Połącz się z nami

Newsy

Ikea tworzy meble dla marsjańskich kolonistów

Kapsuły mieszkalne zaprojektowane przez szwedzką firmę.

Produkty Ikei można znaleźć w większości domów w Polsce, a zapewne również w Europie. W przyszłości trafią one również na Czerwoną Planetę, bowiem szwedzki gigant meblowy rozpoczął współpracę z organizacją Mars Society.

Zadanie postawione przed Ikeą było oczywiste, acz niełatwe – stworzyć wystrój wnętrza projektu kapsuły, w której mieszkać będą marsjańscy koloniści. Jej pierwowzór nazywa się Mars Desert Research Station i znajduje w amerykańskim stanie Utah, na środku pustyni. Miejsce symuluje prawdziwe marsjańskie warunki, a przebywający w nim naukowcy i ochotnicy żyją tak, jak koloniści, korzystając z racji żywnościowych i pojemników z tlenem. Średnio spędzają oni w takich warunkach dwa tygodnie.

Aby stworzyć linię pozaziemskich mebli, projektant Ikei, Christina Levenborn, zamieszkała na kilka dni w kapsule, poznając życie jej mieszkańców. Szafki, stoły i krzesła zostały zaprojektowane właśnie z myślą o ich potrzebach: meble są lekkie i wytrzymałe; zajmują one jak najmniej miejsca na podłodze, ale zawierają sporą przestrzeń, gdzie można składować przedmioty. Marsjańskie krzesła i taborety wyposażone są w kółka, dzięki którym łatwo je przesuwać, a ich kształt pozwala na łatwe układanie w stosy.

Projektantka zwróciła także uwagę na przytulność kapsuły – ciepłe oświetlenie wprowadza domową atmosferę, a każdy „kolonista” będzie dysponował niewielką, ale wygodną przestrzenią tylko dla siebie. Cóż, znając zamiłowanie Ikei do urządzania małych mieszkań, na pewno okażą się one bardziej pojemne, niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka…

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Unia Europejska przyspiesza programy kosmiczne

Newsy

NASA stworzyła naszyjnik, który ostrzega przed dotykaniem twarzy

Newsy

NASA ogłasza konkurs na projekt… księżycowej wygódki

Newsy

SpaceX wynosi kolejne 60 satelitów Starlink na orbitę

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!