Połącz się z nami

Publikacje

CEIDG online – firmę możesz zarejestrować online!

Opublikowane

dnia

Tylko we wrześniu 2019 roku działalność gospodarczą rozpoczęło w Polsce niemal 29,5 tys. firm, w tym 4 326 zarejestrowało się w Krajowym Rejestrze Sądowym. W tym roku najwięcej przedsiębiorstw otworzyło swoją działalność w styczniu – to ponad 35 tys. firm. Od kilku lat osoby, które chcą rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, mogą zrobić to w pełni w trybie online – za pośrednictwem strony Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo za pomocą bankowości online.

Czym jest CEIDG?

Każda osoba, która zakłada jednoosobową działalność gospodarczą, powinna ją zarejestrować. O ile nie chce być osobą prawną i działać jako spółka prawa handlowego, to rejestruje się w CEIDG – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. To elektroniczny rejestr przedsiębiorców działających na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Dostępny jest pod adresem firma.gov.pl albo ceidg.gov.pl. Złożenie wniosku o otwarcie i zarejestrowanie działalności gospodarczej osoby fizycznej nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych kosztów.

Jak zarejestrować firmę online?

Rejestracja firmy przez internet w portalu CEIDG jest bardzo prosta. Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis, a ten dokonywany jest nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu do CEIDG-u poprawnego wniosku.

W praktyce założenie firmy polega tylko na wypełnieniu odpowiedniego wniosku elektronicznego przez CEIDG.gov.pl. Co ważne, wniosek CEIDG-1 jest równoznaczny ze zgłoszeniem do urzędu skarbowego działalności oraz złożeniem wniosku o nadanie numerów REGON i NIP. W ciągu tygodnia od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej, świeżo upieczony przedsiębiorca musi się zgłosić do ZUS-u z wnioskiem o ubezpieczenie i wybór składek. Może też dołączyć odpowiednie pismo do ZUS-u do wniosku CEIDG-1.

Potwierdzenie wniosku – jak to zrobić online?

Przyszły przedsiębiorca może wypełnić wniosek o rejestrację firmy na stronie CEIDG-u, a następnie wydrukować go, podpisać i zanieść do urzędu, ale nie musi tego robić. Może też przygotować i podpisać wniosek w trybie online, bez wychodzenia z domu, w dowolnym momencie. Aby to zrobić, wystarczy założyć konto i zarejestrować się na stronie internetowej CEIDG, a następnie wypełnić formularz i podpisać go elektronicznie – podpisem kwalifikowanym lub bezpłatnym Profilem Zaufanym.

Jak uzyskać Profil Zaufany?

W polskiej e-administracji od niedawna funkcjonuje bardzo ważne dla wszystkich obywateli, a zwłaszcza przedsiębiorców, narzędzie – Profil Zaufany. Wykorzystuje on podstawowe dane obywatela, takie jak imię, nazwisko i numer PESEL. Można go wygodnie założyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej w wielu bankach w Polsce, m.in. w:

  •   PKO BP,
  •   Inteligo,
  •   T-Mobile Usługi Bankowe,
  •   Santander Bank Polska,
  •   Banku Pekao,
  •   mBanku,
  •   ING Banku Śląskim,
  •   Alior Banku,
  •   Banku Millennium,
  •   Envelo.

Jeśli nasz bank nie umożliwia założenia Profilu Zaufanego, można go uzyskać w punkcie potwierdzającym, m.in. w różnych urzędach. Przy rejestracji konta w serwisie Obywatel.gov.pl wniosek o założenie profilu wysyła się automatycznie. Obywatel potwierdza dane osobiście w wybranym punkcie, w tym nawet za granicą. Pracownik urzędu zweryfikuje dane na podstawie dokumentu tożsamości, wydrukuje złożony przez petenta wniosek i poprosi o jego podpisanie. Profil Zaufany jest podpisem elektronicznym służącym do podpisywania podań i wniosków składanych do podmiotów publicznych. Jednoznacznie identyfikuje on posiadacza w usługach podmiotów publicznych w internecie.

W połowie lipca 2019 roku serwis gov.pl informował, że już 4 mln Polaków dysponuje własnym Profilem Zaufanym. To szybki wzrost liczby profili, zwłaszcza że jeszcze w 2016 roku miało go około 400 tys. osób, głównie urzędników, a do końca 2017 roku około 1,3 mln.  Profil Zaufany umożliwi przedsiębiorcy dopełnienie formalności online związanych z założeniem działalności gospodarczej. Będą one jeszcze łatwiejsze do realizacji, jeśli dysponuje on szybkim internetem światłowodowym, np. od UPC. Możliwości te pozwalają, aby otworzyć działalność gospodarczą w zaciszu własnego domu i dołączyć do licznego grona przedsiębiorców w Polsce.

Zakładamy firmy również za pomocą bankowości online

Nie tylko strona internetowa Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej umożliwia otwarcie własnej działalności gospodarczej. Od 2018 roku potencjalni przedsiębiorcy mogą zarejestrować firmę przez stronę swojego banku. Nie wszystkie instytucje bankowe dają taką możliwość. Firmę otworzymy między innymi za pośrednictwem bankowości elektronicznej: PKO Banku Polskiego, ING Banku Śląskiego czy mBanku. Od początku 2018 roku, kiedy umożliwiono rejestrację firmy online przez bank przy użyciu bankowości elektronicznej, do czerwca 2019 roku założono 26 705 firm, co stanowi 5,4 proc. ogółu nowopowstałych podmiotów. Rozwiązanie to nieustannie zyskuje na popularności. Na samym początku, w styczniu 2018 roku, z rejestracji firm za pośrednictwem banków skorzystało zaledwie 0,1 proc. nowopowstałych przedsiębiorstw. Półtora roku później, w czerwcu 2019 roku, wskaźnik ten wyniósł już 8,2 proc.

Ciekawostką związaną z zakładaniem firmy przez bankowość elektroniczną jest to, że o ile PKO BP czy ING wymagają, aby przedsiębiorca był jednocześnie ich klientem i posiadał u nich konto bankowe, o tyle w mBanku jest inaczej. Tam można założyć firmę za pośrednictwem bankowości elektronicznej, bez konieczności posiadania konta osobistego. Jednak trzeba liczyć się z tym, że świeżo upieczony przedsiębiorca będzie wówczas zmuszony do odwiedzenia placówki mBanku lub zamówienia kuriera po to, by podpisać dokumenty związane z działalnością gospodarczą i potwierdzić tożsamość, co niestety wydłuża cały proces zakładania firmy.

 

W ciągu ostatnich 10 lat nastąpiło wiele zmian w kwestii zakładania działalności gospodarczej i w sposobie kontaktu z administracją podatkową w Polsce. Dzięki wprowadzonym udogodnieniom, rośnie zainteresowanie obywateli dopełnianiem formalności przez internet.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Publikacje

5G dla ciebie

Kto będzie rządzić rynkiem smartfonów 5G?

Opublikowane

dnia

Magazyn T3

Era 5G nadeszła… no, prawie. W wielu krajach Europy operatorzy sieci komórkowych już uruchamiają stosowną infrastrukturę i wprowadzają do swojej oferty urządzenia obsługujące nowy standard, oferując klientom niedoścignioną prędkość przesyłania danych i łącza potrafiące obsłużyć ogromną liczbę połączeń naraz.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

HTC Vive Cosmos pod lupą

Trójka śmiałków kontra HTC Vive Cosmos – czy uda im się skonfigurować i uruchomić ten nowoczesny headset VR?

Opublikowane

dnia

Wirtualna rzeczywistość to bez wątpienia jedna z najbardziej ekscytujących technologii. Możliwość przeniesienia się do zupełnie innego świata i interakcji z nim za pośrednictwem własnych dłoni rozbudza wyobraźnię i kreatywność, pozwalając chociaż na chwilę odciąć się od codzienności. Z drugiej strony, VR może także onieśmielać. Od wielu lat pokutuje przekonanie, że to hobby tylko dla wybranych: osób dysponujących potężnym, gamingowym komputerem, miejscem do rozstawienia stacji trackingowych oraz wiedzą techniczną, która umożliwi im konfigurację tego całego cyrku.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Przyszłość technologii: Amazon

Czeka na nas nie tylko bogactwo opcji głosowych, ale także nowe sposoby prowadzenia rozmów z Alexą.

Opublikowane

dnia

przez

Magazyn T3

Eric King, dyrektor generalny Amazon Alexy na Europę, uczestniczył w pracach nad wirtualną asystentką Amazona od czasu pierwszego otwarcia systemu na zewnętrznych deweloperów. Był on odpowiedzialny za wdrożenie umiejętności Alexy i pozyskanie partnerów sprzętowych, dzięki którym może ona kompleksowo zarządzać inteligentnym domem.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Przyszłość technologii: Formuła 1

Dyrektor techniczny F1 opowiada o najnowszych osiągnięciach w konstrukcji bolidów, które już wkrótce znajdą się także w naszych domowych autach.

Opublikowane

dnia

przez

Magazyn T3

Wciągu swojej wieloletniej kariery dyrektor techniczny Formuły 1, Pat Symonds, był świadkiem licznych zmian w sportach motorowych. Największy postęp dokonał się w technologiach bezpieczeństwa – wypadki zdarzają się coraz rzadziej, a z każdego z nich należy wysnuć wnioski, które zapobiegną powtarzaniu się tragedii – choć należy pamiętać, że to wciąż jedna z najniebezpieczniejszych dyscyplin. Jednym z największych osiągnięć Symondsa jest próba wyrównania szans pomiędzy zespołami poprzez wprowadzenie nowych regulacji i limitów budżetowych na bolidy F1 od 2020 roku.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Publikacje

Jesteśmy z wami już 10 lat!

By uczcić 10 lat istnienia w Polsce “Magazynu T3”, Marcin Kubicki, od dziewięciu lat redaktor naczelny pisma, opowiada o jego początkach i paru ciekawostkach, które miały miejsce w redakcji przez ostatnią dekadę jej istnienia.

Opublikowane

dnia

Magazyn T3

Moja historia związana z „Magazynem T3” wbrew pozorom nie zaczyna się w roku 2009, a w… 1995. Wtedy to jako 10-latek chwyciłem w swoje ręce „Magazyn INTERNET”, również wydawany przez AVT. Pismem tym byłem przez kolejne lata zafascynowany przede wszystkim z dwóch powodów. Po pierwsze, już wtedy odkryłem w sobie zainteresowanie tematami związanymi z programowaniem, a po drugie, uwielbiałem fakt udostępniania na płytach stron internetowych w wersjach offline, które służyły mi do podpatrywania bez obciążania domowego modemu, jak wygląda ich kod. W okolicach roku 1999 wysłałem nawet do redakcji list, który, ku mojej uciesze, został opublikowany na łamach pisma.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Nowy numer

Popularne