Połącz się z nami

Newsy

Bluetooth 5.1 będzie wykrywał kierunek sygnału

Liczy się nie tylko lokalizacja, ale także to, jak do niej dotrzeć.

Kolejna generacja Bluetooth pozwoli jeszcze dokładniej lokalizować obiekty w przestrzeni, a to dzięki zastosowaniu nowej technologii. Teraz będziemy mogli znajdować źródło sygnału z dokładnością do centymetra.

Obecne mechanizmy śledzenia obiektów pozwalają na lokalizację obiektu z dokładnością od jednego do 10 metrów w zależności od siły sygnału. W wielu przypadkach to zbyt ogólna informacja na temat jego położenia – szukanie zgubionego (lub skradzionego) gadżetu w promieniu 10 m może być frustrujące, a wykorzystywanie Bluetooth do nawigacji wewnątrz pomieszczeń, na przykład w halach wystawienniczych, jest znacząco utrudnione.

Nowy standard oznaczony numerem 5.1 ma zdecydowanie poprawić dokładność lokalizacji. Stanie się to dzięki technologii wykorzystywania fal radiowych do określenia położenia nadajnika względem odbiornika. Umożliwi to określanie, z której strony dobiega sygnał, i poprowadzenie użytkownika bezpośrednio do celu. Dzięki temu dokładność lokalizacji ma być liczona nie w metrach, a jedynie w centymetrach.

Rozwiązanie zostało zaprojektowane z myślą o trackerach Bluetooth, które dzięki temu staną się jeszcze bardziej użyteczne. Będzie ono przydatne również we wspomnianych powyżej sytuacjach – pozwoli na szybką i precyzyjną lokalizację zgubionych gadżetów oraz łatwe poruszanie się pomiędzy punktami nawigacyjnymi zlokalizowanymi blisko siebie. Specyfikacja Bluetooth 5.1 jest już dostępna dla deweloperów.

Entuzjastka rozwiązań mobilnych, dobrej herbaty i gier RPG. Z inżynierską precyzją testuje każdy sprzęt niezależnie od miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Kliknij, by skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Niebezpieczne SMS-y podszywające się pod operatorów

Newsy

TEST: Microsoft Surface Headphones 2

Testy

Xiaomi pracuje nad bezprzewodowym ładowaniem 80 W

Newsy

Google Pixel 5 i Pixel 4a 5G oficjalnie

Newsy

Połącz
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!