SOCJAL
Do góry

Wynalazca baterii litowo-jonowej ogłasza kolejny przełom

Nowy akumulator ładowałby się znacznie szybciej i nie byłby tak podatny na samozapłon.

John Goodenough to fizyk, któremu w dużej mierze zawdzięczamy istnienie współczesnych baterii litowo-jonowych. Jak się jednak okazuje ten 94-letni naukowiec nie ma zamiaru spocząć na laurach i właśnie opublikował artykuł, w którym wskazuje kierunek dalszego rozwoju akumulatorów w naszych urządzeniach.

Wraz ze swoim zespołem badawczym z Uniwersytetu w Teksasie Goodenough opracował projekt baterii, która pomieści trzy razy więcej mocy na takiej samej powierzchni jak jej litowo-jonowy odpowiednik. Ponadto nowy akumulator ładowałby się znacznie szybciej i nie byłby tak podatny na samozapłon. Jeśli teorie tego weterana się sprawdzą to już za kilka lat możemy być świadkami kolejnego przełomu w świecie baterii w urządzeniach mobilnych. Co więcej, w swoje pracy Goodenough podkreśla, że jego projekt mógłby pomóc nie tylko naszym smartfonom, ale również samochodom elektrycznym, które mogłyby pokonywać dłuższe odcinki drogi i znacznie szybciej się ładować bez obawy o spontaniczny pożar na stacji. Projekt fizyka jest dość ambitny i zakłada wykorzystanie szkła w roli elektrolitu. Takie rozwiązanie umożliwiłoby zastąpienie litu sodem, który jest tańszy i łatwiejszy w pozyskaniu.

Oczywiście zanim otworzymy szampana trzeba będzie jeszcze trochę poczekać i sprawdzić tą teorię w praktyce. Należy pamiętać, że droga od pomysłu do masowo produkowanej baterii jest bardzo długa i wyboista. Jednak fakt, że w cały projekt zamieszany jest człowiek, dzięki któremu możemy sprawdzać teraz Facebooka kilkanaście razy dziennie bez wycieczki do gniazdka elektrycznego daje nadzieje na przyszłość.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Newsy