Connect with us

Cześć, czego dzisiaj szukasz?

Newsy

Chińscy naukowcy chcą oczyścić orbitę Ziemi za pomocą… lasera

Ekstremalna metoda na pozbycie się kosmicznych śmieci.

„Kosmiczne śmieci” to bardzo poważny problem, który na dodatek ciągle się zaostrza. Wśród wielu propozycji rozwiązania tej kwestii wyróżnia się ta opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Badań nad Lotnictwem w chińskim Xi’an. Polega ona na strzelaniu do odpadów z ogromnego lasera.

Oczyszczanie orbity Ziemi za pomocą lasera będzie polegało na skierowaniu promienia o natężeniu 20 rozbłysków na sekundę na niepożądany obiekt przez dwie minuty. Spowoduje to rozpad dużych elementów lub ich wysłanie w atmosferę, w której spłoną. Na podstawie przeprowadzonej analizy modelu numerycznego, naukowcy wykazali, że metoda ta jest szczególnie skuteczna, jeśli laser umieszczony jest na tej samej wysokości, co odpady, dlatego powinien on być wyniesiony w kosmos na węźle orbitalnym.

Oczywiście umieszczenie tego typu stacji w kosmosie jest kontrowersyjne. Trudno w stu procentach zapewnić, żeby narzędzie służące do oczyszczania kosmosu nie zostało użyte w charakterze broni. Przestrzeń kosmiczna jest strefą objętą zakazem militaryzacji, a wprowadzenie w jej obręb jednostki, która może potencjalnie naruszyć ten zakaz, na pewno stanie się przedmiotem kontrowersji.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowy numer

Reklama

Może cię też zainteresować

Newsy

Wśród kosmicznych skał zaplątał się także jeden nieoczekiwany gość.

Newsy

To nie jedyny gigant internetowy na celowniku Pekinu.

Newsy

Prototyp wzbił się na wysokość 12,5 km nad powierzchnią Ziemi.

Newsy

Specjalnego satelitę wyniosła w kosmos rakieta od SpaceX.