Połącz się z nami

Technologie

Ikea tworzy meble dla marsjańskich kolonistów

Kapsuły mieszkalne zaprojektowane przez szwedzką firmę.

Opublikowane

dnia

Produkty Ikei można znaleźć w większości domów w Polsce, a zapewne również w Europie. W przyszłości trafią one również na Czerwoną Planetę, bowiem szwedzki gigant meblowy rozpoczął współpracę z organizacją Mars Society.

Zadanie postawione przed Ikeą było oczywiste, acz niełatwe – stworzyć wystrój wnętrza projektu kapsuły, w której mieszkać będą marsjańscy koloniści. Jej pierwowzór nazywa się Mars Desert Research Station i znajduje w amerykańskim stanie Utah, na środku pustyni. Miejsce symuluje prawdziwe marsjańskie warunki, a przebywający w nim naukowcy i ochotnicy żyją tak, jak koloniści, korzystając z racji żywnościowych i pojemników z tlenem. Średnio spędzają oni w takich warunkach dwa tygodnie.

Aby stworzyć linię pozaziemskich mebli, projektant Ikei, Christina Levenborn, zamieszkała na kilka dni w kapsule, poznając życie jej mieszkańców. Szafki, stoły i krzesła zostały zaprojektowane właśnie z myślą o ich potrzebach: meble są lekkie i wytrzymałe; zajmują one jak najmniej miejsca na podłodze, ale zawierają sporą przestrzeń, gdzie można składować przedmioty. Marsjańskie krzesła i taborety wyposażone są w kółka, dzięki którym łatwo je przesuwać, a ich kształt pozwala na łatwe układanie w stosy.

Projektantka zwróciła także uwagę na przytulność kapsuły – ciepłe oświetlenie wprowadza domową atmosferę, a każdy „kolonista” będzie dysponował niewielką, ale wygodną przestrzenią tylko dla siebie. Cóż, znając zamiłowanie Ikei do urządzania małych mieszkań, na pewno okażą się one bardziej pojemne, niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka…

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Technologie

NASA bada wybuchy na asteroidzie

Ciało niebieskie od czasu do czasu wyrzuca skały.

Opublikowane

dnia

Asteroida Bennu stała się sławna, gdy NASA wybrało ją jako cel misji – agencja kosmiczna miała lepiej poznać asteroidę, która znajduje się na orbicie potencjalnie kolidującej z Ziemią. Na razie zaobserwowano jednak inne, niespotykane dotąd zjawisko…

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Snapchat testuje wklejanie twarzy użytkowników do filmów

Coś jak deepfake, ale na wesoło.

Opublikowane

dnia

Aplikacje społecznościowe muszą wciąż dodawać nowe funkcje, by zatrzymać uwagę użytkowników. Snapchat tym razem stawia na uczenie maszynowe – specjalne algorytmy umieszczą nasze twarze w krótkich klipach wideo.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Columbia prezentuje kurtki inspirowane filmem „Gwiezdne Wojny”

Specjalna edycja kurtek Challenger nawiązuje zarówno do jasnej jak i ciemnej strony mocy.

Opublikowane

dnia

przez

Columbia Sportswear prezentuje Challenger – kurtkę z wyjątkowej serii  Star Wars Force Edition, inspirowanej finalnym starciem jasnej i ciemnej strony mocy.  Fani mogą teraz pokazać, z którą częścią bohaterów się identyfikują: wybierając czarną kurtkę „ciemnej strony” z detalami nawiązującymi do Imperium, lub szarą – „jasnej strony” – z elementami odsyłającymi do stylistyki Sojuszu Rebeliantów.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Zdjęcia Google z funkcją czatu

Łatwiejsze przesyłanie, komentowanie i zapisywanie fotek.

Opublikowane

dnia

Google wielokrotnie eksperymentowało z komunikatorami i mediami społecznościowymi: Allo okazało się spektakularną porażką, podobnie zresztą jak Google+. Teraz namiastka social media trafi do niespodziewanego miejsca, czyli aplikacji Zdjęcia.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie

Technologie

Premiera Motoroli One Hyper

Wysuwany aparat przedni, Android 10 i całkiem mocna specyfikacja.

Opublikowane

dnia

Pod szyldem Motoroli od wielu lat produkowane są smartfony ze średniej półki. One Hyper, ich najnowszy model, co prawda nie może konkurować z tegorocznymi flagowcami, ale nie jest takim znowu zwyczajnym „średniaczkiem”.

(więcej…)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Popularne