Połącz się z nami

Newsy

Disney prezentuje robota-akrobatę

Wyposażony w systemy wykonywania akrobacji i bezpiecznego lądowania.

Najbardziej magiczne miejsce na świecie nie byłoby tak czarujące, gdyby nie stojące za nim sztuczki technologiczne. Od czasu do czasu naukowcy Disneya dzielą się odrobiną tej magii ze światem i prezentują swoje najnowsze odkrycia. Jednym z nich jest Stickman – robot wykonujący zaawansowane akrobacje.

Stickman ma ponad 2 metry długości i ciało o kształcie wrzeciona składające się w literę „Z”. Został on zoptymalizowany tak, aby wykonywać akrobatyczne sztuczki w sposób podobny do cyrkowców. Za jego umiejętnościami stoją jednak nie lata ciężkiej pracy, a zaawansowany system obrazowania, trzy laserowe dalmierze i czujniki ruchu bezwładnościowego. Dzięki takiej konfiguracji robot nie tylko wykrywa punkt w powietrzu, w którym powinien rozpocząć wykonywanie sztuczki, ale także lokalizuje bezpieczne miejsce do lądowania i ustawia swoje ciało w sposób zapobiegający uszkodzeniu podczas upadku na ziemię. Na razie Stickman nauczony został jednej sztuczki – salta w tył wykonywanego w powietrzu – ale naukowcy zapewniają, że robot z czasem zostanie przystosowany do wykonywania także innych akrobacji.

Disney nie przedstawił konkretnych planów związanych ze Stickmanem, ale możemy przypuszczać, że wykorzystana do jego budowy technologia prędzej czy później pojawi się w Disneylandach na całym świecie. W ogóle coraz częściej słyszymy o robotach wykonujących cyrkowe akrobacje – zbudowany przez Boston Dynamics model Atlas również potrafi zrobić salto do tyłu. Hmm, czyżby Igrzyska Olimpijskie robotów miały poszerzyć się o kolejne dyscypliny?

 

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Czysto i bezpiecznie

Publikacje

Robot Spot od Boston Dynamics pomaga w leczeniu COVID-19

Newsy

Disney+ trafi do Europy już w marcu

Newsy

Oficjalna premiera Disney+

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!