Połącz się z nami

Newsy

Chiny lecą na Marsa

Czy będzie zaszczytne drugie miejsce?

Dzisiaj rozpoczęła się misja kosmiczna Tianwen-1, której celem jest dostarczenie chińskiego łazika na powierzchnię Marsa. Rakieta Long March 5 z powodzeniem wystartowała z centrum lotów na wyspie Hainan i dostarczyła niezbędne instrumenty na orbitę.

Do tej pory jedynym krajem, któremu udało się wylądować i zbadać powierzchnię Czerwonej Planety były Stany Zjednoczone. Chiny chcą jednak przełamać ten monopol i umieścić na Marsie swój własny łazik oraz sondę na orbicie. Rakieta Long March 5 wystartowała dzisiaj i wyniosłą lądownik, łazik oraz sondę na orbitę, która pozwoli dotrzeć im na Marsa w lutym 2021 roku. Startu rakiety nie można jednak było obserwować na żadnym oficjalnym kanale, w odróżnieniu chociażby od misji NASA czy SpaceX.

Program kosmiczny Chin w ostatnich latach nabrał tempa. Rok temu państwo to dostarczyło łazika na niewidoczną stronę Księżyca. Teraz przyszła pora na Marsa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w pierwszej kolejności sonda zbada powierzchnię planety z orbity w poszukiwaniu najlepszego miejsca do ładowania. Następnie lądownik podejmie niebezpieczną próbę wylądowania wraz z łazikiem na powierzchni Marsa. W ostatniej fazie zostanie uruchomiona specjalna platforma, po której łazik uda się na swoją misję. Do tej pory tylko USA udała się ta sztuka.

Autor:

Dobry duch i woda na młyn naszej redakcji. Pilnuje terminów, buduje treści i tworzy layout magazynu. Czasami też znajduje czas na filiżankę kawy, bez której nie wyobraża sobie życia.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Android Auto nareszcie dostępny w Polsce

Newsy

Modułowy komputer Razer Tomahawk dostępny w przedsprzedaży

Newsy

Świąteczny przewodnik prezentowy 2020

Publikacje

HTC XR suite – produktywność przyszłości

Publikacje

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!