 lat, a pojazd musi być ubezpieczony.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

Under Armour prezentuje kolekcję ubrań dla kosmicznych turystów

Przeznaczona dla osób korzystających z usług Virgin Galactic.

Opublikowane

dnia

Pozaziemskie wyprawy wakacyjne to póki co marzenie, ale już wkrótce ma ono być bliższe realizacji. Prace nad projektami SpaceX, Blue Origin i Virgin Galactic postępują na tyle szybko, że niektórzy producenci postanowili już wejść na rynek kosmicznych gadżetów, na przykład odzieżowa marka Under Armour.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Samsung Galaxy S10 z błędem czytnika linii papilarnych

Aktualizacja eliminująca błąd jest już w przygotowaniu.

Opublikowane

dnia

Zabezpieczenia biometryczne to jedne z najbardziej niezawodnych sposobów na ograniczenie osobom trzecim dostępu do naszych urządzeń. Czasami jednak i w nich pojawiają się różne błędy obniżające skuteczność ochrony. Jeden z nich wykryto właśnie we flagowym smartfonie Galaxy S10.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Analogue prezentuje nową, kieszonkową konsolę retro Pocket

Odpalimy na niej gry z GameBoya, GBC, GBA i nie tylko.

Opublikowane

dnia

Konsole retro przeżywają prawdziwy renesans. Oprócz ich oficjalnych reedycji zaprojektowanych przez ich oficjalnych producentów, na rynek trafiają także konstrukcje zewnętrznych deweloperów. Jednym z ich jest Analogue, które tym razem zdecydowało się na przywrócenie do życia Game Boya.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

XC40 Recharge – pierwszy „elektryk” od Volvo

Pierwszy etap na drodze do całkowitej neutralności klimatycznej producenta.

Opublikowane

dnia

Elektryczne samochody znajdują się w ofercie większości popularnych marek. Do niedawna wyjątkiem wśród nich było Volvo, które dopiero dziś zaprezentowało swojego pierwszego elektrycznego crossovera XC40 Recharge. W najbliższych latach producent planuje wprowadzenie kolejnych modeli.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Made by Google 2019 – pozostałe nowości

Coś w podróż i coś dla domu.

Opublikowane

dnia

Gwiazdą konferencji były oczywiście tegoroczne flagowce, ale nie należy zapominać także o innych nowościach. Tym razem poznaliśmy leciutkiego laptopa Pixelbook Go, prawdziwie bezprzewodowe Pixel Buds i kilka urządzeń domowych z serii Nest. Poznaliśmy także datę premiery Google Stadia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne